F. İkiz

Obezite Erkekte Kısırlık Yapıyor!

Makale Düzeyi:  7 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Obezite Erkekte Kısırlık Yapıyor!
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Erkek Kısırlığı (İnfertilite) ve Obezite İlişkisi

 

Yapılan bir takım araştırmalar sonucu, obezitenin erkeklerde sperm parametrelerinde değişiklikler oluşturduğu saptanmıştır. Central European Journal of Urology tarafından yapılan deneyler ve araştırmalar sonucu, obezitenin erkekte testesteron seviyelerini azalttığı (hipotestosteronemi) ve buna bağlı olarak da düzensiz sperm üretim faliyetlerinin oluştuğu tespit edilmiştir.

Bu araştırma, fazla kilosu olan erkeklerde dölleme kabiliyetlerinde ciddi azalmalar gözlemlendiğini ortaya koymuştur. Testosteron seviyeleri erkeklerde erkeksi özelliklerin oluşması, sperm üretimi ve cinsel fonksiyonun idame ettirilmesinde önem arz eder ( Daha detaylı bilgi için bkz. : https://www.hepsaglik.net/testosteron-hormonu-ve-testoronun-genel-etkileri/). Diğer taraftan araştırmalar, obeziteye bağlı kısırlığın geri dönüşümlü olduğunu da göstermektedir.

       

 

Obezite Sperm Sayısı ve Morfolojisi Olumsuz Etkiler

Obezite Sperm Sayısı ve Morfolojisi Olumsuz Etkiler

Erkekte Obezite Nasıl Kısırlık Yapar?

 

Obezitenin kısırlığa neden olması semen kalitesinde azalmalar, seksüel disfonksiyon, endokrinolojik bozukluklar, hormonal üretimide görev alan aromatizasyon faaliyetlerinde azalmalar, psikolojik nedenler, ısı artışı gibi termal nedenler (artmış ısı faaliyetleri sperm üretimini ve kalitesini olumsuz etkiler), uyku apnesi (obstrüktif sleep apnea syndrome), leptin ve bazı toksinlerde artış durumları sıralabilir. Tüm bu nedenlerin bileşkesi olarak spem üretimi ve kalitesinde azalmalar söz konusudur.

Erkeklerde fazla kilolar, sperm sayısında azalmalara, sperm hareket ve döllenme kabiliyetlerinde ciddi düşüşlere ve DNA fragmantasyonlarına neden olmak suretiyle infertilite nedeni olabilir. Bilindiği gibi dölleme yeteneğinin sadece sperm sayısından ibaret olmadığı; sperm konsantrasyonunun yanında sperm hareketlerinin ve sperm morfolojilerinin de ciddi önemi vardır. Yukarıda bahsedilen nedenler bu parametleri bozmakta ve erkek kısırlık ve seksüel disfonksiyona neden olabilmektedir.

Erkekte Fazla Kilo Östrojeni Artırıyor

 

obezite-ve-kisirlikErkekte Testosteron, kadında ise Östrojen hormonları baskın olan hormondur. Vücut Kitle Indexi (BMI) fazla olan kişilerde bu hormonal dengede bozulmalar oluyor. Fazla kilolar, SHBG (Sex Hormonu Bağlayıcı Globin) ve Testeron azalmasına neden olmakla beraber Östrojen seviyelerinde artışlara neden olur. Bu durum, geri bildirimler sonucu beyindeki hormon kontrol merkezlerini negatif yönde etkiler (negative feed back) ve sperm üretim mekanizması da olumsuz yönde etkilenir.

Ayrıca sperm üretiminde görevli olan FSH/LH, İnhibin B ve SHBG seviyelerinin obez erkeklerde düştüğü gözlemlenmiştir. Bu hormonlardaki değişimler Sertoli Hücrelerinin (spem üretiminde görevli) fonksiyonlarında da bozulmalara neden olmaktadır.

 

Yazar: hepsaglik.net – F. İkiz


Araştırma: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4408383/

 

 

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir