Mayıs, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarGöz HastalıklarıGöz Kozmetiği İçin Güvenlik Bilgileri

Göz Kozmetiği İçin Güvenlik Bilgileri

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Gözlerinizi biraz daha büyük büyük ve etkileyici hale getirmek mi istiyorsunuz? Maskara, göz farı ve eyeliner kesinlikle işe yarayabilir. Ancak göz makyajı malzemeleri günlük hayatınızın önemli bir kısmını oluşturuyorsa bunların gözlerinize verebileceği potansiyel zararları da bilmeniz gerekir.

Göz makyajı malzemeleri genellikle güvenilir niteliktedir. Önemli olan bunların doğru kullanılmasıdır. Zaman içerisinde bu küçük kozmetik ambalajlarının içerisinde çeşitli zararlı maddeler gelişebilir. Bakteriler ve mantarlar çoğalabilir. Eğer böyle bir kozmetik ürününü kullanmaya devam ederseniz bu bakteri ve mantarları gözünüze taşımış olursunuz.

Göz Kozmetiğinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

İşte gözlerinizin güzel ve sağlıklı görünmesinin yolları. Bu kozmetik güvenliği ipuçları gözlerinizin bakterilerle temasını en aza indirecektir:

 • Eski malzemeleri kullanmayın: Satın aldıktan sonra birkaç ay içerisinde bitirmediğiniz kozmetik ürünlerini kullanmaya devam etmeyin.
 • Kurumuş maskaraları kullanmayın: Kurumuş maskaraları salyanızla veya su ile nemlendirmeye çalışmayın. İdeal olan 2-3 ayda bir maskaranın değiştirilmesidir. Kuruduğu takdirde daha kısa süre de kullanılması gerekebilir. Makyaj malzemelerinizin bulunduğu çekmecede bir not defteri bulundurun ve aldığınız her malzemenin tarihini not edin.
 • Göz kozmetiği ürünlerini serin yerde muhafaza edin: Göz kozmetiklerinin bulunduğu ortam 30 C dereceden fazla sıcaklıkta olmamalıdır. yani malzemelerinizi arabanızda veya banyonuzda tutmayın.
 • Kozmetik malzemelerini birbirine karıştırmayın: Yalnızca göz için üretilmiş kozmetik malzemelerini kullanın. Aynı kalemi hem dudaklarınıza hem gözlerinize kullanmayın. Bu bakteri bulaşma olasılığını arttırır.
 • Sürmeye dikkat edin: Sürmede yüksek düzeyde tehlikeli kurşun bulunur. Ayrıca kaşların sıklıkla boyanmasından da kaçınılmalıdır.
 • Kozmetik malzemelerinizi asla paylaşmayın: Aynı malzemeyi farklı kişilerin kullanması bakterilerin kişiden kişiye geçişini hızlandırır.
 • Arabadayken makyaj yapmaya çalışmayın: Hareket halindeyken maskara veya eyeliner kullanmaya çalışmayın. Bu durumda korneanızı aniden çizebilir ve gözünüze zarar verebilirsiniz.
 • Gözün tahriş olduğu veya enfeksiyon kaptığı dönemde makyaj yapmayın: Özellikle belirli bir ürünün gözünüze zarar verdiğini düşünüyorsanız hemen kullanmayı bırakın.
 • Makyaj malzemelerini gözünüzün içine uygulamayın: Göz içine kalem çekmek gibi uygulamalardan kaçının.
 • Makyaj yapmadan önce ellerinizi daima yıkayın.
 • Tüm kozmetik aplikatörlerini kullanmadan önce yıkayın.
Önceki İçerik
Sonraki İçerik
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...