Temmuz, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaAcil Müdahale ve İlk YardımÇocukların Pil Yutmasında Ne Yapılmalı?

Çocukların Pil Yutmasında Ne Yapılmalı?

Ebeveynlerin korkulu rüyalarından biri çocuklarının pil yutmasıdır. Son yıllarda düğme pillerin bebekler ve küçük çocuklar tarafından yutulduğu vakaların sayıları da hızla artmaktadır. Avrupa ve Amerika’da ölümle sonuçlanan birçok vakanın olduğu biliyoruz. Vaka sayıları Türkiye’de de pil yutulmasına çok dikkat edilmesini, ebeveynlerin bu konuda bilinçlendirilmesi gerektiğini söylüyor.

Pil yutma vakaları bebekler ve küçük çocuklarda daha sık görülse de yetişkinlerin de bu olayı yaşadığı bilinmektedir. Özellikle 0-4 yaş arası çocuklar, öğrenme çağında olduğu için objeleri tanımak için ağzılarını kullanırlar. Küçük boydaki pilleri de istemeden yutabiliyorlar. Piller yutulduktan sonra yemek borusuna yapışma ihtimali çok yüksek. Bu durum çok tehlikelidir ve ölümcül sonuçlar doğurabilir. Çap boyu 16 mm’den büyük olan pillere daha fazla dikkat edilmelidir. Yemek borusuna yapışıp kalma ihtimali diğer pillere göre çok daha yüksektir.

Düğme pil olarak adlandırılan ve saatlerde, hesap makinası gibi aletlerde kullanılan piller çocuklar için özellikle daha da tehlike arz etmektedir. Hem küçük boyutlarda hem de parlak yapıda olması çocukların ilgisini çeker ve çocuklar oynarken kolaylıkla yutabilirler. Yutulması durumunda nefes borusunu tıkayıp boğulmalara da neden olabilir. Bu nedenle bu pillerin ortalıkta bulunmasına izin vermeyin, mutlaka çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin.

Pil Yutan Çocuklarda Hangi Belirtiler Görülür?

Pil yutan bir çocuk tıpkı soğuk algınlığına benzeyen belirtiler gösterebilir. Sesi kısıklığı, öksürük, ateş gibi bulgular sizi yanıltabilir ve çocuğunuzun soğuk algınlığı geçirdiğini düşünebilirsiniz. Çoğu ebeveyn bunun farkına varamaz. O nedenle çocuğunuzu dikkatli izlemelisiniz.

Yemek borusunda takılan piller de ise daha farklı bulgular görülür. Yutma güçlüğü, yemeği reddetme, aşırı salya oluşması, kilo kaybı, kusma, göğüs ağrısı, boğaz ağrısı, öksürük, açıklanamayan yüksek ateş ve hatta bilinç kaybına varan ciddi bulgulara rastlanmaktadır. Çocuğunuz muayene edildiğinde de pil yutması ile ilgili bir şey saptanamayabilir bu nedenle şüpheci olmalısınız. Böyle bir durumda da yine çocuğunuzu iyi gözlemlemeli, oyun oynarken morarma ya da solunum sıkıntısı çekip çekmediği konusunda emin olmalısınız.

Çocuğunuzda bu tip bulguları gözlemlerseniz ya da pil yuttuğunu görürseniz, acil yardım ve müdahele konusunda bilgili değilseniz asla bir müdahalede bulunmayın. Yapmanız gereken tek şey en yakın sağlık kuruluşuna gitmek veya ambulans çağırmak olmalı. Bir diğer önemli husus da; röntgenden önce çocuğun bir şey yememesi ve kusturulmamasıdır. Eğer pil yuttuğunu gördüyseniz aynı pilden yanınıza alıp hastanede doktora göstermelisiniz. Yutulan pil hakkında bilgiye sahip olan doktorun işi kolaylaşacak ve nasıl bir tedavi uygulayacağı konusunda hızlı hareket etmesini sağlayacaktır.

Çocukların Pil Yutmasını Önlemek için Hangi Tedbirleri Almalıyız?

Çocukların pil yutmasını engellemek için ebeveynlere büyük sorumluluklar düşüyor. Onların sağlığı için, ölümle sonuçlanan durumları yaşamamız için almamız gereken çok basit tedbirler bulunuyor.

  • Öncelikle küçük boyutlu pilleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafa etmeliyiz.
  • Çok sayıda düğme pil olan bir paketi açarken çocuklar yanımızda olmamalı. İşimiz bittikten sonra da onların ulaşamayacağı güvenli bir yere kaldırmalıyız.
  • Pille çalışan bir oyuncak alırken küçük pillerle çalışmayan oyuncakları tercih etmelisiniz. Güvenli olmadığını düşündüğüz bir oyuncakla oynamasına izin vermeyin ya da mutlaka sizin gözetiminizde oynamasını sağlayın.
  • Evinizdeki pille çalışan tüm cihazların pil yuvaları sağlamlaştırın. Çocukların kapaklarını açmaları kolaysa sıkıca ve birçok kez dolandırarak bantlayabilirsiniz. Her ihtimale karşın yine de çocukların ulaşamadığı yerlerde muhafa edin.  
  • Küçük pilleri ilaç kutuları gibi yiyeceklerin de bulunduğu kutularda saklamayın. Mutlaka ayrı bir kutuda ayrı bir alanda muhafaza edin.


Pil yutulması çok tehlikeli ve ölümcül bir durum olabilir. Asla hafife almayın ve hiçbir müdahalede bulunmadan en kısa sürede acil servise başvurun.

Düğme pil (yuvarlak pil) yutmak ve tehlikeleri

Yuvarlak Pil - Röntgen
Özefagusta sıkışıp kalan düğme (yuvarlak) pil ve röntgen görüntüsü

Düğme veya para biçimindeki yuvarlak pillerin yutulması sık görülen durumlar arasında yer alır ve bu tür pillerin vücutta yer alması oldukça tehlikelidir. Bu tür pillerin yumuşak doku ile teması sonrası ilgili bölgede akım ve koter etkisi ile dokuya zarar verir ve dokuyu nekrotize eder. Bu bağlamda yemek borusu ve mide içeriği dokusuna ciddi zararlar verebilir. Bu tür cisimleri yutan çocuklar için endoskopi endikasyonu mevcuttur. Doktor yabancı cisim varlığını tespit eder ise duruma göre acil endoskopi yapabilir. Bu bağlada çocuğun yabancı cisim yuttuğunu düşünüyorsanız mutlaka acil servise başvurunuz.

Düğme Pil Yutma
Yuvarlak (düğme) Pil Yutması ve Doku Hasarı Örneği

Solunum Sıkıntısı Varlığına Dikkat

Çocuk eğer ciddi solunum sıkıntısı yaşıyorsa; morarma, iç çekme, genel durumu kötüleşmesi gibi durumlar varsa yabancı cisim soluk borusuna kaçmış olabilir. Bu tür durumlar acil müdahale ve resutasyon protokolleri izlenmesi gerekir. Çocukların yabancı cisim yutması durumunda aşağıdaki yazımızı inceleyebilisiniz:

Çocuklarda Yabancı Cisim Yutma ve Acil Müdahale

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...