Hepsaglik

Göz Kozmetiği İçin Güvenlik Bilgileri

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Göz Kozmetiği İçin Güvenlik Bilgileri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Gözlerinizi biraz daha büyük büyük ve etkileyici hale getirmek mi istiyorsunuz? Maskara, göz farı ve eyeliner kesinlikle işe yarayabilir. Ancak göz makyajı malzemeleri günlük hayatınızın önemli bir kısmını oluşturuyorsa bunların gözlerinize verebileceği potansiyel zararları da bilmeniz gerekir.

Göz makyajı malzemeleri genellikle güvenilir niteliktedir. Önemli olan bunların doğru kullanılmasıdır. Zaman içerisinde bu küçük kozmetik ambalajlarının içerisinde çeşitli zararlı maddeler gelişebilir. Bakteriler ve mantarlar çoğalabilir. Eğer böyle bir kozmetik ürününü kullanmaya devam ederseniz bu bakteri ve mantarları gözünüze taşımış olursunuz.

Göz Kozmetiğinde Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

       

İşte gözlerinizin güzel ve sağlıklı görünmesinin yolları. Bu kozmetik güvenliği ipuçları gözlerinizin bakterilerle temasını en aza indirecektir:

 • Eski malzemeleri kullanmayın: Satın aldıktan sonra birkaç ay içerisinde bitirmediğiniz kozmetik ürünlerini kullanmaya devam etmeyin.
 • Kurumuş maskaraları kullanmayın: Kurumuş maskaraları salyanızla veya su ile nemlendirmeye çalışmayın. İdeal olan 2-3 ayda bir maskaranın değiştirilmesidir. Kuruduğu takdirde daha kısa süre de kullanılması gerekebilir. Makyaj malzemelerinizin bulunduğu çekmecede bir not defteri bulundurun ve aldığınız her malzemenin tarihini not edin.
 • Göz kozmetiği ürünlerini serin yerde muhafaza edin: Göz kozmetiklerinin bulunduğu ortam 30 C dereceden fazla sıcaklıkta olmamalıdır. yani malzemelerinizi arabanızda veya banyonuzda tutmayın.
 • Kozmetik malzemelerini birbirine karıştırmayın: Yalnızca göz için üretilmiş kozmetik malzemelerini kullanın. Aynı kalemi hem dudaklarınıza hem gözlerinize kullanmayın. Bu bakteri bulaşma olasılığını arttırır.
 • Sürmeye dikkat edin: Sürmede yüksek düzeyde tehlikeli kurşun bulunur. Ayrıca kaşların sıklıkla boyanmasından da kaçınılmalıdır.
 • Kozmetik malzemelerinizi asla paylaşmayın: Aynı malzemeyi farklı kişilerin kullanması bakterilerin kişiden kişiye geçişini hızlandırır.
 • Arabadayken makyaj yapmaya çalışmayın: Hareket halindeyken maskara veya eyeliner kullanmaya çalışmayın. Bu durumda korneanızı aniden çizebilir ve gözünüze zarar verebilirsiniz.
 • Gözün tahriş olduğu veya enfeksiyon kaptığı dönemde makyaj yapmayın: Özellikle belirli bir ürünün gözünüze zarar verdiğini düşünüyorsanız hemen kullanmayı bırakın.
 • Makyaj malzemelerini gözünüzün içine uygulamayın: Göz içine kalem çekmek gibi uygulamalardan kaçının.
 • Makyaj yapmadan önce ellerinizi daima yıkayın.
 • Tüm kozmetik aplikatörlerini kullanmadan önce yıkayın.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir