Mart, 2023
Ana SayfaAcil Müdahale ve İlk YardımAyağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan kişi çivi çıkarırken ya da ayağını kurtarmaya çalışırken yanlış hamleler yapabilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gerekir ki açılan yara mikrop kapmasın ve farklı hastalıklara neden olmasın.

 

Ayağa Çivi Batmasında Ne Yapılabilir?

 

Yapılması gereken ilk şey ayağına çivi batan kişi ayaktaysa oturtulmalıdır. Ayağı öne doğru alınıp ilk iş çiviyi çıkarmak olmalıdır. Sonrasında çivinin paslı olduğu düşünülürse tetanoz ihtimali yüksek olduğu için yaradan bir miktar kan akıtılmalıdır. Paslı maddeler kanı çabuk zehirler. Bu nedenle kan dışarıya atılırken paslı çividen geçen mikropların da dışarı atılması sağlanabilir. Kan aktıktan sonra yara çok derin değilse tentürdiyot (baticon) ile temizleyip geçici olarak sarılabilir. En yakın sağlık merkezine giderek gerekli müdahale yapılmalıdır. Eğer çivi ayağı delip ucu çıkmışsa hiçbir müdahale edilmeden acilen doktora gösterilmelidir.

 

ayaga-civi-batinca-ne-yapmali-2

Çivi Batmasında Büyük Tehlike

 

Özellikle yaz aylarında çocukların yalın ayakla gezdikleri sokaklarda çok sık görülen çivi batması olayı asla küçümsenecek bir durum değildir. Paslı çividen kapılan tetanoz kişinin canına mal olabilir. Çivi batması durumunda gerekli müdahale yapıldıktan hemen sonra tetanoz aşısı vurdurulmalıdır. Tetanoz ile ilgili bilinmesi gereken en temel nokta yalnızca çivi ile değil küçük bir çizik de kıymık da tetanozu başlatabilir. Halk arasında özellikle çivi ile bağdaştırılan tetanozun bazı belirtileri ve elbette tedavileri de mevcuttur.

Çivi Batması ve Tetanoz Belirtileri

 

Ayağa çivi battıktan sonra gidilip aşı yaptırılmalıdır. Tetanoz kendini hemen göstermez. Hastalığın ortaya çıkışı yaklaşık üç hafta alır. Geçen bu süre zarfında belirtiler yavaş yavaş ortaya çıkar. Endişe, huysuzluk, devamlı rahatsız olma hali ile doğan belirtiler çene kasılması ve kas sertleşmesi ile kendini ortaya çıkarır. Özellikle boyun kaslarındaki kasılmalar en dikkat çeken belirtilerdir. Bununla birlikte yüz kaslarında ani spazmlar da kendini gösterecektir. Tetanozu ortaya çıkaran toprakta üremiş olan bakterilerdir ve kirli ortamda bulunan bir çivi battıysa acil tıbbi müdahale gerekir.

Tetanoz nedir?

C. Tetani Bakterisi

Tetanoz, toprak ve kirli yerlerde bulunan, “Clostridium Tetani” isimli bir bakterinin neden olduğu, kas – iskelet sistemini ve nörolojik sistemi tutan bir hastalıktır. Bu bakterinin neden olduğu hastalık ciddi kas krampları (ataklar halinde), kas sertleşmeleri ve nöbetlerle kendini gösterir. Son derece ızdıraplı olup bazen mortal seyreder, bazen de atlatılabilmektedir. Aşılama yolu ile tetanozdan korunmak mümkündür.


Teşhis ve Tedavi

 

Her çivi batması elbette tetanoz demek değildir. Ancak belirtilerden en az ikisi ortaya çıkıyorsa doktor muayenesi şarttır. Hasta yaralı kısımda ağrıdan şikayet ediyorsa bununla birlikte boyunda ve yüzde ani kasılmalarla birlikte şişkinlikler oluyorsa tetanoz göstergesidir. Zamanla boyundan sırta kadar inen kasılmalar sonunda hastanın solunumunu engeller. Sonrasında kaslara engel olamamaya bağlı olarak ağrılı ve bir o kadar da bilinçsiz hareketler ortaya çıkar. Kişinin ne kadar bilinci yerinde olsa da vücut kontrolünü kaybeder. Tetanoz özellikle çocuklarda ölümcül olan bir hastalıktır. Bunun için ayağa çivi battığında çok iyi temizlendiğinden ve bir o kadar da mikroplardan arındırıldığından emin olunmalıdır.

Medikal Tedavi

 

Ayağa çivi batması durumunda medikal tedavi ve yaklaşım temel olarak şunları içerir:

 • Yara temizliği ve yara pansumanı
 • Direkt Grafi (Röntgen) incelenmesi (kemik kırığı vs incelenmesi)
 • Tetanoz Aşısı
 • Antibiyotik tedavisi (enfeksiyon profilaksisi)
 • Ağrı kesiciler
 • Doku ayrılması veya bozulması varsa sütur atılması (dikiş)

 

 

 

 

250 YORUM

 1. Yaklaşık 6 ay önce ayağıma çivi battı ve hemen doktora gittim antibiyotik verdi ve aşı oldum ama yaklaşık 2 yada 3 haftadır ağrılar var özellikle sabah yürüdükten sonra hafifliyor ne yapmam lazim

 2. Ayağıma çivi battı tetonoz oldum ilaç ta kullanıyorum fakat pansumana gitmem gerekiyor baya çivi girdi ayağımın üstüne basamiyorum kaç güne bu yara kapanır yada ayağımın üzerine basabilirim

  • Yara iyileşmesi 1h 1 hf-10 gün sürmekle beraber bölgesel olarak değişir. Yara giriş yeri çok büyük değilse genellikle pansuman gerekmez, fakat ciddi yaralanmalarda pansuman ve antibiyotik kullanım ihtiyacı doğabilir. Ortopedik bir problem, his kaybı veya hareket kısıtlılığı hissetmiyorsanız üzerine basmanızda sakınca yok. Ayrıca aşınız yok ise veya son tetanoz aşınızın üzerinden 5 yıl geçti ise aşı olmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 3. Hocam iyi günler dün öğlen saatlerinde ayağıma 3 cm kadar paslı çivi battı kanattım kolonya döktüm orta parmağım batan yerden çok daha fazla ağrıyor ve şişti ne olmuş olabilir kemik gibi yerde ağrı hissediyorum

  • Muhtemelen bir yumuşak doku hasarı. Bir süre bekleyiniz, geçmemesi durumunda bir hekime muayene olunuz. Diğer taraftan aşınız yok ise veya son tetanoz aşınızın üzerinden 5 yıl geçti ise aşı olmanız da gerekir. Geçmiş olsun.

  • Şikayeleriniz geçmedi ise evet. Ayrıca aşınız yok ise veya son tetanoz aşınızın üzerinden 5 yıl geçti ise aşı olmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 4. Hocam takribi 1,5- 2 hafta içerisinde topuğuma paslı çivi girdi evin etrafını temizlerken farkedince kendimi öne doğru atınca çivinin girdiği yer azbirşey yırtıldı baya bi kan aktı hemen evde ayağımın altını kolonya ile yıkayıp gazlı bezle sardım ve acile gittim orada hemşire hanım tetanos ve pansuman yaptı fakat 1,5 hafta sonra hala yere basarken biraz acı hissediyorum bununla beraber çivi giren bölgenin bir miktar şiştiği gördüm ve yaranın üzeri siyah gibiydi bende büyük bir iğneyi kaynarsuda dezenfekte edip hafiften iğne ucu ile bölgeyi bi yokladım ve iltihap olduğugördüm biraz güç uygulayıp iltihabı boşalttım kolonya ile yıkayıp gazlı bezle tekrardım acaba bu iltihap normalmi yoksa tekrar doktora gitmelimiyim.

 5. anneme çivi battı aşıyı 2gun sonra yaptırdık ama vefat etti sonucları temizdi hastaneler almadı çene kitlendi kasılmalar boyun mide beton oldu hastane hastane gezdirdim kalp durdu .hocam bnde bugun pencerenin altında otururken kalkiyim derken platpen pencerenin ucu belimi yaraladı gittim hastaneye tetanoz yaptılar yara derinmiş endiseliyim

 6. Merhabalar benim ayağıma dün paslı iğne battı ve şuan ayağım şiş üstüne basamıyorum topallıyorum çok ağrıyor en doğum öncesi tetenoz aşısı yapmıştım yani üç ay önce tekrar aşı yapmam gerekiyor mu

 7. Hocam 3 gün önce ayağıma büyük çivi girdi ama paslı değildi hastaneye gittim tatanoz iğnesi yaptılar zaten bir yıl öncede gebelikten dolayı yapmıştım bide pansuman yapıp gönderdiler şimdi ayağım şişmiş ve yanıyo ne yapmam lazım

  • Zaten aşılı olduğunuzdan tetanoz ile ilgili bir sorun yok. Lakin bahsettiğiniz durum yumuşak doku iltihabına benzemekte olup, antibiyotik kullanmanız gerekebilir. Bu bağlamda şikayetlerinizin devam etmesi durumunda yeniden doktora başvurmalısınız. Geçmiş olsun.

 8. 15 dk önce ayama paslı çivi battı içindeki kanı çıkardım sabunla yıkadım alkol bastım ondan sonra antiseptik bastım boynum ağrıyor acil bir şey söyleyin acil lütfen

  • Bahsettiğiniz sorun ortopedik sorun gibi duruyor. Tedbir amaçlı Ortopedi bölümüne randevu alıp daha kapsamlı muayene olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

  • Çivinin paslı olmaması tetanoz gerektirmediği anlamı taşımaz, aşı olmalısınız. Diğer yorumlarda ve makale içinde detaylı bu durum ve yapılması gerekenler izah edilmiştir. Geçmiş olsun.

 9. oğlumun ayağına iki hafta önce çivi battı doktora götürdük tamam denilip gönderildi antibiyotik verildi düzenli bir şekilde kullanıyoruz ama düzelmedi ve basamiyor şuanda oğlumun yaşı 17 kilosuda yaşına göre var tek ayak üstünde geziyor yine götürdük röntgen çekildi ama yine yok birşey denilip gönderildi ne yapmam lazım korkuyorum birşey olacak diye ??

  • Merhbalar,

   Bahsettiğiniz sorun ortopedik bir durum gibi duruyor. Bu tarz yumuşak doku ağrıları 2 haftaya kadar uzayabilmektedir. Tedbir amaçlı Ortopedi bölümüne randevu alıp daha kapsamlı muayene olabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 10. ayağıma bugün çivi battı kan akıttım bide üstüne bugün çok bastım yüreğe bilmek icin ama ayağım baya şişti şimdi ve ağrı çok parmaklarımı hareket ettirmekte zorlanıyorum ne yapmam lazım ağrısı cok şuan ayağımın üstüne hiç basmıyorum..

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...