Mayıs, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaKADINMeme Küçültme Nedir? Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme Küçültme Nedir? Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme küçültme, memenin dokularının, yağının ve cildinin cerrahi olarak alınması ile gerçekleştirilen bir operasyondur. Meme boyutlarında küçültme sağlayan bu prosedür memelerin tamamen değil bir kısmının alınması ile yapılır. Daha öncesinde gebelik ve emzirme gibi fizyolojik süreçleri yaşamış bireylerde meme dokusunun büyümesi gayet doğal bir durum olsa da bu büyüme ile birlikte kronik ağrı ve günlük aktivitelerin engellenmesine neden olabilecek şikayetler mevcut ise meme küçültme operasyonu uygulanabilir. Bazı bireylerde meme küçültme operasyonunun aynı zamanda kişisel güven artışı ve daha rahat egzersiz yapılabilmesi gibi avantajları da olabilir. Meme küçültme ameliyatı çeşitli teknikler ile uygulanabilen bir operasyondur bu operasyon ile ilgili merak ettiğiniz diğer konular için yazının devamını takip edebilirsiniz.

Meme Küçültme Nedir?

Meme küçültme ameliyatı, genellikle genel anestezi altında gerçekleştirilen ve kişinin yaşam kalitesinin artırılması ve çeşitli şikayetlerinin giderilmesini sağlayabilen bir operasyondur. Bu operasyon sırasında cerrah meme cildi üzerinde yaklaşık 2-3 adet kesi atarak bu bölgelerden meme, yağ ve cilt dokusunun çıkarılmasını gerçekleştirir. Çıkarma işleminin ardından ise memeye tekrar şekil veren cerrah, meme başının göğüs bölgesindeki yerinin yeniden düzenlenmesini sağlar.

Bu operasyon her ne kadar kozmetik bir operasyon olarak değerlendiriliyor olsa da kişinin bel ve sırt ağrısı gibi kronik ağrı şikayetlerinin bulunması halinde tedavi edici bir operasyon olarak da tanımlanabilir.

Meme Küçültme Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Meme küçültme ameliyatına karar verilmesi aşamasında göz önünde bulundurulan birçok farklı faktör mevcuttur. Bazı bireyler sadece daha iyi bir dış görünüş amacıyla kozmetik nedenler ile meme küçültme ameliyatı olabilir iken bazı bireyler şu şekilde özetlenebilir fiziksel şikayetleri nedeniyle hekimlere başvurabilirler:

  • Kronik sırt ağrısı
  • Egzersiz veya diğer çeşitli aktiviteler sırasında meme bölgesinde ağrı olması
  • Memelerin ara ve alt bölgesinde geçmeyen kızarıklık
  • Postür bozukluğu

Bu tür fiziksel problemlere ek olarak büyük meme dokusuna sahip bireylerde özellikle iç çamaşırı ve mayo seçimi ile ilgili sorunlar da yaşanabilir. Dolayısıyla meme küçültme ameliyatı olacak bireylerde operasyon sonrasında genel anlamda bir yaşam kalitesi artışı sağlanabilir.

Meme küçültme ameliyatı bir plastik cerrah tarafından gerçekleştirilir. Plastik cerrahiye çeşitli şikayetler nedeniyle başvuran bireylerin öncelikle bu operasyon için uygun birer aday olup olmadığı değerlendirilir.

Meme küçültme ameliyatları genel olarak yetişkin bireylerde uygulanan bir prosedürdür. Ancak özellikle aşırı obez ya da çeşitli sağlık sorunları nedeniyle meme dokusunda aşırı büyüme meydana gelen ve şikayetleri bir yıl veya daha uzun bir zaman dilimi boyunca devam eden gençlerde de meme küçültme ameliyatı uygulanabilir. Kronik sırt ağrısı, bu operasyon için uygunluğun tespiti amacıyla göz önünde bulundurulan kriterlerin en önemlileri arasındadır.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Meme küçültme ameliyatı her operasyondan önce olduğu gibi gerçekleşmeden bir kaç önlem alınması gereken bir prosedürdür. Bu önlemlerin başında tütün kullanımının sonlandırılması gibi özellikle meme başı çevresindeki yara iyileşmesini olumsuz yönde etkileyen zararlı alışkanlıkların terk edilmesi gelir. Tütün ve tütün ürünü kullanımının aynı zamanda doku nekrozu ve diğer çeşitli istenmeyen durumlara da neden olabileceği unutulmamalıdır.

Operasyon uygulanması sırasında çeşitli teknikler kullanılabilir. Meme küçültme ameliyatında kullanılacak tekniğe göre cerrah meme dokusu üzerine bir kalem vasıtası ile kesi yapılacak bölgeleri işaretleyerek operasyona başlayabilir. Genel olarak en sık kullanılan meme küçültme ameliyatı tekniği çapa veya ters T olarak isimlendirilen meme küçültme operasyonu tekniğidir. Bu teknikte areola (meme başının çevresi) üst bölgesine ve bu bölgeden kenar kısımlara olmak üzere 3 adet kesi gerçekleştirilir. Ters T tekniği genellikle yoğun doku çıkarılması gerçekleştirilecek operasyonlarda tercih edilen bir tekniktir.

Ters T veya çapa tekniğine ek olarak kısa yara veya lolipop meme küçültme ameliyatı olarak bilinen bir diğer popüler meme küçültme ameliyatı tekniği de mevcuttur. Bu teknikte ters T tekniğinden farklı olarak iki adet kesi gerçekleştirilir.

Meme Dikleştirme Operasyonları da Küçültme Kadar Yaygın

Mastopeksi olarak isimlendirilen meme dikleştirme ameliyatı memenin daha sıkı ve yuvarlak bir görünüm kazanması amacıyla gerçekleştirilen meme dokusunun yeniden şekillendirilmesi operasyonudur. Bu prosedür sırasında cerrah meme dokusu çevresindeki ekstra cildin alınmasını gerçekleştirir. Meme estetiği sonrasında kişilerde bir miktar yara dokusu gelişimi normal kabul edilir ve bu yara dokusu zaman içerisinde solarak kaybolma eğilimindedir. Yeni geliştirilen çeşitli meme dikleştirme teknikleri ile günümüzde yara dokusu gelişimi kontrol altına alınabilir haldedir. Meme dikleştirme operasyonu ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da bu operasyon sonrasında emzirme gibi aktivitelerin gerçekleştirilemeyecek olmasıdır. Operasyon ve nekahat dönemlerini kapsayacak şekilde gebelik planlaması olan bireylerin hekimlerine bu durumu belirtmeleri oldukça önem arz eder.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...