Hepsaglik

Uykunun Sağlıktaki Yeri

Uykunun Sağlıktaki Yeri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Uyku ve Sağlık

Sağlık Açısından Uyku

Sağlık Açısından Uyku

Uykunun sağlıklı bir birey olmak için ne kadar önemli olduğu şüphe olmayacak bir gerçektir. Sürekli uykusuzluk ve uykuyu alamamak tedaviyi gerektiren bir rahatsızlıktır. Yeteri kadar uyumamak beynimizi olumsuz yönde etkiler bunu göz önünde bulundurursak uykunun hayati bir önem taşıdığını söyleyebiliriz.

       

Araştırmalara göre kortisol denilen stres hormonunun istenmeyen bir özelliği de mevcuttur. Bağışıklık sistemini suprese edere ve bağışık sistemimizin vücudu savunmasına engel olur. Derin uyku sırasında bu hormonun salgılanması azalır. Bunun yanında nefes alıp verme, tansiyon ve vücut ısısı da en aza düşer. Bu sırada çocuklardaki büyüme ve erişkinlerdeki hücre yenilenmesini sağlayan hormonların kana karışımı başlar. Rüya evresinde ise kaslar gevşer, yüz hatları daha yumuşak bir hal alır ve yüz çevresindeki kırışıklıklarda azalma olur. Buna bakarak uykunun en iyi ve aynı zamanda en ucuz kozmetik bakım olduğunu söylemek yanlış olmaz çünkü hiçbir kozmetik ürünü geceleri uykunun sağladığı yararı bu kadar üst düzeyde sağlayamaz. Bütün bunların saptanmış olması uykunun bir tedavi yolu olduğunu söyleyebilmemize imkan sağlamıştır. Günümüzde depresyonlar, fazla kilo, migren, ilaç ve alkol bağımlılığı uyku ile tedavi edilebilmektedir.

Bazı insanlar uykusuzluk yaşarlar. Uykusuzluk farklı zamanlarda çıkan bir problemdir. Hastalık seviyesine çıkması durumunda doktordan yardım alınması gerekir. Uykusuzluk iki farklı şekilde ele alınabilir;

  • Kısa süreli uykusuzluklar
  • Kronik uykusuzluklar

Kısa süreli uykusuzluk durumu nedenleri genelde günlük yaşam kaynaklıdır. Uzmanlara göre en önemli uykusuzluk nedenlerinden bir tanesi sinir hücrelerindeki biyolojik ritim bozukluklarıdır. Bunun sonucu olarak ta kişinin günlük yaşamında düzensizlikler oluşmasıdır. Günlük yaşamda sıkıntı ve tasalar, borçlar, birikmiş işler ve ertesi güne yapılan planlar uykuya mani olabilmektedir. Bu tür durumlar genellikle gelip geçici problemlerdir. Fakat hormonal veya fizyolojik problem kaynaklı olanlar ise kronik uykusuzluğa neden olabilir. Kronik uykusuzluklar beraberinde tedavi endikasyonlarını da doğurur.

Uykusuzluğunu gidermek ve sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gerekenler;

  •  Uyku saatlerini düzene sokmanız gerekir. Sadece uyuduğumuz değil uyandığımız saatlerde düzenli olmalıdır.
  •  Yatağa uykunuz geldiğiniz girmelisiniz.
  •  Uyku problemi yaşayanlar kesinlikle öğle uykularından kaçınmalıdır.
  • Eğer her şeye rağmen uyku problemi yaşanıyorsa, altta metabolik veya hormonal bir düzensizlik olabilir. Bu durumda kişi bir hekime başvurmalıdır.

Gece ve gündüz uykuları arasında var mıdır?

Kesinlikle fark vardır. Gündüz uykusu asla gece uykusunu tutmaz. İnsan, geceleyin; yani karanlık ortamda melatonin denen bir hormon salgılar. Bu hormon pineal (hipofiz) bez tarafından salgılanan zindelik hormondur. Özellikle bebeklerde ve gelişim çağındakiler için bu horman aynı zamanda büyümeyi tetikleyici yönde referanslık eder. Bu yüzden en sağlıklı uyku çeşidi gece uykusudur. Gece uyurken mümkünse gece lambası kullanılmamalıdır. Hatta mümkün mertebe oda karanlık tutulmalıdır. Çünkü en ufak aydınlıkta bile bu bezin salgısı durabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir