Mayıs, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaAcil Müdahale ve İlk YardımAyağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan kişi çivi çıkarırken ya da ayağını kurtarmaya çalışırken yanlış hamleler yapabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir ki açılan yara mikrop kapmasın ve farklı hastalıklara neden olmasın.

 

Ayağa Çivi Batmasında Ne Yapılabilir?

 

Yapılması gereken ilk şey ayağına çivi batan kişi ayaktaysa oturtulmalıdır. Ayağı öne doğru alınıp ilk iş çiviyi çıkarmak olmalıdır. Sonrasında çivinin paslı olduğu düşünülürse tetanoz ihtimali yüksek olduğu için yaradan bir miktar kan akıtılmalıdır. Paslı maddeler kanı çabuk zehirler. Bu nedenle kan dışarıya atılırken paslı çividen geçen mikropların da dışarı atılması sağlanabilir. Kan aktıktan sonra yara çok derin değilse tentürdiyot (baticon) ile temizleyip geçici olarak sarılabilir. En yakın sağlık merkezine giderek gerekli müdahale yapılmalıdır. Eğer çivi ayağı delip ucu çıkmışsa hiçbir müdahale edilmeden acilen doktora gösterilmelidir.

 

ayaga-civi-batinca-ne-yapmali-2

Çivi Batmasında Büyük Tehlike

 

Özellikle yaz aylarında çocukların yalın ayakla gezdikleri sokaklarda çok sık görülen çivi batması olayı asla küçümsenecek bir durum değildir. Paslı çividen kapılan tetanoz kişinin canına mal olabilir. Çivi batması durumunda gerekli müdahale yapıldıktan hemen sonra tetanoz aşısı vurdurulmalıdır. Tetanoz ile ilgili bilinmesi gereken en temel nokta yalnızca çivi ile değil küçük bir çizik de kıymık da tetanozu başlatabilir. Halk arasında özellikle çivi ile bağdaştırılan tetanozun bazı belirtileri ve elbette tedavileri de mevcuttur.

Çivi Batması ve Tetanoz Belirtileri

 

Ayağa çivi battıktan sonra gidilip aşı yaptırılmalıdır. Tetanoz kendini hemen göstermez. Hastalığın ortaya çıkışı yaklaşık üç hafta alır. Geçen bu süre zarfında belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Endişe, huysuzluk, devamlı rahatsız olma hali ile doğan belirtiler çene kasılması ve kas sertleşmesi ile kendini ortaya çıkarır. Özellikle boyun kaslarındaki kasılmalar en dikkat çeken belirtilerdir. Bununla birlikte yüz kaslarında ani spazmlar da kendini gösterecektir. Tetanozu ortaya çıkaran toprakta üremiş olan bakterilerdir ve kirli ortamda bulunan bir çivi battıysa acil tıbbi müdahale gerekir.

Tetanoz nedir?

C. Tetani Bakterisi

Tetanoz, toprak ve kirli yerlerde bulunan, “Clostridium Tetani” isimli bir bakterinin neden olduğu, kas – iskelet sistemini ve nörolojik sistemi tutan bir hastalıktır. Bu bakterinin neden olduğu hastalık ciddi kas krampları (ataklar halinde), kas sertleşmeleri ve nöbetlerle kendini gösterir. Son derece ızdıraplı olup bazen mortal seyreder, bazen de atlatılabilmektedir. Aşılama yolu ile tetanozdan korunmak mümkündür.


Teşhis ve Tedavi

 

Her çivi batması elbette tetanoz demek değildir. Ancak belirtilerden en az ikisi ortaya çıkıyorsa doktor muayenesi şarttır. Hasta yaralı kısımda ağrıdan şikayet ediyorsa bununla birlikte boyunda ve yüzde ani kasılmalarla birlikte şişkinlikler oluyorsa tetanoz göstergesidir. Zamanla boyundan sırta kadar inen kasılmalar sonunda hastanın solunumunu engeller. Sonrasında kaslara engel olamamaya bağlı olarak ağrılı ve bir o kadar da bilinçsiz hareketler ortaya çıkar. Kişinin ne kadar bilinci yerinde olsa da vücut kontrolünü kaybeder. Tetanoz özellikle çocuklarda ölümcül olan bir hastalıktır. Bunun için ayağa çivi battığında çok iyi temizlendiğinden ve bir o kadar da mikroplardan arındırıldığından emin olunmalıdır.

Medikal Tedavi

 

Ayağa çivi batması durumunda medikal tedavi ve yaklaşım temel olarak şunları içerir:

 • Yara temizliği ve yara pansumanı
 • Direkt Grafi (Röntgen) incelenmesi (kemik kırığı vs incelenmesi)
 • Tetanoz Aşısı
 • Antibiyotik tedavisi (enfeksiyon profilaksisi)
 • Ağrı kesiciler
 • Doku ayrılması veya bozulması varsa sütur atılması (dikiş)

 

 

 

 

276 YORUM

 1. Benim ayagima dün insaatta gezerken civi batti pasli olup olmadigina bakamadim sis yok agri biraz var gecen sene tetanoz asisi oldum simdide olmam gerekir mi ?? ACİL LÜTFENN ACİLL

  • Daha önceden tetanoz aşısı vurulup vurulmadığı önem arz eder. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey size vurulan aşının tetanoz aşısı olup olmadığıdır; bu bağlamda aşı kartınızı elinize alıp bir sağlık kuruluşuna baş vurmanız gerekir. 3 doz aşı vurunmadınız ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz, aşı kartı elinize temin edilmedi ise sağlık kuruluşunda tetanoz aşısı vurulur. Çünkü ihmal edilmemesi gerekir; sonuçları ağırdır. Şahsen ben anamnezlerin güvensiz olması, hastaların vurundukları aşının hangi aşılar olduğundan emin olamadıklarından veya ellerinde aşı kartları olmadığından veya dozların yetersiz olmasından dolayı rutin olarak hastalara aşı vurduruyorum.

   Tetanoz aşısı 3 doz olarak şu şekilde vurulur. 1. doz (Td1) vurulur, 2. doz (Td2) 1. dozdan 4 hf sonra, 3. doz (Td3) ise 2. dozdan 6 ay sonra vurulur. Elinize bu şekilde aşı kartı verilir. Tüm dozlar tamam ise 5 yıldan fazla koruyuculuğu vardır. 5 yıl sonrası için rapel (hatırlatma dozu) yapılabilir. Gebelik gibi bazı özel durumlarda ise 5 doza kadar çıkarılabilir.

 2. 6 yaşındaki kızımın ayağına çivi battı ve baya derine gittiğini düşünüyorum çivi küflü değildi ama yinede acile götürdüm ,aşıları tamsa korur diye sadece tentirtiyot sürüp ,ilaç yazıp gönderdi ben sinir yada içerde herhangibiryerine zarar vermişmidir diye sordum hayır dedi ,içim hiç rahat değil tekrar doktora götürmelimiyim !teşekkürler.

  • Okulda rutin aşılar genellikle koruyuculuk sağlar. İlave olarak aşı vurdurup vurdurmama doktorunuz insiyatifindedir. Zarar konusunda ise muayene bulguları esastır. Doktorunuz mutlaka muayene etmiştir ve ona göre cevap vermiştir. Sinir hasarında ayakta düşüklük, tutmama, yürüyememe, his kaybı gibi bulgular olur. Yine de içiniz rahat etmiyor ise tabiki ortopedi doktoruna götürebilirsiniz, doktora gidip gitmeme konusu sizin kararınızdır. Geçmiş olsun.

 3. Ayağıma dun çivi battı bir sure gectikten sonra bacağımda sertleşme kasılmalar basladi gece kıramp girdi sizce ne yapmalıyım tehlikeli midir

  • Ayağınız enfeksiyon kapmış ve ödem toplamış olabilir. İlave olarak tetanoz aşısı süreniz tam sınırda. Tetanoz aşısı yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

 4. Merhaba piknik alanında ayak topuğuma paslı ufak iğne gibi birşey battı çıkardıktan sonra kanı akıtıp denize soktum herhangi bir ağrı falan yok ama dr gitmem gerekirmi. ?

 5. Ayağıma Paslı civi battı doktora gittim. Ama geçen sene okulda aşı olduğum için aşıya gerek yok dedi. Ama şuan ayağımın üzerine basamıyorum, bastikca ağrı yapıyo. Ne yapmalıyım

 6. hocam benim ayağıma 3 gün önce paslı
  çivi battı hastaneye gittik tetenoz vuruldu ağrı kesici antibiyotik kendim içiyorum bu doktorlar bişi demedi ayağım şişti mos mor oldu üstüne basamıyorum çivi paslıydı ama az kan akdı bi sıkıntı olurmu

  • Tetanoz aşısı vurunmuşsunuz ve antibiotik tedaviniz başlanmış, temel tedavisi budur zaten. Çiviye bağlı kırık – çıkık bir durum olmadığı sürece doku zedelenmesine bağlı bir durum olabilir bu durum. Geçmiş olsun.

 7. Ayağıma paslı çivi battı derin değildi, kanı akıtıp kolonya döktüm 2-3 saat sonra tetanoz aşısı oldum şuan sadece sızlama var. Yarama pansuman yapılmadı sorun olur mu?

  • Yara pansumanı enfeksiyon kapmaması için gereklidir. Pansuman gerektiren açık bir yara ise mutlaka pansuman yapılmalıdır. Yoksa yara yarı enfekte olabilir. Geçmiş olsun.

 8. bugun ayagıma cıvı battı baya da gırdı sonra kanadı ben ıyıce sıkıp kanattım lakın suan uzerıne basamıyorum sıstı ne yapmalıyım

 9. bir ay önce bişey ayağıma sürtündü.üstünde paslı yeride vardı ama orası mı sürtündü emin olmadığım ve aşı sürem 5 yılı doldurduğu için aşıyı oldum.bi zararı olur mu ve 2.dozumun zamanı geldi olmalı mıyım ?????????

  • Aşı vurunmanız isabetli olmuş. Elinize aşı kartı verildi ise tüm dozlara riayet etmenizde fayda var. Böylece koruyuculuğu daha uzun süre olacaktır. Geçmiş olsun.

 10. Iki gün önce 5 yaşında ki oğlumun ayağına çivi battı. Doktora götüremedim. Kanamis biraz bişey olurmu acaba pasli çivi ymis. Acil cvp

 11. Hocam kolay gelsin bugün ayağıma vici batti ama fazla degil ucu girdi ben biraz sıktım kan geldi en son askerde tetanoz olmuştum 3 yıl falan oldu birde ayağım şişti ne yapmam gerekir

  • Kirli yaralardan yine de tetanoz aşısı tavsiye ediliyor. Normalde koruyulucuğu 5 yıldır. Diğer taraftan ayak şişmesi enfeksiyon veya yumuşak doku zedelenmesi kaynaklı olabilir. Doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 12. Hocam ayağıma çivi battı 2 sene önce tetonoz oldum ilk defa battı ayağıma çok endişe ediyorum yıkadım ve krem sürdüm çok acımıyo sadece üstüne basınca açıyor biraz ne yapmaliyim

 13. Ayağıma 3 gün önce çivi batı batı gı zaman hastaneye gittim asi vuruldum o günden beri ayağım sis ağrı yapıyor sence başka ne yapmalıyım

  • Tetanoz aşısı vurundunuz ise ve ek patoloji düşünülmedi ise antibiotik + ağrı kesici ilaçları kullanmanız yeterlidir. Muhtmelen doktorunuz reçete etmiştir. Geçmiş olsun.

 14. Slmlar, dün ayağıma küçük ama küflü bir iğne battı, hiç kan da akıtamadım bugün ayağımda ağrı hissediyorum ve o bölgede küçük şişlik var bastırınca da acıyor.Acaba yapmam gereken birşey var mı

 15. Merhaba hocam bugün inşaatta gezerken sanırım 1-2 cm kadar çivi girdi . Girer girmez çıkarttım. Çivi yeni çiviydi küflü değildi .tetanoz alışını ilk okulda olmuştum en son şuan 25 yaşındayım Bişey olur mu ? Zaten girdiği yerde kan da akmadı ve yara izidir pek yok çok girmedi diye mi acaba ?

  • Evet olur. Yeni çivi diye bir şey yok. Çivi passız dahi olsa tetanoz ihtimali mevcuttur. Yaşınızı bilmiyorum ama ilkokulda olduğunuz aşının geçerliliği yoktur. Aşı vurunmanız, doktora görünmeniz gerekir.Geçmiş olsun.

 16. Hocam ben yurt disindayim. 31 aralik 2017 de mangal yaparken kaval kemiginin arkasindaki kaba ete civi batti.Hastaneye gittik asi oldum 1 ay sonra 1 daha 6 ay sonra bi daha asi olacaksin dedi doktor.Suan sis basamiyorum basinca agriyor. Filmde cekmedi mr da anlamadim. Doktorlar bizimkiler gibi tam bilgi vermiyor.Ne kadar sure icinde iyilesir.

  • Doğru demiş. Tarif ettiğiniz anatomik bölgede kas yogunluğu açısından fazla olup kemik zedelenmesi nadirdir. Herhangi bir MR veya görüntüleme çekilmesine gerek yoktur. Aşı takvimine uymanız gerekir. Ağrı kesici ve antibiotik reçete olarak eklenebilir. Geçmiş olsun.

 17. Iyi aksamlar. Bugün öglen ayagima bir civi batti. Ancak cok derine gitmedi ve sadece bir damla kan akti. Üstüne fazla basamiyorum agriyor biraz. Hic bir asi da olmadim. Doktora gitmem gerekir mi?

  • Evet gitmeniz gerekir. Kanama olmuş ve yumuşak dokuya penetre olmuş. Tetanoz ve enfeksiyon riski mevcuttur. Çivi batmalarında kanama olması tetanoz olmanıza veya diğer enfeksiyonlar çeşitlerine maruz kalmanıza engel değildir. Acil doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

   Dr. F İkiz

 18. Hocam ayağıma 40 once civi battı çivi paslıydi aşı oldum antibiyotik kullandım 28 aşı oldum 5 gün sonra çivi batan yeri acip temizlendi kasılmalar oluyor kisa surede bacağımda kolumda tetanoz olur muyum

  • Aşılandınız ise tetanoz ile ilişki olması muhtmel değil. Kas ve yumuşak dokudaki seğirmeler ile ilişkili olması daha muhtemeldir. Önemli bir durum gibi görünmüyor. Şikayetleriniz geçmezse, morluklar başlarsa ve şiddetli ağrı da devam ederse muskuler (kas) ve kemik ile ilgili patolojileri ekarte etmek gerekir. Geçmiş olsun.

 19. Hocam bügün ayağima passız bir çivi battı ama sadece ucu batti ağirmiyor ve oyun futbol oynadım bişey olmadı şişmedide bişey olurmu

 20. Meraba ben azerbaycandan doktora yaziyorum.benim kardesimin ayagina qaliba pasli civi batdi.kan oldu her yer ve pansuman yaptim hemen.insatda olurdu boyle.asi yaptiriyorlardi.simdi kendi evinde oldu.ve ayagi cok aciyo.benimde kalbim aciyo cani yandikca.doktora gitmiyo deliriyorum.korkulucak bisey olurmu sizce? Nolur lutfen cevab yazin.tesekkurler.

 21. Babamin ayagina pasli civi batmis ayagi cok sis ve agrisi cok 2gun sonra ine vurulmus ilac tedaviside goruyor ama cok rahatsiz o sis nasil iner ve hayati teklikesi varmi acil cevap lutfen

 22. Merhaba ayagıma 7 gün ünce çivinin ucu battı biraz kanadı acısı da bİr gün sonra geçti. Dr a gitmedim fakat şimdi hafif şişti üzerine basmakta zorlanıyorum geçer mi? Dr gitmem gerekmi?.Tetanoz aşısını çocukken olmuştum üzerinden uzunca bir süre geçti Hemen yanıtlarsanız memnun olurum. Teşekkürler

 23. Merhaba dün ayağıma çivi battı fazla derine girmemiş küçük bı açıklık olmuş kan akarken ben tuttum yani ayağımdan kan akmadı o an biraz küstüm tetenoz aşısı 3 ay önce vurulmuştur bugün ayağımda sis yok delik kapanmış ama üstüne basınca aciyor kan almadığı için bişey olurmu

  • Ağrı muhtmelen yumuşak doku kaynaklıdır. 3 ay önce tetnoz vuruldunuz ise ve eminseniz tetanız profilaksisi gerekmez. Ağrı geçmezse kemik grafisi görmekte gerekebilir. Diğer taraftan kızarıklık, şişme, ısı artışı gelişti ise enfektif bir durum da söz konusu olabilir. Takip etmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

 24. Ayagima civi batti ama ustundeki deri tek kesildi koydeyim saglik kurulusuna gitmem gereklimi acil civi pasli degil dediler ama bilmiyorum acilll

 25. Oğlum 39 aylık tüm aşılarını yaptırdım 18 aylıkken tetenoz olmuştu. Sokakta ayağına çok ince bir iğne battı ayakkabısı vardı . yarım santim kadar batmış olabilir ucu paslı değildi iğne ucu kadar kan çıkarttım yıkadım. Şiş ağrı yok hafif bir kızarıklık var doktora gidip tekrar tetenoz olması gerekir mi

 26. Merhabalar tatilde terligimin yanindaki çivi ayağına battı dibine kadar ayağımın üzerine basamiyorun ne yapmalıyım ve şuan tatildeyim denize soksam geçer mi??

  • Çocukluk aşıları tam yapıldı ise ve son aşının üzerinden 5 yıl geçmedi ise ek aşılama gerekmez. Bunun dışında son okul aşılaması 8. sınıfta yapıldı ise ve bu son aşılamanın üzerinden 5 yıl geçti ise o zaman aşılama gerekecektir. Geçmiş olsun.

 27. Selam bugün ayağıma çivi battı tahtadaydi çıkardım biraz kan akittim lokanta sürdüm yara küçük açık değil yarın doktora gitsem geç olurmu acaba acil acil acil!!!!!

   • Merhabalar dün annemin ayağına çivi battı endişe ile paslı olup olmadığını bilmiyor hastane gitti mr çekildi ayağına pasuman yapıldı aşıda yaptılar antibiyotik ve ağrı kesici verdiler ama ayağı şiş ve morarmaya başlamış tekrar hastaneye gitmeli miyiz?

    • Gerekli tüm müdaheleler yapılmış. Muhtemelen inflamatuar (yangısal) yumuşak doku ağrısı. Bu tür ağrıların geçmesi zaman alacaktır. Buz uygulama, yatarken yüksek seviyede tutma ve ağrı kesiciler kullanmanız önerilir. Şikayetlerin devam etmesi durumunda tekrar hastaneye başvurmak gerekir. Geçmiş olsun.

 28. tam 1 bucuk sene once tetanoz asisi olmustum. yasim 30 bugun ayagima pasli civi batti ve 1 cm topuguma girdi. cok agri ve aci var sisme veya morarma yok. hastaneye gitmem gerekiyormu acaba ?

  • Aşılı değilseniz evet var. Çivinin paslı olup olmaması (gözle ayrım yapılamaz, temiz bile görünse enfeksiyon ihtimali bulunabilir) veya ayağınıza az veya çok girmesi birşey değiştirmez. Her türlü aşılanmanız gerekecektir. Geçmiş olsun.

 29. 9 ay önce ayağıma çivi batmıştı ve 1 doz tetanoz aşısı vurulmuştum. 3 ay önce yine aynı ayağıma battı. Gerek yok diye vurulmadim. Şimdi ise ara sıra ayağımın çivi batan yerinde ağrı oluyor. Ve hala orada beyaz bir kabartı var . Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  • 5 yıl koruyuculuğu vardır. Sizinki daha çok travmatik ağrı gibi duruyor. Kemik veya yumuşak doku kaynaklıdır bu ağrı muhtmelen. Ortopedi polikliğine başvururak dokturunuza görüş alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 30. Hacam bugün çivi battı ayağıma epeyy kanadı sonra 1 saat geçmeden aşı oldum sadece birkeremi aşı olmalıyım?
  Ve siyah bir parça var gibi içinde muhtemelen terlik parçası bu durumda ne yapmalıyım.

  • Parça kaldığını hissediyorsanız belki röntgenle teyit edilebilir. Doktorunuza başvurunuz. Tetanoz aşısı vuruldu ise tek doz o an için yeterlidir ve 5 yıl koruyuculuğu vardır.

 31. Hocam merhabalar annem 44 yaşında diyabet hastası bugün ayağını paslı çivi yırttı. kanattık ve hemen yarım saat içerisinde sağlık ocağında aşı yapıldı ve ayriyeten tentirdiyot ile silindi yara yinede risk olabilir mi ne yapmamız gerekir ?

  • Yapılması gereken yapılmış. Tetanoz aşınız vuruldu ise gönlünüzü tetanoz hastalığı açısından ferah tutabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 32. Merhaba, pazar günü 5 sularında bacağımı bi paslı çivi çizdi, maalesef çok ciddiye almadım. Salı günü ağrının geçmediğini ve yaranın etrafında çok ufaktan morarma olduğunu fark ettim ve sağlık olacağına gittim. 48 geçmediyse sıkıntı olmaz dedi doktor. Ben 2 buçuk gibi aşı oldum ama 46. Saatler olduğunu için içime pek sinmedi. Tekrar büyük bi hastaneye gitmeli miyim? Bacağımda da ağrı var. Yara kabuk bağladı.

  • Kemiğe nufus etmedi ise, yara yerinin ağrılı olması ve kabuk bağlaması normaldir. Bunun ağrısı bir süre daha devam edebilir. Eğer akıntı, su toplaması, ısı artışı ve kızarıklık gibi durumlar meydana gelirse enfekte olmuş olabilir. O zaman antibiotik tedavisi gerekecektir. Geçmiş olsun.

  • Tetanoz C.tetani isimli bakteriden kaynaklanır ve bu bakterinin inkubasyon süresi 3-21 gündür. Verdiğniğiz aralığa göre aşılama için gecikmemişsiniz. Diğer şikayetlerini ortopedik nedenli olmakla beraber ortoped ve/veya FTR bölümlerini ilgilendirir. Geçmiş olsun.

 33. Salam. Benim oğlumun 11 yaşi var iki gündür ki ayağinin altina pasli mismar girmişdi qan axdi. perekisle temizledim vişneviski maz vurub bağladim amma mismar giren yerin qiraqlari qizarib ne etmeliyem? Dünen seher aqri çox idi bu gün amma elede aqrimir.hekim ne edim? Nese qorxusu ola bilermi?

  • Acil hekimine başvurarak direkt grafi (röntgen) çektirmek ve aşılı değil ise tetanoz aşısı olmanız gerekir. Yaranın durumuna göre de (kirli yaralarda vs.) antibiotik profilaksisi gerekebilir. Geçmiş olsun.

 34. Merhaba ben 3 aylık gebeyim ilk okul dışında tetenoz aşısı hiç olmadım bugün ayagımın topuk kısmına örgü şişi girdi 1 cm den az
  Çok az igne ucu kadar kan geldi hastaneye gittik aşı yapmadılar bebegimi etkileyecek bi durum olurmu

  • Aşılara karşı alerji vb. gibi durum olmadığı sürece tetanoz aşısı gebelikte kontraendike değildir ve sakıncası yoktur. Fakat aşı takvimleriniz tam ise ve aşılıysanız tetanoz aşısı gerekli değildir. Geçmiş olsun.

 35. Mrb 1 hfta önce ayağıma çivinin ucu girdi paslıdı az kanadı tetnoz yapmdım bu 2nci haftam sadce bastığımda ağrıyo bide çok az şişti bastığımda çok ağryo

  • Daha önceden aşılı değilseniz aşılanmanız gerekir. Kanın az veya çok akması ile hastalığa yakalanma arasından bir bağlantı yok. Geçmiş olsun.

  • Merhabalar,

   Kanama olsun veya olmasın, eğer çivi doku içerisinde penetre oldu ise ve son 5 yıl içerisinde tetanoz aşısı yaptırmadıysanız mutlaka aşılanmanız gerekiyor. Tetanoz aşısı yaptırmak için herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 36. Iyi akşamlar ayağımda terlik varken çivi battı sadece acı oldu ama kanama şişme ve iz gibi bir durum yok bu durumda hastaneye gitmelimiyim

  • Son 5 yıl içerisinde tetanoz aşınız varsa; ağrı,ödem ve hareket kısıtlılığı yoksa gerek yok. Eğer aşılı değilseniz ve bahsedilen durumlar mevcutsa hastaneye başvurmak gerekir. Geçmiş olsun.

 37. Hocam merhaba 2 gun once topuğuma evdeki pervaza tam girmemis civi batti daha dogrusu derime cok girme olmadi topugum catlak oldugu icin catlak yerini biraz derinden kaldirdi kanama oldu biraz ve tentirdiyot surdum ve 2 gundurde temizliyorun onunla kucuk bi yer ama hastaneye gidip asi olmam gerekirmi acaba 9 ay once dogum yaptim hamileyken tetanoz asisi sadece 1 do,lz yapilmisti yeterli denmisti o korurmu

  • Son 5 yıl içerisinde tetanoz aşısı varsa koruyucudur. Gebelikte zaten aşılama yapılır; yani aşılısınız. başka semptom yoksa ek bir şey yapmanıza gerek yok. Geçmiş olsun.

 38. Benim oglumda19 yaşında ayağına paslı demir parçası batmıştı bir hafta onceama yara yeri bölgesel olarak sismis ve biraz beyazımsı iltihaplı mi acaba doktoradA gitmedi tetanozmu oldu acaba basamiyorda ustune

 39. Baş ayak parmağıma baya eski bi çivi ucundan girdi hiç aşı vurulmadım baya kan aktı ayağımı iyice yıkadım ve sıcak tuzlu yağ döktüm halen yanma ve ağrı var yara yeri temiz gözüküyor halen bi risk varmıdır?

  • Evet risk var. son 5 yıl içerisnde tetanoz aşınız yoksa risk altındasınız ve aşılanmanız gerekir. Sağlık kuruşluşuna başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 40. Merhabalar
  Benım eşime 2 hafta once paslı ve pıs suyun içinde olan kalın buyuk demır battı bas parmagının hemen alt kısmında kı kemıge geldı demırı cektıkten sonra kanı da akıtıldı tetenoz asısı da vuruldu ama ayagı şiş ve ateslenıyor ilaclar etkı gostermedı ne yapmalıyız cok acı cekıyor

  • Röntgende kırık saptanmadı ise ve tetanoz aşısı yapıldı ise tedirgin olmanıza gerek yoktur. Yumuşak doku ağrıları 1-2 hf sürebiliyor. Uzun sürmesi durumunda tekrar doktora başvurabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 41. hocam ben 60 yaşında bişey yapmadan duramıyan bahçede atölyede uğraşı yapıyorum duvardan söktüğüm tahtayı yere attım sonra dengemi kaybedip çivinin üstüne bastım 1 saat sonra hastaneye gittim aşı yaptılar fakat aradan3 saat geçti şimdi yere basamıyorum ağrıdan geçme süresi ne kadardır teşekkür ederim selamlar

  • Yumuşak doku ağrıları 1-2 hf sürebiliyor. İyileşme sürecinde bu durum normaldir. İyileşme çok uzun sürerse veya kızarıklık, akıntı gibi iltihabi semptomlar eşlik ederse doktora yeniden başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 42. Hocam benim ayagima civi batti bugun ama sadece derimi kaldiracak kadar girdi 1 2 damla kan geldi 2019 yili ocak ayinda aşı olmuştum okulda. Doktora gitmelimiyim.

 43. Hocam oğlum beş buçuk yaşında dün ayakkabısının yantarafinda küçük vida çıkmış ayağına batmış hafif kanadi şimdi biraz kızarıklık var ne yapmam gerekiyo az acı var diyo

 44. Ayağımı 1 hafta önce saç çizdi biraz kanadı çok küçük bir yara ama ağrıyor ara ara dün aşı vuruldum hastanede 2015 yılında 8. Sınıfa giderken aşı olduğumu söylediler 2015 deki aşının etkisi hâla devam ediyor mudur? Yada 6 gün sonra vurulan aşının bir faydası olur mu

   • Hocam eşimin ayagina bugün insaatta civi batmış kanatmis tentiriyotta sürdük ama agrisindan duramıyor ayagina şişmiş parmaklarını oynayamıyor civi pasli degildi hastaneye de gidemiyoruz ne yapmamiz gerekyo evde tedavi olarak tatonoz asisini 2 sene önce vurdurdu

    • Tetanoz aşısı 2 sene evvel yapıldı ise 5 yıl koruyucudur. Fakat ayağını hareket ettirememe durumu söz konusu ise ortopedik bir problem söz konusu olabilir. Doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 45. Hocam kusura bakmayın rahatsız ettim benim bugun inşaatta çivi battı biraz girdi 1 cm yada 2 cm lik sabah oldu şimdi hafif ayağımın altında şişlik var ayağımın üstüne basamıyorum ve ağrısı var biraz girdiği anda kanattım biraz ama yeterli olmuşmudur bilmiyorum paslı olup olmadığından da bilgim yok bakamadım lütfen geri dönüş yapın

 46. Merhaba, iki gün önce denize girerken deniz kenarına konan kum çuvalların arasında çivi varmış. Basınca acıyla çektim ayağımı. Kanatmaya çalıştım kanamadı pembeleşti sadece. Minik bir deri kalkmış. Deniz suyunun içinde olan çivi de tehlikeli midir? Bu durumda gerekirmi aşı. Sıkıntılar görülünce vurulnanın faydası olur mu? Teşekkürler.

  • İzole ayak travmalarında diz ağrısı genellikle yansıyan ağrıdır. Aşınız da yapılmış. Şu aşamada birşey yapmanıza gerek yok. Varsa ağrı kesicilerinizi kullanmaya devam edin. Birkaç gün içerisinde geçmemesi durumunda yeniden doktora başvurmayı düşünebilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Dr. FİKİZ

 47. Dün ikindi vakti ayağıma paslı çivi battı. Kan çıksın diye baskı uygularken yaranın içinden beyaz bi doku çıktı. Kanamadı da. Yarayı batikon ile temizledik. 19 yaşındayım, 2019 ekimde tetanoz aşısı oldum. Fakat şuan başım dönüyor ne yaptıysam geçmedi. Gereksiz bi endişe mi bilemedim. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

  • Akut dönemde, travma sonrası hipotansiyona sekonder ufak çaplı baş dönmeleri ve bulantılar olabilmektedir. Devamında semptomlar kayboldu ise tedirgin olacak birşey yok. Akut dönemde ayak travması sonrası sistemik problem genellikle beklenmez. Geçmiş olsun.

 48. Ayağıma 2 gün önce çivi battı doktora gittim 6 ay önce tetenoz oldum diye yapmadı pansuman yaptı ama şişti üstüne basamıyorum şişkinlik ne zam iner hocam

 49. Hocam sabah ayağıma paslı bir çivi battı 1-2 cm girdi. Ayağıma baskı yaparak pis kanı atmasını sağladım. Birkaç damla çıktı oksijenli su ile yıkıyıp batikon sürdüm. 1 saat sonra tetanoz aşısı oldum. Hastane de sadece aşı yapıldı herhangi bir antibiyotik verilmedi. Ama ayağım şiş ve aşırı derecede ağrıyor ne yapmam gerekiyor?

 50. Ayağımın başparamağima paslı çivinin ucu girdi ama öyle açık bir yara yok ve basabiliyorum doktora gitmem gerek mi
  Ben 16 yaşındayım 3 yıl önce okulda tetanoz aşısı yapmişlardi

 51. Hocam 3 gün önce ayağıma çivi battı 20 yaşındayım 2013 en son tetanozum. Kan akıttım kolanya ile temizleyip tendrötledim 1-2 gün kapanmak üzere yara. Çiviyi de görmedim iğneden de korkuyorum, sizce birşey olurmu? 3 gün geçti ama herhangi bi ağrı sızı yok. Bazen yaranın üstüne basınca acıyor sadece.

  • Aşılanma olmadığı sürece kan akıtmak sonucu değiştirmez ve tetanoz açısından risklisiniz. Son aşılanmanızın üzerinden 5 yılı geçtiği için mutlaka aşılanmanız gerekir. En yakın sağlık ocağı veya acil servislere başvurabilirsiniz. Üzerinden birkaç gün geçmiş olması önemli değil, en yakın zamanda aşı yaptırınız. Geçmiş olsun.

 52. Eşimin ayaginda 1 ay önce civi batmiş altindan girdi üstunden cikti ayagin 4 parmagin civi kendi penseyle cikarti doktora gitmedi inşaata çalişiyor 56 yaşinda simdi biraz moratma var agrilar bir aydan beri dinmedi ne yapmamiz lazim

 53. Merhabalar hocam,yaklaşık 1 hafta önce ayağıma çivi battı hemen kanatmaya çalıştım fakat kanatamadim çok ufakti kan bile akmadi askerden yeni geldim tetenozu askerde oldum diye asida yaptirmadim,şuan normal dururken sıkıntı yok fakat çok gezdigim günlerde üstüne basabiliyorum fakat yağ bezesi gibi hissettiriyor kendini ve hafif yaranın olduğu yer mor çok az, hafif bi kasilma hissediyorum kaslarimda üstüne baamamak için ugrastigim için diye düşünüyorum ama yinede size yazmak istedim.

 54. Geçen gün ayağıma çivi battı. Batan yerden birkaç damla kan aktı şuan ufak bir yara var en son 2017nin aralık ayında tetanos aşısı olmuştum yeniden aşı olmama gerek var mı??

 55. Hocam merhaba benimde ayağıma bugün çivi battı, ayağimda çok çok küçük bir açilma var çivinin paslı olup olmadığını görmedim ortam karanlıktı sizce ne yapmalıyım

 56. Hocam merhaba 15 yaşındayım 9. Siniftayim 8. Sınıfta tetanoz aşısı vuruldu bize ancak bugün elimi bilmediğim biryere sürttüm ve kanadı bayağı bir paslı miydi bilmiyorum

  • Anladığım kadarıyla 1 yıl önce; yani 8. sınıfta Tetanoz aşısı yapılmış. Tetanoz açısından endişe etmenize gerek yok, aşınız 5 yıla kadar geçerlidir. Geçmiş olsun.

 57. Merhaba hocam,geçen gün inşaatta çalışırken benim ayağıma çivi battı yaklaşık 1-2 cm di ve ardından ayağımdan biraz kan aktı şuan ayağımda biraz şişlik ve ağrı var hastaneye gitmeye gerek varmı hocam yoksa yara iyileşirmi cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

 58. İyi günler hocam geçen çarşamba benim ayağıma civibatti batan taraf sivri olmayan tarafı ve çivi olduğu yerde sabitti ilk gun acile gittik tetanoz aşısı ve pansuman yapıldı lakin ayağım gün geçtikçe şişmeye başladı bugün dördüncü gün yara kanamaya başladı çok zorlanıyorum ayağa kalktığımda çok sancı başlıyor parmaklarım ve baldirima kadar çok şiddetli sancı başlıyor ne yapmalıyım teşekkürler

  • Merhabalar,

   Tetanoz aşınız yapıldığından bu durum tetanozdan ziyade yumuşak doku hasarı veya enfeksiyon ile ilişkili olabilir. Isı artışı, ödem, ağrı ve/veya akıntı varsa ön planda enfeksiyon düşünülür ve antibiyotik kullanmanız gerekir. Diğer taraftan kas ve kemik hasarı için röntgen taraması da gerekebilir. Buz uygulama, elevasyon (yüksekte tutma) ağrılarınız hafifletir. İleri tetkik ve tedavi için doktora başvurunuz. Geçmiş olsun.

  • Buz uygulama, ayağı yüksekte tutma ve NSAİİ grubu (ağrı kesiciler) ilaçların kullanımı iyileşmeyi hızlandıracaktır. Geçmiş olsun.

 59. İyi günler benimde ayağıma 2 çivi girdi ikisininde ucu girdi ama diğerkisi birazda girdi kanını akıttım sonra ilk kolanya sürdüm sonra yıkadım yıkadıktan sonra tendirdiot sürdum iki tarafada yarabandı ile kapattım daha bugün 1 saat olmuştur bir sıkıntı olurmu

 60. Iyi günler hocam benim de ayağıma 1 sene once çivi battı ama ufak bi şekilde, kan falan akmadı sadece biraz sıvı aktı. Çivi paslı değildi ben de kolonyayla temizledim ve devam ettim, her hangi bie sıkıntı belirti göstermedi. Sadece çivi batan yer ufaktan ağrıyor, bazen çok az şekilde her hangi bir sıkıntı olabilir mi ?

 61. 11 yaşındaki oğlumun ayağına civi battı yara yok kanama olmadı çok az girmiş ayakkabı engellemiş ama küflüydü civi ne yapmalıyım

 62. Hocam ayagima çivi battı paslı. Fazla girmedi bastirarak kanı akıttım bi 4 5 saat üzerine çalıştım. Ardından hastaneye gittim tetanoz aşısı vurdurdum . Pansuman yapıldı 6 saatti yataktayım ayağım şişmiş ağrı sızı var parmakları oynatamıyorum üzerine basamıyorum . Önemli bir şey var mı lütfen acil dönüş yapın

 63. Dün odun kırarken ayağıma paslı bir çivi battı. Hemen çıkarıp elimle sıkarak bir iki damla kan aktı. Batan yerde hafif ağrının haricinde bir şey yok. Yine de doktora gitmeliyim mi?

 64. Ayağıma paslı çivi battı ve fazlasıyla kanttım ama suya soktum yaklaşık 2 sene öncede tetanoz aşısı vuruldu suya saktum dediğim gibi ne yapmam gerekir

 65. Bugun ayagima civi batti az bi kan akti tetanoz aşisi vurulmustum askerde vurulali 2 sene oldu şuan ustune basamiyorum ve basmadigim halde bile agriyor basinca tabi daha cok ağriyor önerileriniz nelerdir ?

 66. Bugun ayagıma bas parmağımın altına kaba yerine cıvı battı paslı degıl tendırdıyot doktum lakin 5 saat gectı suan cok agrım var ne yapmalıyım

 67. Hocam ayağıma paslı raptiye benzeri çivi girdi o kadar çok girmedi 1cm fln ayağımı kanatmadım çünkü çivi girdiğinde kanamıştı hemen kolonya sürdüm aşı olmam gerekirmi en son 8.sınıfta oldum şuan 11 im

 68. Hocam merabalar bugün ayağıma çivi battı biraz kan aktı sonra suyla yıkayıp hastaneye gittim pansuman yaptrdm ve röntgen çektirdim doktor suanlik bisey yok dedi ama basınca yere ağrı var bu ağrı sorun olmaz degil mi ? Yorumunuz için şimdiden teşekkürler..

  • Doktora başvurmuş ve röntgen çektirmişsiniz. İlave olarak muhtemelen aşılarınız da sorgulanmış veya yapılmıştır. Ağrıların bir süre daha devam etmesi normaldir. Geçmiş olsun.

 69. Hocam benim ayağıma kalın tel battı baya kan geldi hastaneye gittim tetanoz aşı oldum ağrı kesici antibiyotik verdi ayağım hep şişmiş basamıyorum çok ağrıyor bu 5 gündür böyle bana yardımcı olun lütfen

  • Zaten aşılanmışsınız. Sizin probleminiz ödem, yumuşak doku veya kas-tendon ağrısı olabilir. Yorumlarda bu konuyu detaylı izah etti. Ciddi yaralanmalarda genellikle ağrı 10 güne kadar sürer. Fakat uzamış ağrılar için FTR veya Ortopedi poliklinik kontrollerine giderek öneri alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • 3 yıl önce batan çivinin tetanoz oluşturması muhtemel değil. Lakin şartlar ne olursa olsun tetanoz aşınızın olması koruyucudur ve gereklidir. Aşılanmak için aile hekiminiz ile görüşebilirsiniz. Geçmiş olsun.

 70. Hocam benim ayağıma yolda yürürken bişi battı. Bakamadım ne battığına. Çok küçük bir yara. Biraz kanattım sabunlu su ile yıkadım. Bugün yaranın üstüne bastırınca biraz ağrıyor. En son 9 yıl önce olmuştum aşı. Ne yapmalıyım?

  • Metal olsun veya olmasın, yabancı cisimler kontamine olduğundan daime Tetanoz riski mevcuttur. 9 yıl önce olduğunuz aşının koruyuculuğu olmayacaktır. Mutlaka aşılanmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 71. Benim atama geçen hafta paslı çivi girdi ve ilk gün tetanoz aşısı vuruldum doktor ilaç falan yazmadı. 1-2 gün üstüne basma dedi sadece ama 1 hafta oldu ve ne şişliği indi ne de ağrısı azaldı, ağrısı gittikçe dahada artıyor neden?

  • Merhabalar aşılamanız yapılmış. Bahsettiği ağrılar; yumuşak doku hasarı, ödem ve inflamasyon (yangısal tepki) kaynaklı olabilir. Diğer taraftan çivi derin yerlelimli ise kas ve tendon hasarı da söz konusu olabilir. Verdiğiniz bilgiler ışında bunlardan daha fazlasını söylemek mümkün değil. Eğer 2-3 hf içerisinde şikayetleriniz gerilemeyecek olursa, ayağınızı hareket ettirdiğinizde ağrı veya hareket kısıtlılığı hissediyorsanız ortopedi polikklinğine randevu alarak uzman doktor görüşü alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 72. Sa hocam dün futbol oynarken elime 3 cm kadar paslı çok kirli çivi battı yaklaşık 6 yıl önce tetanoz aşısı oldum ama çivi batarken hafif siyah kan aktı elimden çivi çünkü biraz derine battı eve geldiğimde ise yaklaşık olaydan 2 saat sonra kolonyalı pamuk ile temizledim yarayı ama ağrı var gidip tetanoz aşısı olmalı mıyım ?

 73. Hocam bugün ayağıma çivi battı yarın sabah aşı için doktora gidecem ama şuan çok ağrısı var buz uygulaması yaptım hata mı yaptım bilgilendirir misiniz

   • Hocam gittim doktora 7 ay önce ilk defa tetanoz aşısı oldum bu yüzden doktor bey bana tekrar aşı gerekmediğini söyledi ve asi yapmadı ama kas agrilarim var 4 gün oldu çivi batali zaman kaybettim mi şimdi gitsem aşıyı yapsalar olur mu

 74. Hocam benim cumartesi günü çivi battı paslı mı diye bakmadım çivi batınca direk kanatmaya başladım ağrı olmuyor ama üzerine basınca acıyor hastaneye gitmeme gerek varmı en son aşıyı 8 .sınıfta vuruldum şuan 12 .ncı sınıftayım
  Vurulmam lazım mı ?

 75. İyi akşamlar eşimin ayağına çivi battı, doktora gittik. İki krem bir de parol ağrı kesici verdi ve gündür kullanıyoruz ama ayağı şişti. Ayağın üst kısmın da kızarma oluştu ve çok ağrısı var. Ne yapmalıyız şimdiden teşeklur ederim.

  • Merhalar,

   Zaten muayene olmuşsunuz. İlaçları kullanıp biraz bekleyiniz. Ayağı yüksekte tutmak (özellikle yatarken altında yastık koymak), ödemli alana buz koymak iyileşme sürecünü hızlandırır. Akıntı, ısı artışı, hareket kısıtlılığı veya his kaybı gibi durumlar vs.mevcut ise yeniden doktora başvurmanız gerekebilir. İyileşme süreci biraz zaman alacaktır. Geçmiş olsun.

 76. İyi günler hocam. Çok rica ediyorum cevap verin. 2 gün önce 4 yaşında oğlumun ayağına paslı çivi battı. 2 damla kan aktı. Sonra pereksle yıkadım. Krem sürdüm. Dun akşam mutlaka aşı olmalı dediler. Aşı yaptırdık. Ama şuan ayağı şişmiş durumda biraz. Cok korkuyorum. Hala enfeksiyon, tetonoz riski var mı?

  • Merhabalar,

   Aşılandığınız için tetanoz riski yok denebilir. Fakat travmanın etkisi ile yumuşak doku ödemi ve/veya iltihabi durum söz konusu olabilir. Tavsiyemiz buz koymanız, ayağı yüksekte tutmanız. Eğer ısı artışı, akıntı veya kötü koku varsa enfeksiyondan şüphelenilir, bu durumda da antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Hareket kısıtlılığı, his kaybı vs durumlar varsa ortopedik sorunlar olabilir. 3-4 gün içerisinde şikayetleriniz geçmeyecek olursa ve bahsettiğimiz durumlar meydana geldi ise mutlak bir hekime muayene olunuz. Geçmiş olsun.

 77. Merhaba Hocam ayağıma dün paslı çivi battı batan çivi kıvrımlı aynı matkap ucu gibiydi, biraz derin gitti. Bir de iki parmak arasına battı ilk sağlık kabinine gittim yarayı biraz açıp temizlediler pansuman yaptılar ayağım şişti üstüne basamiyorum. Kramplar giriyor iki parmağımı çok zor kıpırdıyor 2019 da ayağıma çivi batmıştı o Zaman tetanoz aşısı yapıldı bugün acile gidip ağrı kesici ve antibiyotik verdiler ama ağrı bir türlü geçmedi dahada fazlalaştı. Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  • Merhabalar,

   2019’da aşılandınız ise tetanoz açısından endişelenmenize gerek yok. İlave olarak antibiyotik ve ağrı kesici zaten reçete edilmiş. Şu aşamada 3-5 gün bekleyiniz. Ödem ve inflamasyon azaldığından iyileşme sürecine girdiğinizi farkedersiniz. Yatarken ayağı yüksekte tutmak ve ödemli alana buz koymak bu süreci hızlandırır. Diğer taraftan ağrı, ödem, şişlik, hareket kısıtlılığı ve his kaybı gibi durumlar varsa ve halen geçmedi ise mutlaka randevu alarak Ortopedi bölümünde muayene olmalısınız. Geçmiş olsun.

  • Son 5 yıl içerisinde eğer tetanoz aşınız yok ise acilen aşı olmanz gerekir. Tahta veya çivi farketmez, toprak bulaşı olduğu sürece (kontaminasyon) risk teşkil eder. Diğer taraftan parça kalmadı ise, hareket kısıtlılğı, ısı artışı, kızarıklık, his kaybı gibi durumlar yok ise fiziksel hasar veya sekel durumu olmamıştır. Geçmiş olsun.

 78. Slm hocam ayagima cok pasli civi batti hemen cikarttim ve kan geldi ve doktora gittim aşımı yaptim ve yalandan azicik tentirtyon surduler ama 3 saat sonra cok agrim baslati sikinti olurmu acaba

 79. Merhaba benim ayağıma. İvi barı çok az kanadı tam kalın topukta sabah aşıya gitsem gece bir zararı olurmu. Bir kaç yıl önce aşı olmuştum. Saygılar

 80. Ben 8 de aşı olmuştum ama sadece bir kere olduk 2. Doz falan 3. Doz falan demişsiniz bir sıkıntı çıkar mı çünkü ayağıma bugün paslı çivi girdi doktor pansuman yaptı ve şuan lise 3üm

 81. Merhaba hocam benim ayagıma 4 gün önce çivi battı hastaneye gittim totonoz vurdular pansuman yaptılar o gün ayagım şişti enfeksiyon kapmış iki sefer daha gittim ilaç verip gönderiyorlar ayagım kötü durum da hala basamıyorum ne yapmam lazım

 82. Ya ben gerçekten anlamıyorum adam yazmış ayağıma çivi battı ne yapmam lazım ABI HASTAHANEYE GIT Google a soru yazmak nedir nasıl cahil bir millettir bu siz okul okudunuz ilkokulda orta okulda bunlar size öğretildi adam 200 tane soruya cevap yazmış doktora gidin doktora gidin burdan size iğne yapamaz acile gideceksin birebir doktor ile görüşmen lazım bunu bilmeyecek ne var ben anlamıyorum ya sabir yaaaa

  • Bu soru defalarca kez sorulmuş olup, yorum alanlarında fazlasıyla cevaplanmıştır. Yorum alanındaki soru-cevapları inceleyiniz. Geçmiş olsun.

 83. Ayağıma çivi battı, paslı değildi. Biraz kan akıttım ne olur ne olmaz diye ama şişti şuan ve baya ağrıyo tetanoz aşısı yaptım yada yapmadım hatırlamıyorum, yardımcı olur musunuz.

 84. Merhaba benim ayağıma çivi battı ve kanadı bende üzerine kolanya döktüm ve şuan aşı olmuşum okulda olmusstum şimdi gidip birdaha asi olmaya gideyim mi

 85. Merhaba benim koluma bir hafta önce zımba girdi zımba telini kolumdan çıkardım zımba bakır renkte zaten iş yerine yeni gelmişti pisliği değilmi bilmiyorum aşılarım tam değildi galiba en son 2013 te vurulmuşum neyse zınbanın koluma girdiği gün tetanoz aşısı oldum üstünden 4.5 gün geçti şuan çenem ağırıyor ne yapmalıyım

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...