Ocak, 2022
Ana SayfaDiyetBunları Yemeden Önce Birkez Daha Düşünün

Bunları Yemeden Önce Birkez Daha Düşünün

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Özellikle tüketim çılgınlığının gıda sektörüne sıçradığı şu günlerde, besin maddelerinin daha güzel görünmesi, daha uzun süre dayanması ve fazla müşteriye satılmak istenmesi tüketiciler için bir takım sorunları da beraberinde getirmektedir. Beslenmede doğallıktan uzaklaşan insanoğlu bunun bedelini obezite, çeşitli kanser vakaları ve ciddi sağlık sorunları ile ödemektedir. Ayrıca sağlıksız tüketilen bu besinler ülke ekonomisini etkilediği gibi ciddi iş kayıplarına da neden olmaktadır.

Birçok uzman tarafından, sağlıklı yaşamanın ilk maddesinin doğal beslenmek olduğu belirtilmektedir. Hastalıksız ve mutlu bir yaşam arzulayan insanoğlu mutlaka sağlıklı ve doğal besinler tüketmesi gerekmektedir.  Yazımızda sağlıklı beslenmek için kaçınılması gereken yiyecekleri belirteceğiz:

  1. Şeker Oranı Yüksek İçecekler

Şeker, günlük vücut gereksiniminden fazla (maksimum 3 çay kaşığı) miktarda tüketildiğinde, vücuttaki insülin direncini artırır.  Uzmanlar tarafından yapılan açıklamada besin maddelerine ilave edilen şekerin zararlı olduğu ve bir besin değeri taşımadığı belirtilmektedir.

Şeker oranı yüksek kola, meyve suyu gibi içeceklerin tüketimi; başta obezite, diş sağlığı, şeker hastalığı gibi birçok hastalığa neden olabileceği belirtilmektedir.

  1. Fast Food Yiyecekler ve Hazır Pizzalar

Pizza, dünyanın en popüler fastfood gıdalardan biridir. Özellikle AVM ortamında veya süpermarket reyonlarında bulunan pizzaların tüketilmesinin bir takım sorunlara yol açacağı muhakkaktır. Ticari olarak hazırlanan bu maddelerin çoğu sağlıksız ürünlerden hazırlanır. Mesela hamuru bayatlamadan saklanabilmesi için birtakım koruyucu katkı maddeleri konulmaktadır.  Ayrıca Environmental Health Perspectives isimli dergide yayınlanan bir makalede Fast Food  ve pizza ambalajlarında “poli-floro-alkil” ve “per-floro-alkil” kimyasalların bulunduğu belirtilmiştir. Makalede bu maddelerin kanserojen etkilerinden bahsedilmiştir.

  1. Beyaz Ekmek

Ekmek genellikle gluten protein içeren buğdaydan yapılır. Beyaz ekmeğin çok yenilmesi uzun vadede tansiyon, kalp damar, diyabet hastalıklarına neden olabileceği belirtilmiştir. Beyaz ekmek yerine tam buğday ekmeği yenilmesi gerekmektedir.

  1. Margarin

Margarin, sıvı bitkisel yağların kimyasal birtakım teknikler ile katılaştırılmış halidir. Bu yapay bir işlemdir ve sentetik trans yağ asitleri bu şekilde meydana gelmektedir. Doğada bulunmadıklarından dolayı insan vücudunda birtakım sorunlara yol açabilirler. Sık tüketilmesi, kalp hastalığına ve şeker hastalığına yakalanma riskini artırır, anne sütünün kalitesini düşürerek bağışıklık sistemini zayıflatır. Margarin yağlarına alternatif olarak tereyağı ve sızma zeytin tüketilmesi önerilir.

  1. Patates Kızartması ve Cipsleri

Patates haşlanmış olarak tüketildiğinde sağlıklı bir besindir. Fakat kızartılarak tüketilmesi konusunda aynı şey söylenemez. Kızartma halinde alınan patatesin kalorisi oldukça yüksektir.

Bu yiyecekler de aynı zamanda akrilamid (pişmiş ya da kavrulmuş patates, kızarmış zaman oluşturan kanserojen madde) içerebilir

  1. İşlenmiş Et Ürünleri

Özellikle sucuk, salam ve sosis kahvaltıların vazgeçilmezleri arasındadır. Etlerin işlenerek belli bir ürüne dönüştütürülmesi sürecinde koruyucu nitelikte olan kimyasal maddeler kullanılmaktadır. Avrupa da yayınlanan “BMC Medicine” dergisinde yayımlanan araştırma neticesinde; işlenmiş et yiyen kişilerin kolon kanseri, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı gibi birçok ciddi hastalık riski taşıdığı kanıtlanmıştır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...