Hepsaglik

Kontakt lens nedir? Zararları mevcut mu?

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Kontakt lens nedir? Zararları mevcut mu?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Kontakt Lens Nedir?

 

İnsan sağlığını tehdit eden birçok hastalık mevcuttur. Fakat bazı hastalıklar vardır ki düşündüğümüzün dışında bizler için ayrıca dış görünüşümüz adına bir tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle göz sağlığı konusunda sorun yaşayan nice insan kontakt lens kullanımına yönelmiştir. Göz derecesi iyice ilerleyen insanlar uzun süre gözlük kullanımına maruz kalmamak için veya zorlu bir ameliyata maruz kalmamak için bu lensler ile geriye kalan hayatlarını idame ettirmek istemektedirler. Ayrıca normal şartlar altında kullanılan lensler gözde körlük, mikrop kapma gibi birçok soruna neden olurken bu lens türünün en önemli özelliği kolaylıkla kullanıma hazır olmasıdır. Eski zamanda yapılan lenslere oranla şuan sadece ince plastik olan kornea lensleri büyük bir gelişime şahit olmuştur. Ancak bunu da kafamıza göre kullanamayıp doktor tedavisi ile kullanacağımız kontakt lens için önemli noktaları öğrenmemiz ve buna göre harekete geçmek daha sağlıklı olacaktır.

Kontakt Lensin Takma ve Çıkarma Teknikleri

 

lens

 

Öncelikle optikçiden aldığınız lensi ambalajından çıkartarak iç yüzeyin dışa dönmemiş şekline getirip hazırlayınız. Ardından elinizin sol orta parmağı yardımı ile göz kapağınızı yukarıya doğru kaldırınız. Sağ parmağınız üzerine aldığınız lensi hafifçe gözünüze yerleştiriniz. Bunun sonunda ise gözlerinizi aşağıya doğru devirerek kullandığınız lensin tam olarak yerine gelmesini sağlayınız. Göz çok kolay mikrop kapan bir yapıdadır. Eğer bir de lens kullanıyorsanız el temizliğinize ayrı bir önem göstermelisiniz. Kontakt lensi gözünüzden çıkartırken yukarıya doğru bakmanız ve işaret parmağınız yardımı ile gözünüzden lensi çıkartınız. Sizler için burada ki en önemli püf nokta tırnaklarınızın gözünüze gelmesine engel olmanız olacaktır. Bu anlatılan işlemler öncesi eliniz bol sabunlu suyla 2-3 defa yıkamanız enfeksiyon açısından oldukça önem arz eder. Ayrıca çıkardığınız lensleri özel antiseptik solüsyonlarda saklamaya ve kullanım sürelerini atlamamaya özen gösteriniz.

Çeşitler Nelerdir?

 

Göz bizim sağlığımızda önemli bir yerde bulunmaktadır. İleri derecede göz bozukluğu yaşayanlar için etkili 3 çözüm vardır. İlk olarak gözlük tedavisi ardından ameliyat ya da kısa yoldan çözüm olan kontakt lenslerdir. Zaman ilerledikçe gelişen teknoloji sayesinde her şey bizim için oldukça kolay bir hal almıştır. Bu şekilde sağlık konusunda da belirli kolaylıklar sağlanmış göz konusunda ki en kolay ve etkili çözüm şimdi en çok tercih edilen lensler olmuştur. Renk seçeneği ile de birçok kimse tarafından özellikle kullanılmaya değer görülmüştür. Çeşit olarak da karşımıza çok fazla alternatif ile çıkmıştır. Planlı olarak değişen yani aylık ya da isteğe göre haftalık değişen, astigmatlı, sürekli değişim yerine gece de gözde rahatlıkla kalabilen, pediatrik, yüksek numaralı ve uzun süreli lensler olarak çok fazla çeşit seçeneği var olmaktadır. Bu şekilde nasıl ki bir optikçiye gidip her çeşit gözlüğe, gözlük camına sahip olabiliyorsanız aynı şekilde size farklı çeşiler de sunmaktadır.

Zararları Nelerdir?

 

İnsanlar her zaman kendileri için en kolay yönteme eğilim göstermektedirler. Bu noktada en etkili gelişime ayak uydurmaya devam eden insanlar çok yaygın hale gelen kontakt lenslere de oldukça fazla bel bağlamışlardır. Evet, kullanım olarak oldukça kolay ve dış görünüş içinde yeterli güzellik imkanı sunsa da faydalarının yanında zararlarına da göz gezdirmek gerekir. Bu noktada doktorların ve sürekli olarak kullanan kişilerin fikirleri de dikkate alınmalıdır. Öncelikle kullanıcıların temizliğe gereken özeni göstermeleri gerekmektedir. Ayrıca kullanılan lenslerin sonucunda göz kuruluğuna da yol açar. Ayrıca allerjik reaksiyonların da gelişmesi mümkün. Diğer taraftan uzun süreli kontakt lenslerin kornea hasarı ve astigmat yapabildiği bildirilmiştir. Yaz aylarında güneş ışınlarında da korunmak, aşırı sıcak olan yerlere veya aşırı buhara çok fazla yaklaşmamak gerekmektedir. Tüm bunları dikkate alıp sağlıklı günlere merhaba diyebileceksiniz.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir