Şubat, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarGöz HastalıklarıGöz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Makale Düzeyi:  1 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Gözlük Numarası Büyümesi

İnsanın en değerli organlarının başında göz gelmektedir. Görme olayını sağlayarak hayatla ilgili tüm bağları sağlamlaştıran gözlerde, bazı rahatsızlıklar sonucunda görme kalitesi düşebilmektedir. Gözlük takmayı gerektirebilecek bu rahatsızlıklar miyop, hipermetrop ve astigmat rahatsızlıklarıdır.

miyop Nedir?

Korneanın şeklinde oluşan normal dışı değişiklik sebebiyle gözün belirli bir uzaklıktaki cisimleri odaklayamaması durumuna miyop (uzağı görememe) adı verilmektedir. miyop göz kusuruna sahip kişilerde nesnelerden yansıyan ışınlar görme merkezine değil, daha öne odaklanır.

Miyop göz rahatsızlığının tedavi edilebilmesi için mutlaka gözlük veya lens kullanmak gereklidir. Gözlük veya lens kullanımı düzenli olduğu takdirde göz numarası artışı durmakta, hatta bazen azalma bile görülmektedir.

miyop Göz Rahatsızlığında Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Nadir durumlarda doğuştan miyop rahatsızlığı görülme ihtimali olsa dahi genel olarak miyop belirtileri 6 yaş itibarı ile başlamaktadır. Ebeveynler özellikle çocuğun uzaktaki yazıyı okuyup okumadıklarına dikkat ederek çocukta miyop hastalığını tahmin edebilmektedirler. Vücut gelişimiyle bağlantılı olarak göz numarası büyümesi 20li yaşlara kadar ilerleyebilmektedir. 20li yaşların ardından göz numarası büyümesi oldukça yavaşlar veya durur.

Göz numarasının ilerlemesinin en fazla olduğu dönemler vücut gelişiminin de en fazla olduğu dönemlerdir. Bu dönemler kız çocukları için 9-10 yaş aralığı, erkek çocukları için ise 11-12 yaş aralığıdır.

hipermetrop Nedir?

Yakını görememe kusuru olarak bilinen kalıtsal bir rahatsızlık olan hipermetrop, genel olarak her iki gözde birden ortaya çıkan bir kusur olarak bilinmektedir. Çocuk yaşlarda hemen tespit edildiği takdirde ileriki yaşlarda daha büyük sorunlar ortaya çıkarmasından kaçınmak mümkündür.

Özellikle ileriki yaşlarda görülme sıklığı oldukça yüksek olan hipermetrop tedavisi zor olan bir göz rahatsızlığıdır. hipermetrop rahatsızlığına sahip olanlar gözlüğü sürekli takamayabilirler, bu sebeple de tedavisi çok mümkün değildir.

hipermetrop Göz Rahatsızlığında Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Hipermetrop ilerlemesi hiçbir yaşta tamamen durmaz, ancak zamanla gözlük numarasının büyümesi azalmaktadır. hipermetrop göz rahatsızlığı en çok 20li yaşlar sonrasında ilerlemektedir. 35li yaşlara gelindiği zaman duran hipermetrop, 50 yaşından itibaren tekrar hızla ilerleyebilmektedir.

Astigmat Nedir?

Yuvarlak şeklinde olan gözün yumurta şekline dönmesi olarak bilinen astigmat rahatsızlığına sahip kişilerde, gözün en tabakası korneanın şeklinin bozulması sebebiyle ışık doğru şekilde kırılamaz ve bulanık bir görüntü oluşur.

Astigmat tam olarak tedavi edilmesi mümkün bir göz rahatsızlığı değildir. Son yıllarda gittikçe yaygınlaşan ve iyileştirme oranının yükseldiği lazer operasyonları hariç gözlük veya lens kullanımı ile astigmat sıfıra düşmez.

Astigmat Göz Rahatsızlığında Göz Numarası Büyümesi Ne Zaman Durur?

Astigmat kalıtsal bir hastalık olduğundan dolayı iyileşmesi veya ilerlemesi de genetiğe göre değişmektedir. Genel olarak 20li yaşlarda astigmatın ilerlemesi yavaşlamaktadır. Ancak özellikle ilerlemiş göz numaralarında gözlük kullanımı düzenli olmaz ve sürekli gözlük takılıp çıkartılır ise astigmatın ilerlemesi artabilmektedir.

 

 

32 YORUM

 1. Goz numaram 3 ayda 0.75 artti ve 3 numara oldum. Yasim 18 sizce ilerleme durar mi. Sinava hazirlaniyorum ve gozlerim cok yoruluyor. Numarami dusurebilecegim yada en azindan ilerlemesine engel olabilecegim bi oneriniz var mi?

  • 25 yaşına kadar, anatomik gelişme süreci tamamlanana kadar göz ilerlemesi devam eder. Ayrıca miyop veya hipermetroba göre bu durum farklılık arz eder. Miyopta genellikle ilerleme devam eder. Çok ders çalışma, sınavlar ve gözü yorucu faaliyetler olayı tetikleyebilir. Göz doktorunuzdan detaylı bilgi almanızda fayda var.

 2. Benim yasim 35
  22 yasinda 10 numaradan cizdirdim
  2 numaya düştü ama ilerleme durmadi ve lazerden sonra 6 nunaraya cikti suanda 35 yasindayim sebebi nedir ilerlemeyi nasil durdurabilirim

  • Bu anatomik yapıyla veya post-op durum kaynaklı olabilir. Bu konuyu doktorunuzla istişare etmeniz gerekir. Göz hekiminizden daha sağlıklı bilgi almanız daha uygun olacaktır. Geçmiş olsun.

 3. bende miyop ve astigmat var 1.5 / 2 denildi henüz başlangıç dedi doktor fakat ben gözlük kullanirken baş dönmesi yaşıyorum bu yüzden de gözlük takmak istemiyorum sadece derslerde taksam göz numaram ilerlermi bir de gözlerimi ne zaman çizdirebilirim 17’ye ekimde gireceğim 18uygunmudur acaba

  • Kemik ve göz yapılarının gelişimini tamamlaması baz alınır. Bu bağlamda tavsiye edilen yaş genellikle 22 dir. Ayrıca kornea yapısının göz çizdirmeye uygunluğunun cihazla incelenmesi gerekir. Diğer taraftan göz numarası düşükse çizdirme işlemi çok tavsiye edilmemektedir. Gözlük kullanmamakta baş dönmesi yapabilir. Göz hekiminizden konuyla alakalı detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Dr. F. İkiz

 4. Merhaba,

  Benim sağ gözüm 0.50, sol gözüm ise 0.75 astigmat ancak 0.75 olan daha bulanık görüyor (karanlıkta özellikle) bu normal midir hocam?

 5. Hocam ben 21 yaşımdayım 4 yil önce ölçüldüğünde 0.5 -0.5 miyop çıktı şimdi ise 1.00 – 1.25 miyop çıktı bu miyop rahatsız ediyor ve azarga kullaniyorum 2 sene sonra gözümü cizdirebilir miyim biz tansiyonu şuan 16-16

  • Tam olarak gelişim dönemi tamamlandıktan sonra (genellikle 23-25 yaşlar) ameliyat düşünülür. Ayrıca göz çizme işlemi ile göz tansiyonu arasındaki ilişki, kornea yapınızın bu işlem için uygun olup olmadığı gibi soruların cevabı uzmanlık gerektirir, bu bağlamda bu soruların cevabı için göz hekiminze başvurmanız gerekiyor. Geçmiş olsun.

 6. Kızım 10 yasında 3 yıldır gözlerinde miyop ve astigmat var 1 yıl olmadan 1 numara büyüyor.1.75 ıle başladık gözlüğe suan 4.50 bu şekilde hızlı ilerlemesi normalmi ne yapmamız gerekir.dr bisey yapamayız yapacak bisey yok cok yakın kitap okumasın fln dedi.baska bisey yokmu yapacak hocam

 7. Hocam bende doktora gittim her iki gözümdede 0.75 astigmat oldugunu beirtti 2 aydir gozluk takiorum goz numaram ilerlermi .. suan 20 yasindayim ve ameliyat icn kac sen gozluk takmaliyim ??

  • Göz numarası ilerler veya ilerlemez diye bir yorum yapılmaz. Kişiye göre değişir; kiminde ilerler, kiminde ilerlemez. 25 yaş üzeri genellikle ilerleme azalır veya hiç olmaz. Fakat tetikleyici unsurlar varlığında ilerlemesi de mümkündür. Geçmiş olsun.

 8. 22 yaşındayım 2.00 derece astigmat var, astigmat ilerler mi? bu yaştan sonra…Lazerli ameliyat olmam mümkün mü kornea yapısı uygun olup olmadıgını bilmiyorum.Subaylık sınavına girecem elenmekten korkuyorum bilgilendirirseniz sevinirim.

  • Evet astigmat ilerleyebilir. Operasyon için kornea uygunluğu veya endikasyon olup olmadığının tayini için göz hekimine başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun.

 9. Hocam merhaba bende sol gözde 2 derece sağ gözde 1 derece astıgmat var gözlük aldım ders çalışırken ve tv izlerken takıyorum numaram büyürmü

 10. slm benim gözüm 8 derece ve doktor dedi asla gözlük kullanamazsın göz derecen çok yüksek dedi ne yapabilirim yaşım 32 acaba dahada ilerlermi doktor dedi artık ilerlemez byle kalır zaten ilerlemiş ilerlice kadar dedi acaba ilerlermi böyle kalırmı tşkler

 11. 2yasindaki kizimda hipermetrop var 1i 5.50 digeri 7.75 gozluk kullanicaz buna bagli kaymasi var. Sol daha baskin ice kayiyor. İlerde gozlukten kurtulabilirmi numarasi dusermi? Lens kullanabilirmi?

  • Yaşı daha küçük. Bazı hastalarda göz numarası ilerlemesi olabildiği gibi göz numarasının düştüğü hastalar da mevcut. Çocuklarda gelişim boyunca göz yuvasının kemik anatomisi de zamanla değiştiği için bu konuda yorum yapmak çok erken olur. Bu konu daha şimdiden öngörülemez. Lens kullanımı için kornea yapısının ve göz anatomsinin uygun olması gerekir. Bu konuda göz doktorunuzdan bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 12. Mrb hocam bende 0.50 astigmat cikti ama gozlukten daha iyi goruyordum bana biri gozyasi 3 adet ilac yazildi kasinti icin gitmistim ben bunlarin 3 unu pes pese bi hafta kullandim bi hafta sonra bulanik gorme basladi ve 6 aydir gozluge muhtac kaldim bu nasil duzelir bi kac doktora gittim gozluk takmalisin dediler piskolojim bozuldu yasim 27

 13. Ben 21 yaşındayım yaklaşık 6 ayda gözüm 1 numara artmış ve yaklaşık 1.5 yılda 1.50 derece artma oldu lise döneminde bu kadar hızlı artmamıştı ve yaklaşık 7 aydır lens kullanıyorum lensin bu artışta bir etkisi olur mu gözün alışması gibi bir durum söz konusu olur mu ve bu artış neden kaynaklanabilir nasıl büyümesini yavaşlatabilirim

 14. Merhaba 21 yaşındayım sağ göz 1.75 sol göz 25 astigmatım var gözlük yazdılar ancak baş ağrım dışında gözlüksüzde görebiliyorum o nedenle takmasam olurmu

  • Gözlük takmamak da aynı şekilde baş ağrısı yapabilir. Bulanık görme ve cisimleri net seçememe baş ağrısı nedenir. Diğer taraftan yeni gözlük kullanımında da bir süre bu durum olabilir. Zamanla alışacaksınız. Devam ederse göz hekiminin önerilerini almanızda fayda var. Geçmiş olsun.

 15. Ben Şuan 17 Yaşındayım. Sağ Gözümde 5 Derece Astigmat Ve Göz Tembelliği Var . Göz Tembelliği Astigmatı ve Diğer Gözün Derecesini Etkiler mi? Ve Önce Göz Tembelligi Tedavisi Olup Sonra Lazer Ameliyatı Olabilir Miyim?

 16. 22 yaşındayım sadece sol gozum uzagı goremıyor su zamana kadar hep taktım hiç cıkarmadım şimdi cıkarsam goz numaram artarmı?

 17. Benim iki gözümde 2 numara miyop ve 0,50 astigmat var. Polislik sınavına giricem ama miyoplarda sınır 2 numara. Merak ettiğim şey benim bir gözüm 2 numara mı yoksa 2,50 numara mı? Yani miyop derecesi ile astigmat derecesi toplanıp da mı göz derecesi hesaplanır yoksa sadece miyop mu baz alınır?
  Hocam cevaplarsanız çok memnun olurum şimdiden teşekkürler

 18. 26 yaşındayım sağ 5.50 sol 4.50 ve 1.50 astigmat var. Ve durmuyor yaşım ilerlemesine rağmen hani 22 de duruyordu göz. Daha kaç sene bekleyeceğim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...