Nisan, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaDiyetEn Sağlıklı Yağlar Nelerdir? 8 En Sağlıklı Yağ Kaynağı

En Sağlıklı Yağlar Nelerdir? 8 En Sağlıklı Yağ Kaynağı

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Yağlar sağlıklı yağlar ve sağlıksız yağlar olmak üzere iki çeşittir diyebiliriz. Biz bu yazımızda sizlere en sağlıklı olan yağ kaynaklarını anlatacağız.

Yağlar vücudumuzun ihtiyacı olan ve dışarıdan alması gereken bir ihtiyaçtır. Ancak sağlıklı yağlar almamız çok ama çok önemlidir. Sağlıksız yağlara doymuş yağlar, sağlıklı yağlara ise doymamış yağlar denir. Doymuş yağlar çok fazla hidrojen atomu içerir ve fazla doymuş yağ tüketirseniz LDL kolesterol (kötü kolesterol) ve kalp rahatsızlıkları riskinizi arttırır. Doymamış yağlar ise bitkilerden ve balıklardan elde edilen ve sağlığımızı tehlikeye atmayan, aksine kolesterol ve kalp rahatsızlıkları riskini azaltan ve artrit semptomlarını azaltan yağlardır.

Sızma Zeytinyağı : Zeytinyağı organik ve vücudumuza faydalı bir yağdır ve en sağlıklı yağlar arasında yer alır. Yemeklerinizde ve salatalarınızda sızma zeytinyağı kullanmayı tercih edin. Ayrıca zeytinyağı birçok hastalığa şifa olarak bilinir.

Tam Yağlı Yoğurt: Tam yağlı yoğurt tüketmek yarım yağlı yoğurt tüketmekten daha iyidir. Çünkü yarım yağlı yoğurtlar içerisinde karbonhidrat barındırır. Tam yağlı yoğurt içerdikleri probiyotikler sayesinde sindirimi kolaylaştırır ve bağırsak florasını düzenler.

Kuruyemiş: Kuruyemişler vücudumuzun ihtiyaç duyduğu sağlıklı yağların hepsine sahiptir. Ceviz beyin fonksiyonlarına iyi gelir. Badem antioksidanlarla doludur. Fıstık büyük ve önemli bir selenyum kaynağıdır ve kuruyemişlerin çiğ olanları daha sağlıklıdır. Ara öğünlerde veya atıştırmalıklarda kuruyemiş tüketmeyi alışkanlık haline getirin.

Ghee: Ghee inek sütünden üretilen tereyağından yapılır ve yağın en katkısız en saf halidir.

Hindistan Cevizi Yağı: Hindistan cevizi yağı ihtiyacımız olan sağlıklı yağ kaynaklarından birisidir. Güzelleşmek için bu gıdayı kızartmalar, yemekler, kahve ve tatlılarınızda kullanabilirsiniz.

Yumurta: Yumurta bilindiği üzere yüksek bir protein kaynağıdır. Aynı zamanda sağlıklı olan yağ, vitamin ve aminoasitler içerir. Yumurtanın sarısı ağırlıklı olarak lipid, beyazı ise ağırlıklı olarak protein içerir. Besleyicilik açısından ise yumurta eşsiz bir gıdadır.

Yağlı Balık: Balıklar bilindiği üzere en önemli ve en büyük omega 3 kaynaklarında biridir ve ihtiyacımız olan sağlıklı yağları da içinde barındırır. Balık yağının faydaları için aşağıdaki bağlantıyı daha detaylı inceleyebilirsiniz.

(bkz.: https://www.hepsaglik.net/balik-yemek-icin-10-neden/)

Avokado: Avokado içerisinde vücudumuz için önem arz eden sağlıklı yağlar bulunur. Avokado sindirime yardımcı olur, uzun süre tok tutar. Cildi güzelleştirir. Sabah, öğle ve akşam yemeklerinde ve her gün rahatlıkla avakado tüketebilirsiniz. Avokado tropik ve sağlıklı bir meyve türüdür.

İlginizi çekebilir:

Kolesterol nedir? Kolesterolün kalbe etkisi nelerdir?

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...