Hepsaglik

Liposuction nedir? Liposuction kimlere yapılabilir?

Liposuction nedir? Liposuction kimlere yapılabilir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Liposuction

                Uzun bir süre boyunca çeşitli diyetler ve egzersizler denemelerine rağmen fazla kilolarından kurtulmayı başaramayan kişilerin uzun süredir hayalini kurdukları fit vücuda kavuşmalarını sağlayan bir operasyon olan liposuction erimeye dirençli olan ya da anormal yerleşimli yağ tabakalarını tedavi edebilmek amacıyla uygulanmaktadır. Genellikle sınırlı durumlar dışında çoğunlukla sedasyon ya da genel anestezi altında uygulanmaktadır. Liposuction uygulamasında ilk olarak inceltilecek olan vücut bölgesi özel bir sıvıyla şişirilmekte, bu özel sıvı yağ hücrelerini şişirerek emilmeye hazır hale getirmektedir. Şişirilen yağ hücreleri özel kanüller kullanılarak, negatif basınç uygulaması ile yağ hücreleri vücuttan emilmektedir. Bu operasyonla cilt üzerinde sadece kanüllerin giriş yaptığı 1 cm uzunluğunda izler kalıyor ve bu izler neredeyse hiç fark edilmiyor. Liposuction işlemi ile bir seans uygulamasında vücuttan yaklaşık olarak 4 – 6 litre yağ uzaklaştırılabiliyor. Ayrıca işlem sonrasında hasta birkaç saatlik bir dinlenme ile evine gidebiliyor, hastanede kalmasına gerek kalmıyor ve 2 gün sonra günlük hayatına geri dönebiliyor. Burada hastanın sadece uygulama yapılan alana göre özel bir korse ya da bandaj kullanması gerekiyor

İnsan vücudunda bulunan yağ hücreler ergenlik döneminin sonuna kadar bölünmeye ve sayı olarak artış göstermeye devam eder. Bu nedenle erişkin kişilerin vücudunda sabit bir sayıda yağ hücresi bulunmaktadır. Kişilerin kilo alıp vermeleri yağ hücrelerinin sayısında bir değişikliğe sebep olmaz, sadece hacimde bir değişiklik yaşanır. Çünkü yağ hücreleri kendi hacimlerinin 6 – 7 katı kadar yağ depolayabilmektedir. Egzersiz, diyet ve diğer zayıflama yöntemleri ile kilo vermek aslında bu yağ hücrelerinin içindeki yağları boşaltmaktır. Dolayısıyla liposuction sonrasında eğer hastalar beslenmelerine dikkat etmez ve hareketsiz bir yaşam tarzına sahip olmaya devam ederlerse, yeniden kilo almaya başlayacaklardır.

Liposuction genellikle her yaş grubundan hastalar için uygun olan bir işlemdir. Burada asıl önemli olan nokta bu işlemin kimlerde en verimli sonuçlar elde edilmesini sağladığıdır. Liposuction işlemi için ideal olan kişiler henüz doğum yapmamış, sürekli tedavi görmek zorunda olduğu bir hastalığı olmayan, hareket engeli olmayan, tüm uğraşlarına rağmen bölgesel kilolarından kurtulamamış olan kadınlardır. İdeal erkek hastalarda aynı özellikleri taşımakla birlikte her iki cinsin de aynı zamanda sigara içmiyor olması sonuçları olumlu bir şekilde etkilemektedir.

Liposuction operasyon sırasında kalp hastalığı, damar hastalığı, kanser ve kontrolsüz şeker hastalığı gibi risk arttırıcı hastalığı bulunan kişilerde sağlıklı olan kişilere göre daha riskli bir operasyondur. Sağlıklı ve bir rahatsızlığı olmayan kişilerde vücuttan güvenli miktarlarda yağ aspire etmek diğer ameliyatlardan daha riskli bir işlem değildir. Ancak orta ve ileri yaş grubunda bulunan, kontrolsüz şeker ya da kalp hastalığı bulunan, obezite problemi olan ya da hareket engeli bulunan kişilerden 10 – 12 litre yağ aspire edilmesi riskli olabilmektedir.

       

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir