Hepsaglik

Sindirim Sorunları ve Beslenme Diyetetikleri

Sindirim Sorunları ve Beslenme Diyetetikleri
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Ülser Sorunu Olanlar Hangi Besinlere Dikkat Etmeli?

 

Ülseri kısaca mide zarında meydana gelen iltihabi yaralar olarak tanımlayabiliriz. Bu yaraların artırılmaması için beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken noktalar vardır.

Ülser sorunu yaşayan kişilerin mutlak suretle kızartılmış, aşırı yağlı besinlerden uzak durması gerekir. Kafein ve alkol iyi birer ülser tetikleyicisidir. Bu yüzden kafein ve alkol gibi mideye zararlı olan içeceklerden uzak durulmalıdır. Öte yandan mide asidini artıracak olan meyve sularının tüketimine dikkat edilmeli çikolata tüketimini oldukça minimal boyutlara indirgemeliyiz. Ayrıca tuz tüketimini ılımlı bir hale getirmek ülserin tetiklenmesini önlemek adına olumlu bir adım olacaktır.

       

Ülser Sorunu Olanlar Ne Şekilde Beslenmeli?

 

Ülser sorunu olanlar lif kaynağı yüksek olan yeşil yapraklı sebzeler tüketmeli, antioksidan yönünden zengin olan A, C ve E vitamini içeren besinlerin tüketilmesine öncelik tanımalıdırlar.

Bu bağlamda sıvı tüketiminin mide asidini dengeleyici özelliği unutulmamalı ve midenin rahatlatılması için günde en az 2 litre su tüketilmelidir

Gastrit Rahatsızlığı Olanlar Hangi Besinlere Dikkat Etmeli?

 

Gastrit mide zarının iltihaplanma durumudur. Eğer ortada iltihabi bir durum söz konusu ise yağ oranı olarak yoğun yiyecekler tüketilmesi bu iltihapların tetiklenmesine yol açacaktır. Gastrit rahatsızlığı olanlar, yeşil sebze ve meyve ağırlıklı bir besin tablosu ile beslenmeye dikkat etmelidirler. Ayrıca baharat, sosis, turşu, acı içerikli besinlerin oldukça minimal boyutlara tüketilmesi gerekir.

04_DietitianNutrition

Gastrit Rahatsızlığı Olanlar Ne Şekilde Beslenmeli?

 

  • Yeşil yapraklı sebzeler
  • Protein oranı yüksek az yağlı yiyecekler
  • Renkli her türlü meyve ve sebze tüketimi

Gastrit rahatsızlığı olanlar için ideal bir beslenme tablosunun oluşturulması için gerekli olan besinlerdir. Bu besinlerin düzenli olarak dikkat edilerek tüketilmesi, gastrit sorununun bastırılmasına yardımcı olacaktır.

Mide Yanması

 

Mide yanması problemi yaşıyorsanız beslenme alışkanlıklarınızı değiştirmeli, yediklerinize ve içtiklerinize bu anlamda özen göstermelisiniz. Mide yanmasına iyi gelecek olan yiyecekleri, mide asidini tutan, sindirim kolay ve lif oranı yüksek besinler olarak gösterebiliriz.

Mide Yanmasını Hangi Besinler Tetikler?

 

Tüketilecek besinin asit dengesi bu anlamda çok önemlidir. Mide yanmasını tetikleyecek asidik oranı yüksek meyvelerden (turunçgiller, domates vs…) uzak durulmalı, kızartma tüketimine dikkat edilmeli ayrıca içeceklerden çay, kahve ve kola tüketiminden mümkün olduğunca uzak durulmalıdır.

Mide yanması sorununuz varsa bu sorunu bir nebze olsun gidermek için tükettiğiniz besinleri tam olarak çiğnemeye özen gösterin. Bu durum sindirimin başlangıcı olan ağız bölgesinin mide üzerinde olan sindirim yükünün azaltılmasına yardımcı olacaktır.

Gaz ve Şişkinlik Sorunu

 

Toplumumuzun büyük bir kesiminde görülen gaz ve şişkinlik sorununu azaltmak için sindirimi kolaylaştırıcı besinlerin tüketilmesi gerekir. Bu bağlamda tüketilecek olan yağlı ve şekerli besinlerden uzak durulması gerekir. Gaz yapma özelliği bulunan lahanagiller, soğan ve pırasa gibi sebzelerin tüketimine dikkat etmek gerekir.

Brüksel Lahanası

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir