Hepsaglik

Göz Seğirmeleri Neden Olur?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Göz Seğirmeleri Neden Olur?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Göz Seğirmeleri

 

Gün içerisinde pek çok kişinin karşılaştığı bir durum olan göz seğirmesi sağ veya sol gözde ayrı ayrı meydana gelmektedir. Bir kas spazmı türü olan seğirmelerde göz kapağı istemsiz bir şekilde hareket eder. Hemen hemen herkesin yaşadığı bir durum olup genel olarak kendiliğinden geçmektedir. Halk arasında sağ göz seğirmesinin iyi haber, sol göz seğirmesinin ise kötü haber olduğu yorumlanır. Ancak göz seğirmeleri tamamen bir vücut hareketidir. Uzmanlar tekrarlayan ve hayatınızı etkileyecek şekilde rahatsız eden seğirmelerin gizli göz hastalıklarının belirtisi olabileceğini söylüyor. Göz seğirmelerinin ayrıca kasları ilgilendiren mekanizmalarla ilgili olabileceği unutlmamalıdır.

 

       

Göz Seğirmesi Nedenleri

 

Herkesin hayatında en az bir kere yaşadığı göz seğirmesinin birçok nedeni vardır. Bunlardan birisi stres faktörü olup vücut bu şekilde tepki verebilir. Uzun süren çalışma saatleriyle beraber gelen göz yorgunluğu göz seğirmelerine neden olabilir. Aynı şekilde yorgunluk faktörü en önemli göz seğirmesi nedenleri arasında yer alıyor. Uykunun yeterli alınmaması göz kapağında spazmlara neden olacaktır. Gözlük kullananlar için değişim zamanı geldiği halde gözlüklerini değiştirmedilerse seğirmeler olabilir. Gözlerin çok çalışması seğirmeleri tetikleyecektir. En yaygın olan göz yorgunluğu uzun süre bilgisayar, telefon kullanmaya bağlı olarak meydana gelmektedir. Özellikle yaşlılarda rastlanan göz kuruluğu sorunu seğirmelere neden olabilir. Bununla beraber lens takanlarda, fazla miktarda kafein ve alkol tüketenlerde göz kuruluğuna bağlı olarak seğirmeler olabilir. Beslenme alışkanlıkları da göz seğirmelerini tetikleyebilir. Araştırmalar magnezyum ve kalsiyum eksikliği olması halinde göz seğirmelerinin yaşandığını ortaya koymuştur. Nadir görülen bazı vakalarda göz seğirmelerinin nedeni Parkinson, Bell Paralizisi gibi sinir hastalıkları olabilir. Bununla beraber hemifasiyal spazm gibi nadir görülen hastalıklar göz seğirmelerini tetikleyebilir. Göz seğirmeleri kas seğirmelerinin bir bileşeni olarak da görülebilir. Kas seğirmelerine ayrı bir makalemizde değindik:

bkz. Kas Seğirmeleri Nedenleri ve Tedavisi 

 

Tedavi Gerektiren Göz Seğirmeleri

 

Genel olarak zararsız olan bu kas spazmları kendiliğinden geçmektedir. Ancak bazı durumlarda hastalık habercisi olabilir. Göz kapaklarının ithap olması halinde seğirmeler bir haftadan daha uzun sürecektir. Eğer göz seğirmeleri şiddetli spazmlar halinde oluyorsa ve gözünüzü açarken kapatırken zorlanıyorsanız mutlaka doktora görünmelisiniz. Göz seğirmesi ciddiye alınması gereken bir rahatsızlıktır. Eğer uzun süre boyunca devam ediyor ve geçmiyorsa, gözünüzde şişlik varsa ve sık sık meydana geliyorsa tedavi olmanız gerekmektedir. Uzun süren ve geçmeyen göz seğirmelerinin altından metabolik nedenlerin olabileceği unutulmamalıdır.

 

Göz Seğirmesi Tedavisi

 

Göz seğirmeleri için belirli bir tedavi yöntemi olmayıp çoğunlukla kendiliğinden geçmektedir. Geçmediği durumlarda temiz bir havluyla gözünüze sıcak kompres uygulayarak rahatlatabilirsiniz. Göz seğirmesi nedeni bilindiği takdirde buna göre tedavi uygulanmaktadır. Örneğin göz kuruluğuna bağlı olarak meydana gelen seğirmelerde göz damlaları kullanılmaktadır. Bununla beraber sık sık göz seğirmeleri yaşıyorsanız güneş ışınlarından korunmak adına güneş gözlüğü kullanmanız etkili olacaktır. Günlük olarak en az 6-8 saat arası uyumalısınız. Yorgunluk ve stres en önemli nedenler arasındadır. Herhangi bir hastalıktan kaynaklı olan göz seğirmelerinde doktor kontrolünde o hastalık için tedavi uygulanarak seğirmeler önlenir. Bununla beraber havuç gibi göz için faydalı besinler tüketerek göz seğirmelerini azaltabilirsiniz. Diğer taraftan altta yatan neden tespit edilerek ona yönelik tedavi verilir. Göz seğirmelerinin tek başına spesifik tedavisi yoktur. Altta yatan neden aydınlatılıp tedavi verildiğinde şikayetler gerileyecektir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir