Temmuz, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaKısırlık ve TedavisiErkek ve KısırlıkObezite Erkekte Kısırlık Yapıyor!

Obezite Erkekte Kısırlık Yapıyor!

Makale Düzeyi:  7 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Erkek Kısırlığı (İnfertilite) ve Obezite İlişkisi

 

Yapılan bir takım araştırmalar sonucu, obezitenin erkeklerde sperm parametrelerinde değişiklikler oluşturduğu saptanmıştır. Central European Journal of Urology tarafından yapılan deneyler ve araştırmalar sonucu, obezitenin erkekte testesteron seviyelerini azalttığı (hipotestosteronemi) ve buna bağlı olarak da düzensiz sperm üretim faliyetlerinin oluştuğu tespit edilmiştir.

Bu araştırma, fazla kilosu olan erkeklerde dölleme kabiliyetlerinde ciddi azalmalar gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Testosteron seviyeleri erkeklerde erkeksi özelliklerin oluşması, sperm üretimi ve cinsel fonksiyonun idame ettirilmesinde önem arz eder ( Daha detaylı bilgi için bkz. : https://www.hepsaglik.net/testosteron-hormonu-ve-testoronun-genel-etkileri/). Diğer taraftan araştırmalar, obeziteye bağlı kısırlığın geri dönüşümlü olduğunu da göstermektedir.

 

Obezite Sperm Sayısı ve Morfolojisi Olumsuz Etkiler
Obezite Sperm Sayısı ve Morfolojisi Olumsuz Etkiler

Erkekte Obezite Nasıl Kısırlık Yapar?

 

Obezitenin kısırlığa neden olması semen kalitesinde azalmalar, seksüel disfonksiyon, endokrinolojik bozukluklar, hormonal üretimide görev alan aromatizasyon faaliyetlerinde azalmalar, psikolojik nedenler, ısı artışı gibi termal nedenler (artmış ısı faaliyetleri sperm üretimini ve kalitesini olumsuz etkiler), uyku apnesi (obstrüktif sleep apnea syndrome), leptin ve bazı toksinlerde artış durumları sıralabilir. Tüm bu nedenlerin bileşkesi olarak spem üretimi ve kalitesinde azalmalar söz konusudur.

Erkeklerde fazla kilolar, sperm sayısında azalmalara, sperm hareket ve döllenme kabiliyetlerinde ciddi düşüşlere ve DNA fragmantasyonlarına neden olmak suretiyle infertilite nedeni olabilir. Bilindiği gibi dölleme yeteneğinin sadece sperm sayısından ibaret olmadığı; sperm konsantrasyonunun yanında sperm hareketlerinin ve sperm morfolojilerinin de ciddi önemi vardır. Yukarıda bahsedilen nedenler bu parametleri bozmakta ve erkek kısırlık ve seksüel disfonksiyona neden olabilmektedir.

Erkekte Fazla Kilo Östrojeni Artırıyor

 

obezite-ve-kisirlikErkekte Testosteron, kadında ise Östrojen hormonları baskın olan hormondur. Vücut Kitle Indexi (BMI) fazla olan kişilerde bu hormonal dengede bozulmalar oluyor. Fazla kilolar, SHBG (Sex Hormonu Bağlayıcı Globin) ve Testeron azalmasına neden olmakla beraber Östrojen seviyelerinde artışlara neden olur. Bu durum, geri bildirimler sonucu beyindeki hormon kontrol merkezlerini negatif yönde etkiler (negative feed back) ve sperm üretim mekanizması da olumsuz yönde etkilenir.

Ayrıca sperm üretiminde görevli olan FSH/LH, İnhibin B ve SHBG seviyelerinin obez erkeklerde düştüğü gözlemlenmiştir. Bu hormonlardaki değişimler Sertoli Hücrelerinin (spem üretiminde görevli) fonksiyonlarında da bozulmalara neden olmaktadır.

 

Yazar: hepsaglik.net – F. İkiz


Araştırma: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4408383/

 

 

 

Dr. F. İkiz
Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...