Hepsaglik

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan kişi çivi çıkarırken ya da ayağını kurtarmaya çalışırken yanlış hamleler yapabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir ki açılan yara mikrop kapmasın ve farklı hastalıklara neden olmasın.

 

Ayağa Çivi Batmasında Ne Yapılabilir?

 

Yapılması gereken ilk şey ayağına çivi batan kişi ayaktaysa oturtulmalıdır. Ayağı öne doğru alınıp ilk iş çiviyi çıkarmak olmalıdır. Sonrasında çivinin paslı olduğu düşünülürse tetanoz ihtimali yüksek olduğu için yaradan bir miktar kan akıtılmalıdır. Paslı maddeler kanı çabuk zehirler. Bu nedenle kan dışarıya atılırken paslı çividen geçen mikropların da dışarı atılması sağlanabilir. Kan aktıktan sonra yara çok derin değilse tentürdiyot (baticon) ile temizleyip geçici olarak sarılabilir. En yakın sağlık merkezine giderek gerekli müdahale yapılmalıdır. Eğer çivi ayağı delip ucu çıkmışsa hiçbir müdahale edilmeden acilen doktora gösterilmelidir.

 

ayaga-civi-batinca-ne-yapmali-2

Çivi Batmasında Büyük Tehlike

 

Özellikle yaz aylarında çocukların yalın ayakla gezdikleri sokaklarda çok sık görülen çivi batması olayı asla küçümsenecek bir durum değildir. Paslı çividen kapılan tetanoz kişinin canına mal olabilir. Çivi batması durumunda gerekli müdahale yapıldıktan hemen sonra tetanoz aşısı vurdurulmalıdır. Tetanoz ile ilgili bilinmesi gereken en temel nokta yalnızca çivi ile değil küçük bir çizik de kıymık da tetanozu başlatabilir. Halk arasında özellikle çivi ile bağdaştırılan tetanozun bazı belirtileri ve elbette tedavileri de mevcuttur.

Çivi Batması ve Tetanoz Belirtileri

 

Ayağa çivi battıktan sonra gidilip aşı yaptırılmalıdır. Tetanoz kendini hemen göstermez. Hastalığın ortaya çıkışı yaklaşık üç hafta alır. Geçen bu süre zarfında belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Endişe, huysuzluk, devamlı rahatsız olma hali ile doğan belirtiler çene kasılması ve kas sertleşmesi ile kendini ortaya çıkarır. Özellikle boyun kaslarındaki kasılmalar en dikkat çeken belirtilerdir. Bununla birlikte yüz kaslarında ani spazmlar da kendini gösterecektir. Tetanozu ortaya çıkaran toprakta üremiş olan bakterilerdir ve kirli ortamda bulunan bir çivi battıysa acil tıbbi müdahale gerekir.

Tetanoz nedir?

C. Tetani Bakterisi

Tetanoz, toprak ve kirli yerlerde bulunan, “Clostridium Tetani” isimli bir bakterinin neden olduğu, kas – iskelet sistemini ve nörolojik sistemi tutan bir hastalıktır. Bu bakterinin neden olduğu hastalık ciddi kas krampları (ataklar halinde), kas sertleşmeleri ve nöbetlerle kendini gösterir. Son derece ızdıraplı olup bazen mortal seyreder, bazen de atlatılabilmektedir. Aşılama yolu ile tetanozdan korunmak mümkündür.


Teşhis ve Tedavi

 

Her çivi batması elbette tetanoz demek değildir. Ancak belirtilerden en az ikisi ortaya çıkıyorsa doktor muayenesi şarttır. Hasta yaralı kısımda ağrıdan şikayet ediyorsa bununla birlikte boyunda ve yüzde ani kasılmalarla birlikte şişkinlikler oluyorsa tetanoz göstergesidir. Zamanla boyundan sırta kadar inen kasılmalar sonunda hastanın solunumunu engeller. Sonrasında kaslara engel olamamaya bağlı olarak ağrılı ve bir o kadar da bilinçsiz hareketler ortaya çıkar. Kişinin ne kadar bilinci yerinde olsa da vücut kontrolünü kaybeder. Tetanoz özellikle çocuklarda ölümcül olan bir hastalıktır. Bunun için ayağa çivi battığında çok iyi temizlendiğinden ve bir o kadar da mikroplardan arındırıldığından emin olunmalıdır.

Medikal Tedavi

 

Ayağa çivi batması durumunda medikal tedavi ve yaklaşım temel olarak şunları içerir:

 • Yara temizliği ve yara pansumanı
 • Direkt Grafi (Röntgen) incelenmesi (kemik kırığı vs incelenmesi)
 • Tetanoz Aşısı
 • Antibiyotik tedavisi (enfeksiyon profilaksisi)
 • Ağrı kesiciler
 • Doku ayrılması veya bozulması varsa sütur atılması (dikiş)

 

 

     
    hs-yorum  

96 YORUM: Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

 1. murat 15 Mayıs 2017 at 16:58

  Benim ayagima dün insaatta gezerken civi batti pasli olup olmadigina bakamadim sis yok agri biraz var gecen sene tetanoz asisi oldum simdide olmam gerekir mi ?? ACİL LÜTFENN ACİLL

  Cevapla
  • F. İkiz 16 Mayıs 2017 at 23:19

   Daha önceden tetanız aşısı vurulup vurulmadığı önem arz eder. Bu noktada dikkat edilmesi gereken şey size vurulan aşının tetanoz aşısı olup olmadığıdır; bu bağlamda aşı kartınızı elinize alıp bir sağlık kuruluşuna baş vurmanız gerekir. 3 doz aşı vurunmadınız ise mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna başvurunuz, aşı kartı elinize temin edilmedi ise sağlık kuruluşunda tetanoz aşısı vurulur. Çünkü ihmal edilmemesi gerekir; sonuçları ağırdır. Şahsen ben anamnezlerin güvensiz olması, hastaların vurundukları aşının hangi aşılar olduğundan emin olamadıklarından veya ellerinde aşı kartları olmadığından veya dozların yetersiz olmasından dolayı rutin olarak hastalara aşı vurduruyorum.

   Tetanoz aşısı 3 doz olarak şu şekilde vurulur. 1. doz (Td1) vurulur, 2. doz (Td2) 1. dozdan 4 hf sonra, 3. doz (Td3) ise 2. dozdan 6 ay sonra vurulur. Elinize bu şekilde aşı kartı verilir. Tüm dozlar tamam ise 5 yıldan fazla koruyuculuğu vardır. 5 yıl sonrası için rapel (hatırlatma dozu) yapılabilir. Gebelik gibi bazı özel durumlarda ise 5 doza kadar çıkarılabilir.

   Cevapla
  • Cemal 5 Haziran 2017 at 17:58

   Elbette bende bugün sordum aynen inşaata benimde ayağıma batı salık ocağına gidin ve hemen olun

   Cevapla
 2. Adem 14 Temmuz 2017 at 02:52

  6 yaşındaki kızımın ayağına çivi battı ve baya derine gittiğini düşünüyorum çivi küflü değildi ama yinede acile götürdüm ,aşıları tamsa korur diye sadece tentirtiyot sürüp ,ilaç yazıp gönderdi ben sinir yada içerde herhangibiryerine zarar vermişmidir diye sordum hayır dedi ,içim hiç rahat değil tekrar doktora götürmelimiyim !teşekkürler.

  Cevapla
  • F. İkiz 14 Temmuz 2017 at 17:40

   Okulda rutin aşılar genellikle koruyuculuk sağlar. İlave olarak aşı vurdurup vurdurmama doktorunuz insiyatifindedir. Zarar konusunda ise muayene bulguları esastır. Doktorunuz mutlaka muayene etmiştir ve ona göre cevap vermiştir. Sinir hasarında ayakta düşüklük, tutmama, yürüyememe, his kaybı gibi bulgular olur. Yine de içiniz rahat etmiyor ise tabiki ortopedi doktoruna götürebilirsiniz, doktora gidip gitmeme konusu sizin kararınızdır. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 3. Hamdi 23 Temmuz 2017 at 14:10

  Ayağıma dun çivi battı bir sure gectikten sonra bacağımda sertleşme kasılmalar basladi gece kıramp girdi sizce ne yapmalıyım tehlikeli midir

  Cevapla
  • F. İkiz 24 Temmuz 2017 at 01:04

   Acilen doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 4. umut 22 Ağustos 2017 at 12:59

  dun ayagıma paslı civi battı 4 sene once tetanoz olmustum ayagım sisti ne yapmam gerekiyor?

  Cevapla
  • F. İkiz 25 Ağustos 2017 at 00:51

   Ayağınız enfeksiyon kapmış ve ödem toplamış olabilir. İlave olarak tetanoz aşısı süreniz tam sınırda. Tetanoz aşısı yaptırmalısınız. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 5. Merve 31 Ağustos 2017 at 18:41

  Merhaba piknik alanında ayak topuğuma paslı ufak iğne gibi birşey battı çıkardıktan sonra kanı akıtıp denize soktum herhangi bir ağrı falan yok ama dr gitmem gerekirmi. ?

  Cevapla
  • F. İkiz 10 Eylül 2017 at 21:56

   Evet gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 6. Srvginur 7 Eylül 2017 at 21:42

  Oğlum ayağına çivi batı ne yapmalıyı

  Cevapla
  • F. İkiz 10 Eylül 2017 at 22:06

   Oğlunuzun yaşını ve aşılama durumu bilmediğimiz için önerimiz doktora başvurmanız. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 7. Emir 14 Eylül 2017 at 20:25

  Ayağıma Paslı civi battı doktora gittim. Ama geçen sene okulda aşı olduğum için aşıya gerek yok dedi. Ama şuan ayağımın üzerine basamıyorum, bastikca ağrı yapıyo. Ne yapmalıyım

  Cevapla
  • F. İkiz 16 Eylül 2017 at 10:52

   Ağrı olabilir, muhtemelen travmaya sekonder. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 8. turgut 17 Eylül 2017 at 10:27

  hocam benim ayağıma 3 gün önce paslı
  çivi battı hastaneye gittik tetenoz vuruldu ağrı kesici antibiyotik kendim içiyorum bu doktorlar bişi demedi ayağım şişti mos mor oldu üstüne basamıyorum çivi paslıydı ama az kan akdı bi sıkıntı olurmu

  Cevapla
  • F. İkiz 18 Eylül 2017 at 00:20

   Tetanoz aşısı vurunmuşsunuz ve antibiotik tedaviniz başlanmış, temel tedavisi budur zaten. Çiviye bağlı kırık – çıkık bir durum olmadığı sürece doku zedelenmesine bağlı bir durum olabilir bu durum. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 9. Özgül 23 Eylül 2017 at 12:47

  Hocam oğlum 18 aylık biraz önce ayağına paslı çivi batmış çok ağladı Dr görünem gerekirmi

  Cevapla
  • F. İkiz 2 Ekim 2017 at 07:07

   Evet mutlaka gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 10. Enes 27 Eylül 2017 at 10:39

  Ayağıma dün çivi battı kan akittim tetenoz aşısı olmadim yarayı temizledim birşey olurmu hocam

  Cevapla
  • F. İkiz 2 Ekim 2017 at 07:10

   Tetanoz ve enfeksiyon riski mevcuttur. Doktora görünmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
   • Mustafa akpolat 15 Temmuz 2018 at 21:47

    Doktorum 15 gün önce ayağımı kestim tetanozun 1. Dozunu yaptılar bugün yine denizde ayağıma çok paslı kanca girdi 1. Doz bu süreci korur mu ?

    Cevapla
    • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:33

     Evet korur. Geçmiş olsun.

     Cevapla
 11. Buğra 9 Ekim 2017 at 03:05

  Ayağıma paslı çivi battı derin değildi, kanı akıtıp kolonya döktüm 2-3 saat sonra tetanoz aşısı oldum şuan sadece sızlama var. Yarama pansuman yapılmadı sorun olur mu?

  Cevapla
  • F. İkiz 14 Ekim 2017 at 15:29

   Yara pansumanı enfeksiyon kapmaması için gereklidir. Pansuman gerektiren açık bir yara ise mutlaka pansuman yapılmalıdır. Yoksa yara yarı enfekte olabilir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 12. Burak 9 Ekim 2017 at 07:46

  Acil bakarmisiniz çivinin yeri açıldı kanamaya başladı yeniden doktora gidemeyevem ne yapabilirim acil

  Cevapla
  • F. İkiz 14 Ekim 2017 at 15:29

   Doktora gitmek zorundasınız. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 13. mehmet 11 Ekim 2017 at 23:53

  bugun ayagıma cıvı battı baya da gırdı sonra kanadı ben ıyıce sıkıp kanattım lakın suan uzerıne basamıyorum sıstı ne yapmalıyım

  Cevapla
  • F. İkiz 14 Ekim 2017 at 15:25

   Hem aşılama, hemde antibiyotik (enfeksiyon açısından) profilaksisi için doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 14. duygu 12 Ekim 2017 at 13:06

  bir ay önce bişey ayağıma sürtündü.üstünde paslı yeride vardı ama orası mı sürtündü emin olmadığım ve aşı sürem 5 yılı doldurduğu için aşıyı oldum.bi zararı olur mu ve 2.dozumun zamanı geldi olmalı mıyım ?????????

  Cevapla
  • F. İkiz 14 Ekim 2017 at 15:24

   Aşı vurunmanız isabetli olmuş. Elinize aşı kartı verildi ise tüm dozlara riayet etmenizde fayda var. Böylece koruyuculuğu daha uzun süre olacaktır. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 15. Leyla 12 Ekim 2017 at 22:36

  Iki gün önce 5 yaşında ki oğlumun ayağına çivi battı. Doktora götüremedim. Kanamis biraz bişey olurmu acaba pasli çivi ymis. Acil cvp

  Cevapla
  • F. İkiz 14 Ekim 2017 at 15:23

   Olabilir tabiki. Aşılama durumu bilinmeden yorum yapmak doğru olmaz. Doktor götürmek gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 16. Orhan 16 Ekim 2017 at 18:44

  Hocam kolay gelsin bugün ayağıma vici batti ama fazla degil ucu girdi ben biraz sıktım kan geldi en son askerde tetanoz olmuştum 3 yıl falan oldu birde ayağım şişti ne yapmam gerekir

  Cevapla
  • F. İkiz 19 Ekim 2017 at 14:57

   Kirli yaralardan yine de tetanoz aşısı tavsiye ediliyor. Normalde koruyulucuğu 5 yıldır. Diğer taraftan ayak şişmesi enfeksiyon veya yumuşak doku zedelenmesi kaynaklı olabilir. Doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 17. Osman akman 20 Ekim 2017 at 23:40

  Ayağıma çivi battı hemen hastaneye gittim tetanoz aşısı yaptım ama kan akıtmadım çivi paslı değildi bişey olurmu

  Cevapla
  • F. İkiz 21 Ekim 2017 at 00:34

   Tetanoz aşısı vurdurduysanız tetanoz açısıdan korunuyorsunuz demektir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 18. Ecevit inan 8 Kasım 2017 at 08:27

  Ayağıma paslı çivi battı tetenoz olup olmadığımı bilmiyorum işteyim izin vermezler doktora gideyim

  Cevapla
 19. Hasan 21 Kasım 2017 at 20:38

  Hocam ayağıma çivi battı 2 sene önce tetonoz oldum ilk defa battı ayağıma çok endişe ediyorum yıkadım ve krem sürdüm çok acımıyo sadece üstüne basınca açıyor biraz ne yapmaliyim

  Cevapla
  • F. İkiz 7 Aralık 2017 at 05:42

   Ek patoloji var mı yok mu bunun teyiti hastanede olur. Doktora gitmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 20. Mustafa 1 Aralık 2017 at 20:04

  Ayağıma 3 gün önce çivi batı batı gı zaman hastaneye gittim asi vuruldum o günden beri ayağım sis ağrı yapıyor sence başka ne yapmalıyım

  Cevapla
  • F. İkiz 7 Aralık 2017 at 05:40

   Tetanoz aşısı vurundunuz ise ve ek patoloji düşünülmedi ise antibiotik + ağrı kesici ilaçları kullanmanız yeterlidir. Muhtmelen doktorunuz reçete etmiştir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 21. Sevil 25 Aralık 2017 at 00:01

  Slmlar, dün ayağıma küçük ama küflü bir iğne battı, hiç kan da akıtamadım bugün ayağımda ağrı hissediyorum ve o bölgede küçük şişlik var bastırınca da acıyor.Acaba yapmam gereken birşey var mı

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Ocak 2018 at 23:54

   Tetanoz aşısı vurunmanız, antibiotik profilaksisi almanız gerekir. Yani Doktora gitmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 22. Serhat 2 Ocak 2018 at 17:29

  Merhaba hocam bugün inşaatta gezerken sanırım 1-2 cm kadar çivi girdi . Girer girmez çıkarttım. Çivi yeni çiviydi küflü değildi .tetanoz alışını ilk okulda olmuştum en son şuan 25 yaşındayım Bişey olur mu ? Zaten girdiği yerde kan da akmadı ve yara izidir pek yok çok girmedi diye mi acaba ?

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Ocak 2018 at 23:40

   Evet olur. Yeni çivi diye bir şey yok. Çivi passız dahi olsa tetanoz ihtimali mevcuttur. Yaşınızı bilmiyorum ama ilkokulda olduğunuz aşının geçerliliği yoktur. Aşı vurunmanız, doktora görünmeniz gerekir.Geçmiş olsun.

   Cevapla
 23. ilker 3 Ocak 2018 at 10:31

  Hocam ben yurt disindayim. 31 aralik 2017 de mangal yaparken kaval kemiginin arkasindaki kaba ete civi batti.Hastaneye gittik asi oldum 1 ay sonra 1 daha 6 ay sonra bi daha asi olacaksin dedi doktor.Suan sis basamiyorum basinca agriyor. Filmde cekmedi mr da anlamadim. Doktorlar bizimkiler gibi tam bilgi vermiyor.Ne kadar sure icinde iyilesir.

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Ocak 2018 at 23:38

   Doğru demiş. Tarif ettiğiniz anatomik bölgede kas yogunluğu açısından fazla olup kemik zedelenmesi nadirdir. Herhangi bir MR veya görüntüleme çekilmesine gerek yoktur. Aşı takvimine uymanız gerekir. Ağrı kesici ve antibiotik reçete olarak eklenebilir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 24. Yunus 7 Ocak 2018 at 19:10

  Iyi aksamlar. Bugün öglen ayagima bir civi batti. Ancak cok derine gitmedi ve sadece bir damla kan akti. Üstüne fazla basamiyorum agriyor biraz. Hic bir asi da olmadim. Doktora gitmem gerekir mi?

  Cevapla
  • F. İkiz 12 Ocak 2018 at 15:48

   Evet gitmeniz gerekir. Kanama olmuş ve yumuşak dokuya penetre olmuş. Tetanoz ve enfeksiyon riski mevcuttur. Çivi batmalarında kanama olması tetanoz olmanıza veya diğer enfeksiyonlar çeşitlerine maruz kalmanıza engel değildir. Acil doktora başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

   Dr. F İkiz

   Cevapla
 25. Mustafa ulusoy 11 Ocak 2018 at 07:04

  Hocam ayağıma 40 once civi battı çivi paslıydi aşı oldum antibiyotik kullandım 28 aşı oldum 5 gün sonra çivi batan yeri acip temizlendi kasılmalar oluyor kisa surede bacağımda kolumda tetanoz olur muyum

  Cevapla
  • F. İkiz 12 Ocak 2018 at 15:45

   Diğer yorumunuzda cevap verilmiştir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 26. Mustafa ulusoy 11 Ocak 2018 at 07:25

  Ayağıma 40 GÜN once pasliydi civi battı acilde asi oldum daha once asi olduğumu hatırlamıyorum 28 inde bir asi daha oldum hafif kasılmalar oluyor ayakta kolda bir sorun olurmu

  Cevapla
  • F. İkiz 12 Ocak 2018 at 15:44

   Aşılandınız ise tetanoz ile ilişki olması muhtmel değil. Kas ve yumuşak dokudaki seğirmeler ile ilişkili olması daha muhtemeldir. Önemli bir durum gibi görünmüyor. Şikayetleriniz geçmezse, morluklar başlarsa ve şiddetli ağrı da devam ederse muskuler (kas) ve kemik ile ilgili patolojileri ekarte etmek gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 27. Ferhat 16 Ocak 2018 at 17:02

  BeN geçen sene okulda tetanos iğnesi vurdular ama bigün ayağima battı Paslı ydi ne yapmalıyım ayagim ağrıyor

  Cevapla
  • F. İkiz 21 Ocak 2018 at 20:35

   Diğer soru-cevaplarda bu soruya cevap verilmiştir.

   Cevapla
 28. Mehmet nur 7 Şubat 2018 at 19:17

  Hocam bügün ayağima passız bir çivi battı ama sadece ucu batti ağirmiyor ve oyun futbol oynadım bişey olmadı şişmedide bişey olurmu

  Cevapla
 29. cansu 12 Mart 2018 at 10:55

  Meraba ben azerbaycandan doktora yaziyorum.benim kardesimin ayagina qaliba pasli civi batdi.kan oldu her yer ve pansuman yaptim hemen.insatda olurdu boyle.asi yaptiriyorlardi.simdi kendi evinde oldu.ve ayagi cok aciyo.benimde kalbim aciyo cani yandikca.doktora gitmiyo deliriyorum.korkulucak bisey olurmu sizce? Nolur lutfen cevab yazin.tesekkurler.

  Cevapla
 30. Tugba 22 Mart 2018 at 22:44

  Babamin ayagina pasli civi batmis ayagi cok sis ve agrisi cok 2gun sonra ine vurulmus ilac tedaviside goruyor ama cok rahatsiz o sis nasil iner ve hayati teklikesi varmi acil cevap lutfen

  Cevapla
 31. Hatice hakça 13 Nisan 2018 at 10:31

  Merhaba ayagıma 7 gün ünce çivinin ucu battı biraz kanadı acısı da bİr gün sonra geçti. Dr a gitmedim fakat şimdi hafif şişti üzerine basmakta zorlanıyorum geçer mi? Dr gitmem gerekmi?.Tetanoz aşısını çocukken olmuştum üzerinden uzunca bir süre geçti Hemen yanıtlarsanız memnun olurum. Teşekkürler

  Cevapla
  • F. İkiz 20 Haziran 2018 at 09:52

   Evet gitmeniz gerekir. Aslında sorunun cevabı ve olası komplikasyonlar diğer cevaplarda net olarak verilmiştir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 32. Burak 2 Mayıs 2018 at 20:29

  Merhaba dün ayağıma çivi battı fazla derine girmemiş küçük bı açıklık olmuş kan akarken ben tuttum yani ayağımdan kan akmadı o an biraz küstüm tetenoz aşısı 3 ay önce vurulmuştur bugün ayağımda sis yok delik kapanmış ama üstüne basınca aciyor kan almadığı için bişey olurmu

  Cevapla
  • F. İkiz 20 Haziran 2018 at 09:45

   Ağrı muhtmelen yumuşak doku kaynaklıdır. 3 ay önce tetnoz vuruldunuz ise ve eminseniz tetanız profilaksisi gerekmez. Ağrı geçmezse kemik grafisi görmekte gerekebilir. Diğer taraftan kızarıklık, şişme, ısı artışı gelişti ise enfektif bir durum da söz konusu olabilir. Takip etmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 33. Mhmet t 5 Mayıs 2018 at 10:32

  Ayagima civi batti ama ustundeki deri tek kesildi koydeyim saglik kurulusuna gitmem gereklimi acil civi pasli degil dediler ama bilmiyorum acilll

  Cevapla
  • F. İkiz 20 Haziran 2018 at 09:42

   evet gitmeniz gerekir. Tetanız profilaksisi yapılması gerekir.

   Cevapla
 34. Didem Altan 17 Haziran 2018 at 12:39

  Oğlum 39 aylık tüm aşılarını yaptırdım 18 aylıkken tetenoz olmuştu. Sokakta ayağına çok ince bir iğne battı ayakkabısı vardı . yarım santim kadar batmış olabilir ucu paslı değildi iğne ucu kadar kan çıkarttım yıkadım. Şiş ağrı yok hafif bir kızarıklık var doktora gidip tekrar tetenoz olması gerekir mi

  Cevapla
 35. Selin akman 28 Haziran 2018 at 12:12

  Merhabalar tatilde terligimin yanindaki çivi ayağına battı dibine kadar ayağımın üzerine basamiyorun ne yapmalıyım ve şuan tatildeyim denize soksam geçer mi??

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:41

   Denize sokmakla geçmez. Doktora başvurunuz.

   Cevapla
 36. Tayfun 30 Haziran 2018 at 21:03

  Abi benim ayagima dun batti civi pasli degildi ama ustune zor basiyom bide bas parmagimi hareket ettiremiyom ne yapmaliyim

  Cevapla
 37. Turgay 4 Temmuz 2018 at 22:08

  Hocam oğlumun ayağına çivi battı yaşı 11ama aşıdankorkuyo ne yapmalı

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:40

   Çocukluk aşıları tam yapıldı ise ve son aşının üzerinden 5 yıl geçmedi ise ek aşılama gerekmez. Bunun dışında son okul aşılaması 8. sınıfta yapıldı ise ve bu son aşılamanın üzerinden 5 yıl geçti ise o zaman aşılama gerekecektir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 38. eren 8 Temmuz 2018 at 22:43

  ayama bugün çivi battı ve eski civiydi şuan üstüne bastımı acıyo ama 8 sınıfta aşı oldum tetonoz sıkıntı olurmu acil yazin

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:38

   Son 5 yılda aşılama olmadı ise (yani 8. sınıftaki aşının üzerine 5 yıl geçti ise) evet aşı yaptırmanız gerekir.

   Cevapla
 39. Yasin 29 Temmuz 2018 at 23:08

  Selam bugün ayağıma çivi battı tahtadaydi çıkardım biraz kan akittim lokanta sürdüm yara küçük açık değil yarın doktora gitsem geç olurmu acaba acil acil acil!!!!!

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:30

   Diğer soru-cevapları okusanız acil doktora gitmeniz gerektiğini anlayabilirdiniz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 40. Neset 31 Temmuz 2018 at 00:22

  tam 1 bucuk sene once tetanoz asisi olmustum. yasim 30 bugun ayagima pasli civi batti ve 1 cm topuguma girdi. cok agri ve aci var sisme veya morarma yok. hastaneye gitmem gerekiyormu acaba ?

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:29

   Tetanoz aşısı 1,5 yıl koruyucudur. Fakat ağrı ve diğer şikayetler için yine de doktora gitmeniz gerekir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 41. Furkan 10 Ağustos 2018 at 19:48

  Cuma günü işşatı sularken ayagıma çivi battı ama çivi paslı degildi ayagımada az bişey battı igneye vurmaya gerek varmı hocam???

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:04

   Aşılı değilseniz evet var. Çivinin paslı olup olmaması (gözle ayrım yapılamaz, temiz bile görünse enfeksiyon ihtimali bulunabilir) veya ayağınıza az veya çok girmesi birşey değiştirmez. Her türlü aşılanmanız gerekecektir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 42. Mustafa 12 Ağustos 2018 at 23:29

  9 ay önce ayağıma çivi batmıştı ve 1 doz tetanoz aşısı vurulmuştum. 3 ay önce yine aynı ayağıma battı. Gerek yok diye vurulmadim. Şimdi ise ara sıra ayağımın çivi batan yerinde ağrı oluyor. Ve hala orada beyaz bir kabartı var . Ne yapmalıyım. Teşekkürler.

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:03

   5 yıl koruyuculuğu vardır. Sizinki daha çok travmatik ağrı gibi duruyor. Kemik veya yumuşak doku kaynaklıdır bu ağrı muhtmelen. Ortopedi polikliğine başvururak dokturunuza görüş alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 43. Berkay 15 Ağustos 2018 at 18:16

  Hacam bugün çivi battı ayağıma epeyy kanadı sonra 1 saat geçmeden aşı oldum sadece birkeremi aşı olmalıyım?
  Ve siyah bir parça var gibi içinde muhtemelen terlik parçası bu durumda ne yapmalıyım.

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:01

   Parça kaldığını hissediyorsanız belki röntgenle teyit edilebilir. Doktorunuza başvurunuz. Tetanoz aşısı vuruldu ise tek doz o an için yeterlidir ve 5 yıl koruyuculuğu vardır.

   Cevapla
 44. Esra 18 Ağustos 2018 at 01:34

  Hocam merhabalar annem 44 yaşında diyabet hastası bugün ayağını paslı çivi yırttı. kanattık ve hemen yarım saat içerisinde sağlık ocağında aşı yapıldı ve ayriyeten tentirdiyot ile silindi yara yinede risk olabilir mi ne yapmamız gerekir ?

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:00

   Yapılması gereken yapılmış. Tetanoz aşınız vuruldu ise gönlünüzü tetanoz hastalığı açısından ferah tutabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 45. Suleyman 23 Ağustos 2018 at 02:06

  Benim sadece ucu bir iki milim girdi cikti birsey olurmu

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 00:59

   Olabilir. Yukarıdaki soru cevaplarda tüm olası durumlar anlatılmıştır.

   Cevapla
 46. Özge 12 Eylül 2018 at 07:14

  Merhaba, pazar günü 5 sularında bacağımı bi paslı çivi çizdi, maalesef çok ciddiye almadım. Salı günü ağrının geçmediğini ve yaranın etrafında çok ufaktan morarma olduğunu fark ettim ve sağlık olacağına gittim. 48 geçmediyse sıkıntı olmaz dedi doktor. Ben 2 buçuk gibi aşı oldum ama 46. Saatler olduğunu için içime pek sinmedi. Tekrar büyük bi hastaneye gitmeli miyim? Bacağımda da ağrı var. Yara kabuk bağladı.

  Cevapla
  • F. İkiz 16 Eylül 2018 at 10:54

   Kemiğe nufus etmedi ise, yara yerinin ağrılı olması ve kabuk bağlaması normaldir. Bunun ağrısı bir süre daha devam edebilir. Eğer akıntı, su toplaması, ısı artışı ve kızarıklık gibi durumlar meydana gelirse enfekte olmuş olabilir. O zaman antibiotik tedavisi gerekecektir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 47. Özge 13 Eylül 2018 at 13:10

  Hocam merhaba, ben aşıyı 45. Saatte vuruldum bir sorun olur mu?

  Cevapla
  • F. İkiz 16 Eylül 2018 at 10:52

   Hayır olmaz. Tetanoz aşısı vurundunuz ise yeterlidir. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 48. caner ö. 4 Ekim 2018 at 01:05

  slm hocam 10 gün öncce civi batı kanını akıttım .basınca ağrı var .tedavi icin gec kalmış oluurmuyum.

  Cevapla
 49. Enes 6 Ekim 2018 at 20:35

  Ayağıma çivi battı az kanadı çivi paslı değildi az girdi galiba ne yapmalıyım

  Cevapla
 50. Metanet 15 Aralık 2018 at 07:58

  Salam. Benim oğlumun 11 yaşi var iki gündür ki ayağinin altina pasli mismar girmişdi qan axdi. perekisle temizledim vişneviski maz vurub bağladim amma mismar giren yerin qiraqlari qizarib ne etmeliyem? Dünen seher aqri çox idi bu gün amma elede aqrimir.hekim ne edim? Nese qorxusu ola bilermi?

  Cevapla
 51. Dogan44 21 Aralık 2018 at 17:25

  Merhaba ben 3 aylık gebeyim ilk okul dışında tetenoz aşısı hiç olmadım bugün ayagımın topuk kısmına örgü şişi girdi 1 cm den az
  Çok az igne ucu kadar kan geldi hastaneye gittik aşı yapmadılar bebegimi etkileyecek bi durum olurmu

  Cevapla
 52. Ali 21 Aralık 2018 at 21:14

  Mrb 1 hfta önce ayağıma çivinin ucu girdi paslıdı az kanadı tetnoz yapmdım bu 2nci haftam sadce bastığımda ağrıyo bide çok az şişti bastığımda çok ağryo

  Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir