Mart, 2023
Ana SayfaDiyetSağlıklı Zayıflamak İçin İpuçları

Sağlıklı Zayıflamak İçin İpuçları

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Zayıflama Yolunda Sağlığınızdan Olmayın

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde obezite sık yaşanan bir sorundur. Bu fazla kilolardan kurtulmak istediğinizde obeziteyi yenerken normal sağlığınızdan da olmamaya dikkat etmelisiniz. Zayıflamak kadar, sağlıklı zayıflayabilmekte son derece önemli bir unsurdur.

Zayıflama yolunda sağlığınızdan olmamak için herkes için hazırlanan diyet programları yerine kişiye özel programlar oluşturulmalıdır. Bunun için beslenme uzmanlarından destek alınmalı, sağlıklı beslenme yaşam tarzı haline getirilmelidir. Başkası için düzenlenen diyeti uzun süre yapmak mümkün olmayabilir. Bunun sebebi ise herkesin öğün düzeninin ve beslenme alışkanlıklarının birbirinden farklı olmasıdır.

İnternette sıklıkla konuşulan şok diyetler veya açlık diyetleri hızlı kilo vermeye ve ardından tekrar hızlı kilo almaya sebep olur. Kısa sürede verilen kilolar kişiye iki üç kat olarak geri dönebilir. Bu tür diyetler kansızlık, sindirim problemleri hatta kalbin aniden durması gibi sonuçlara yol açabilir.

Nasıl Sağlıklı Zayıflanır?

Sağlıklı kilo vermek için tek tip beslenmekten kaçınmak gerekir. Uygulanan şok diyetlerin metabolizmaya zarar verici etkisi vardır. Özellikle karbonhidratı kısıp protein ağırlıklı olan beslenme şekli metabolizmanın işleyişini bozar. Ayrıca protein açısından aşırı yüklü bir diyet, böbrek fonksiyonlarını etkiler. Karbonhidratların vücut için enerji kaynağı olduğu unutulmamalıdır. Burada önemli olan nokta tüketim miktarıdır. Bunun için beyaz undan yapılmış ekmekler yerine tam buğday unundan yapılmış ya da tam tahıllı ekmekler tercih edilmelidir. Glisemik indeksi düşük gıdalar tüketmek daha akılcıdır. Glisemik index ile ilgili daha kapsamlı bilgi için bkz.:

Bkz.: Glisemik İndeks

Tek tür gıdalar tüketmek yalnızca vücuttaki suyun atılmasını sağlar. Bu durum kişileri kilo eksiltmesi olarak yanıltır. Vücutta su azlığı sebebiyle çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Bunun için haftada yarım ya da bir kilo olacak şekilde ayda 2 ile 4 kilo arasında vermek yeterli olacaktır. Bu konuda vücut kitle indeksi (BMI) hesaplama aracımızı kullarak boyunuza göre kilonuzun ideal olup olmadığı konusunda analiz yapabilirsiniz. Hedefiniz, ideal VKİ’ne ulaşana kadar sağlık bir şekilde kilo vermek olmalıdır.

Zayıflama Yolunda Sağlıklı Diyet

Kilo verme sürecinde sağlıklı diyet programları benimsenebilir. Ancak bunlar kişiye özel olarak hazırlanmalıdır. Çevrenizdeki birinin uygulayıp olumlu sonuç aldığı bir diyet bir başkasında etkili olmayabilir, hatta zarar verebilir. Bu nedenle diyet programları hazırlanırken vücuda uygun ve güvenli beslenme seçenekleri tercih edilmelidir. Bunları uygulamaya başlamadan önce uzman kontrolünden geçilmelidir. Yiyeceklerin türü ve miktarı kilo verme döneminde son derece önemlidir. Bunu başarmak adına porsiyon kontrolüne önem verilmeli, kızartma gibi aşırı yağlı yiyeceklerden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

İlginizi çekebilir:

Sağlık Açısından Şişmanlık ve Zayıflama Yolunda Öneriler

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...