Hepsaglik

Çok Uyuma Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Çok Uyuma Hangi Hastalıkların Belirtisi Olabilir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Aniden bastıran uyku ve normal uyku saatinden daha fazla uyuduğunu tespit eden insanlar acaba çok uyumanın hastalık belirtisi olacağını biliyorlar mı?  Normalden fazla uyumak bazı hastalıkların nedeni olabilir.

Normalden Fazla Uyuyan İnsanların Şüphelenmesi Gereken Hastalıklar

Normalden fazla uyuyan insanların ilk şüphe etmeleri gereken en önemli hastalık narkolepsidir.

yorgunluk

       

Narkolepsi

Narkolepsi, gece uykusunun normal denilen saatlerde normal şekilde alınmasına rağmen gün içerisinde olur olmadık zamanlarda dayanılmaz bir uykunun gelmesi durumudur. Aynı zamanda oldukça ciddi nörolojik bir rahatsızlıktır. Bu kadar ciddi bir rahatsızlık olmasına rağmen bu hastalık konusunda oldukça ilerleme sağlanmıştır. Narkolepsinin belirtileri uykuya dalarken sanrı görülmesi, gece sık sık uyanılmasıdır. Esasında narkolepsinin en büyük nedeni genetik yatkınlıktır. Tehlikeli işlerde iş makinası kullanımı gerektiren işlerde ve silah kullanılması gereken işlerde nöbet tutulması gereken işlerde çalışamazlar. Gündüz Kullanılan ilaç tedavisine başlamaları gerekmektedir.

Aşırı uyuyan insanların şüphe etmeleri gereken diğer hastalık ise Afrika tripanosomiyazı yani Doğu Afrika uyku hastalığıdır (Afrikaya seyahat öyküsü mevcut ise).

Afrika Tripanosomiyazı ( Doğu Afrika Uyku Hastalığı )

Ölümcül bir enfeksiyon hastalığıdır. Daha çok Afrika’nın doğusunda görüldüğünden Türkiye’de Doğu Afrika Uyku Hastalığı olarak anılmaktadır. Afrika’nın doğusunun dışında özellikle Uganda, Tanzanya, Kenya, Etiyopya gibi ülkelerde yaygındır. Aynı adla da anılan parazit türleri nedeniyle görülür. Parazitleri taşıyan sinekler ise çeçe sineği adı verilen Afrika’ya özgü sineklerdir. Bu çeçe sineklerinin vücudunda bulunan parazitler insana sineğin konması ve temas etmesi durumunda geçmektedir. Sineğin ısırdığı ve ağrılı kızarık yerleri önemsemeyen kişilerde bir iki hafta içerisinde yaşanan aşırı uyuma isteği de önemsenmezse hastalık çok tehlikeli olmaya başlar. Özellikle Afrika’ya seyahat eden kişilerin dikkat etmesi gereken bir hastalıktır.

Aşırı uyuyan insanların üçüncü şüphe etmeleri gereken hastalık ise tiroid yetmezliği ve hashimoto hastalığıdır.

Tiroid Yetmezliği ve Hashimoto Hastalığı

Genel olarak tiroid bezlerinin normalden az çalışmasıdır. Oldukça çok soruna neden olan bir rahatsızlıktır. Doktor tedavisi gerektirir. Aşırı uyuyan insanların dördüncü şüphe etmeleri gereken hastalık ise depresyon ve mevsimsel depresyondur. Bkz: Hipotiroidi ve Hashimoto hastalıkları.

Depresyon ve Mevsimsel Depresyon

Depresyonun belli başlı bir nedeni olmamakla birlikte birçok sebebin tek tek bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan depresyon hastalığında ve mevsimlere bağlı depresyonların belirtilerinde aşırı uyku uyuma hali mevcuttur. Depresyonun üzerimizdeki etkisi adlı makalemize bkz.

Aşırı uyuyan insanların beşinci şüphe etmeleri gereken hastalık ise diyabet yani şeker hastalığıdır.

 Diyabet ( Şeker ) Hastalığı ve hipoglisemi

Pankreasın vücut için gerekli insülinin yeterince salgılayamaması veya yetersiz salgılaması dolayısıyla şekerin vücutta rahatça kullanılamaması durumudur. İlaç tedavisi gerektirir. Başlıca belirtilerinden biri de uyuma ihtiyacıdır. hipoglisemi ise kan şekerinin normalden daha düşük olmasıdır. Kişi aniden uyuma isteği duyar ve aniden uyur. Müdahale edilmezse ciddi sonuçlar doğurabilir.

Aşırı uyuyan insanların altıncı şüphe etmeleri gereken hastalık ise uyku apnesidir.

Uyku Apnesi

Uyku esnasında yaşanan solunum sorununun uyku kalitesini bozarak gün içerisinde ani uyku isteklerine ve aşırı uyku isteklerine sebep olması rahatsızlığıdır. Bkz: Uyku Apnesi

Aşırı uyuyan insanların yedinci şüphe etmeleri gereken hastalık ise anemi yani kansızlıktır.

Anemi (Kansızlık)

Kansızlık özellikle hanımlarda görülür ve demir eksikliği sebebiyle kötü sonuçlar doğurur. Aşırı uyuduğunu düşünen insanların kanlarına baktırmalarında fayda vardır. Bkz: 

Uykusuzluk ve uykusuzluğun etkileri

Uyku Bozukluğu

Uykunun Sağlıktaki Yeri

Hamilelikte en ideal uyku pozisyonları

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir