Hepsaglik

Ses Kısıklığı nedenleri ve dikkat edilecek unsurlar…

Ses Kısıklığı nedenleri ve dikkat edilecek unsurlar…
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Ses Kısıklığı

                Genel olarak meydana gelen tüm anormal ses değişiklikleri ses kısıklığı olarak adlandırılmaktadır. Sesin anormalleşmesi, hırıltılı, çatallı ya da gergin olması, sesin şiddetinin ya da inceliğinin değişmesi şeklinde meydana gelebilmektedir. Seste meydana gelen değişikliklerin sebebi genelde gırtlakta bulunan ses tellerinde yaşanan problemlerdir. Nefes alırken ses tellerinde bir açılma meydana gelir, konuşma esnasında ses telleri kapanır ve ses tellerinin akciğerlerden çıkan hava ile titreşmesi sonucunda ses oluşur. Ses telleri ne kadar sıkı kapanırsa ya da ne kadar inceyse o kadar hızlı titreşir yani ses o kadar ince olur. Eğer ses telleri üzerinde şişlik bulunuyorsa kapanması zorlaşır ve ses düzgün çıkamaz.

Ses kısıklığı birçok farklı sebepten meydana gelebilmektedir. Bunlar genellikle ciddi sağlık problemlerine neden olmayan etkenlerdir ve kısa süre içerisinde düzelme göstermektedirler. Bunlar akut olarak adlandırılırlar. Ses kısıklığının karşılaşılan en sık nedeni olan “ akut larenjit “  soğuk algınlığı, üst solunum yolları enfeksiyonları sebebiyle ya da aşırı bağırmaktan kaynaklanan ses zorlamaları kaynaklı olarak görülmektedir.

Kısa süre içerisinde iyileşme göstermeyen uzun süreli ses kısıklığı ise ses tellerinin uzun bir süre boyunca zorlanmasından kaynaklanmaktadır. Bu tür bir ses kullanma alışkanlığı ses telleri üzerinde” nodül “ adı verilen şişliklerin oluşmasına sebep olmaktadır. Nodüller genellikle sesini profesyonel bir şekilde uzun süre boyunca hatalı tekniklerle kullanan kişilerde meydana gelmektedir. Nodüllerin meydana gelmesinin esas sebebi ses tellerinin uzun bir süre boyunca aşırı bir şiddetle birbirlerine çarpmasıdır. Bu nodüllerin geçmesi için ise ses eğitiminin sağlanması ve ses kullanma alışkanlığının düzeltilmesi gerekmektedir.

Yetişkinlerde görülen ses kısıklığı sebeplerinden bir tanesi de yemek borusu ile midenin birleştiği noktada bulunan bir adalenin zayıflaması sebebiyle mide içerisinde bulunan asitli sıvının yemek borusundan gırtlağa kadar çıkarak ses tellerini tahriş etmesidir. Böyle bir durumda ses kısıklığı genellikle sabahları fazla olmaktadır ve gün içerisinde zamanla azalmaktadır. Aynı zamanda boğazda takılma, yabancı bir madde varmış gibi hissetme ve bu nedenle sık sık yutkunma ihtiyacı duyma gibi belirtiler de göstermektedir.

Ses kısıklığı sebepleri arasında sigara da gösterilebilmektedir. Sigara gırtlak ve yutak kanseri oluşumuna sebep olduğu için uzun süreli geçmeyen ses kısıklığı bulunan kişilerin mutlaka bir KBB uzmanına görünmesi gerekmektedir. Oldukça nadir olsa da alerji, guatr ve sindirim sistemi hastalıkları da ses kısıklığı sebepleri arasında sayılabilmektedir. Aynı zamanda doğal yaşlanma ile birlikte hafif miktarda ses kısıklığı oldukça normaldir.

Peki ses kısıklığı nasıl geçer? Ses kısıklığı yaşayan kişilerin sigara içmemesi, kafein ve alkol kullanmaması, sigara içilen ortamlarda bulunmamaları ve bol su içmeleri gerekmektedir. Aynı zamanda bulundukları ortamı sürekli olarak havalandırmaları, baharatlı gıdalardan kaçınmaları, seslerini dinlendirerek uzun süre boyunca ve yüksek şiddette konuşmamaları son derece önemlidir. Soğuktan kaçınmak, boğazı aşırı zorlamamak, ılık içecekler içmek, tahriş edici nitelikteki içeceklerden uzak durmak (örn. kola) ses kısıklığına iyi gelen unsurladır. Ses kısıklığının temel tedavisi dinlenmektedir. Eğer altta yatan daha farklı nedenler varsa o zaman daha farklı tedavi yaklaşımları olacaktır. Uzun süren, geçmeyen ses kısıklığında dokturuna başvurunuz.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir