Hepsaglik

Hamilelikte en ideal uyku pozisyonları

Hamilelikte en ideal uyku pozisyonları
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Auckland’da yapılan bir çalışmaya göre hamileliğin son gecesinde sola dönerek uyumak ölü doğum riskini yarı yarıya düşürmektedir. Çoğu durumda hamileliğin son gecesinin hangi gece olduğu bilinmediğinden özellikle son günlerde yalnızca sola dönülerek yatılması uygun olacaktır.

Uykunuzda ne tarafa döndüğünüzü fark etmeyebilirsiniz. Bu konuda çok endişelenmeyin. Gecenin büyük bölümünü sola dönük geçirdiğiniz takdirde pek problem olmayacaktır. Ayrıca sağa döndüğünüzü hissederek uyandığınızda, tekrar uykuya dalmadan önce mutlaka tekrar sola dönün.

Hamilelikteki en zor şeylerden biri gece rahat bir uyku uyumaktır. Sıcak, ter, rahat edememe, kalçaların ağrıması ve mide ekşimesi yatar yatmaz ortaya çıkar. Işığı kapatır kapatmaz birkaç yastığın arasına gömülüp uyumaya çalışırsınız. Aşağıdaki uyuma pozisyonlarını okurken canınız biraz sıkılabilir. Ancak bunlar hem siz hem de bebeğiniz için rahat ettiricidir.

Hamilelikte yüz üstü uyumak zararlı mıdır?

       

Hamileliğinizin ilk günlerinde yüz üstü uyuyabilirsiniz. Ancak kısa bir süre sonra yüz üstü uyumak bebeğinize zarar verir hale gelecektir. Zaten sizin de bu pozisyonda rahat uyumanız pek mümkün olmayacaktır.

Hamilelikte sırt üstü yatabilir miyim?

Hamileliğiniz ilk üç aylık döneminde genellikle uyku pozisyonlarıyla ilgili endişelenmeniz gerekmez. Ancak 3. Aydan itibaren sırt üstü yatmaktan kaçınmanız gerekir. Sırt üstü yattığınızda rahim, kanı kalbe geri getiren damarlara baskı yapar. Uzun süre sırt üstü yattığınızda bu pozisyon kan plasentaya ve bebeğinize ulaşan kan miktarını sınırlar. Ayrıca baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olabilir.

Hamilelikte sağa dönerek yatabilir miyim?

Hamilelikte sırt üstü veya yüz üstü yatmaktansa sağa dönerek yatmayı tercih edebilirsiniz. Ancak yine de sağa dönüp yatmak karaciğere baskı yaptığından doktorların önermediği bir pozisyondur.

En iyi fikir: sola dönük yatmak

Uzmanlar hamilelikte sola dönülerek yatılmasını önermektedir. Bu pozisyon rahmin karaciğere baskı yapmasını önler ve bebeğin plasenta yoluyla yeterli miktarda oksijen almasını sağlar. Kan akışını sınırlamaz, hatta siz ve bebeğiniz için en iyi kan akışını garanti ederek dolaşımı iyileştirir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir