Hepsaglik

Sahurda Nasıl Beslenilmeli?

Sahurda Nasıl Beslenilmeli?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Sahurda Nasıl Beslenilmeli?

Yılda bir kez gelen ramazan ayında oruç tutulur. özellikle yaz aylarında olduğumuz ve günün çok uzun olduğu saatlerde oruç tutmak oldukça güçtür. Kişi sahurda yediği yemeklere dikkat etmeli, sahurdan iftara kadar uzayan süreçte kendini hem iyi hissetmeli hem de sağlık sorunu yaşamamalıdır.

Yaz aylarında sıcakların yanı sıra nemin halt safhada olduğu ramazan ayında oruç süresi 16 saattir. Oruç tutan kimse güneşe fazla çıkmamalı ve aşırı ağır işler yapmamalıdır. Kişi uzmanların yazdığı sahurda nasıl beslenilmeli? Yazılarını bol bol okumalı vaktinde yiyeceklerine mutlaka dikkat etmelidir. Ağır yemeklerden kaçınmalı, ifrat ve sahur aralığında ve sahur vaktinde bol bol sıvı tüketmelidir. Sıcakların ve günlerin uyarısını yapan uzmanlar tok tutucu özellikleri olan yemekler yemenin altını önemle çiziyor. Diğer yandan kepekli makarna, bulgur ve esmer pirinçten yapılan yiyecekler kişiyi daha fazla tok tutarken, beyaz ekmek yerine geçen tam tahıllı ekmek yemeninde altını çizen uzmanlar kişinin sağlığını uyarıyor. Tok tutma özelliği olan yumurta, yoğurt sahur yemeğinde mutlaka tüketilmeli. Kişi sahurda bol bol sebze ve salata yemelidir. Genellikle sebzeler haşlanmalı ve üzerlerine bol yoğurt dökülmelidir. Sahurda nasıl beslenilmeli diyorsanız yazımızı okumaya devam edin.

Kişi günlük hayatında sık sık yediği besinleri ramazan ayında da sürdürmelidir. Bunun için oruç tutacak kişi mutlaka sahura kalkmalıdır. Sahur saatlerinde aşırı tuzlu ve aşırı yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. Sahurda karbonhidrat veya protein depolu ürünler tüketilmelidir. Kahvaltı yemek isteyen kişiler aşırı tuzundan dolayı zeytini tercih etmemelidir. Taze meyveler, meyve suları, kompostolar bol bol tüketilmelidir. Kişi sahurda mutlaka süt içmelidir. Süt protein deposu sayesinde tokluk hissine yardımcı oluyor. Ayrıca uzmanlar krep besleyici bir yiyecektir derler. Krepin içeriğinde, süt, un ve yumurta bulunmaktadır. Yani üç protein deposu olan krep sahur için önemli bir besindir.

       

Sahurda nasıl beslenilmeli? Önemli bir kondur. Kişi sahurda sigara böreğini kızartarak değil fırında pişirerek yapmalıdır. Patates yemek isteyen kişiler için yanında mutlaka az yağlı bir peynir yemeleri önerilir. Sigara böreğinin yanında kişi açık bir çay içebilir. Aynı zamanda çay içmek istemeyen kişiler için limonata önerilir. Böreğin yanında mutlaka domates ve salatalık tüketilmelidir. Destekleyici özellikleri olan mevsim sebzeleri sahurda unutulmamalıdır.

Kişiye sahurda uzmanlar önemle çorba öneriyor. Sahurda içilen çorbanın kişinin vücudu için oldukça dengeli olduğu vurgulanıyor. Tabi ki bu noktada çorbanın içeriği önemlidir. Sahurda yayla çorbası tercih edilebilir çorbalar arasında. İçeriğinde yoğurt, yumurta ve un olduğu için bir protein depolu besin kaynağı. Ayrıca sebzelerle karıştırılan bir mercimek çorbası da tercihler arasında olabilir.

Sahurda nasıl beslenmeliyim diyen bir kişi midesini çok doldurmaktan kaçınmalıdır. Kişilerin yaşayışlarına göre beslenme alışkanlıkları ve besin tercihleri zaman zaman değişiklik gösterebilir. 11 ayın sultanı ramazan ayıda bu değişimin belirgin olduğu bir dönemdir. Açlığın sebeplerinden bir tanesi kişinin kan şekerinin düşmesidir. Bu yüzden kişi kan şekerini dengede tutması için, sahurda çorba, ayran gibi besinleri tek başlarına değil protein içeriği yüksek gıdalarla desteklemelidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir