Ocak, 2022
Ana SayfaHastalıklarBeyin-Nörolojik HastalıklarıZika Virüsü Nedir, Nasıl Korunmak Gerekir?

Zika Virüsü Nedir, Nasıl Korunmak Gerekir?

Makale Düzeyi:  7 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Gün geçmiyor ki insan ırkının devamını tehlikeye sokacak yeni bir hastalık veya etken türemesin. İlk olarak Uganda’nın Zika ormanlarında yaşayan maymunda görülen ve sonra evrim geçiren Zika virüsü, 2015 yılında Brezilya’da bir çeşit sivrisinekler vasıtası ile tekrar bulaşmaya başladı.

Dünya üzerinde çok çeşitli ülkeler ile birlikte özellikle Latin Amerika ve Avrupa’nın bazı bölgelerinde yaygın olarak insanları etkilemeye devam eden zika virüsü; Aedes albopictus cinsi sivri sinekler vasıtası ile bulaşıyor. Bu virüs insan populasyonunu ciddi derecede etkileyeceği değerlendirilen bir salgına dönüşmüş durumda. Dünya Sağlık Örgütü tarafında yapılan açıklamada AIDS kadar tehlikeli olduğu değerlendirilmiş ve tüm ülke hükumetlerinin bu salgını önlemek için işbirliğine çağırmıştır.

 

ZIKV HARİTASI

 

Zika virüsünün en önemli özelliği hem sivrisinek ısırığı hem de sivrisinek ısırığına maruz kalmış erkek ve bayanların cinsel teması sonucunda yayılmakta. Bu konuda en büyük tehlike ise hamilelerin bu virüse maruz kalmaları sonucu virüsün fetüse geçerek ciddi derecede sağlık sorunlarına neden olması olarak gösteriliyor. Dünyaya gelen çocukların çoğunluğu zihinsel engelli oluyor. Özellikle bu durumun gözlenmesi zika virüsünün görüldüğü ülkelerin doğurganlık oranlarını düşürerek turizm, sağlık ve iş gücü konularında ciddi ekonomik zararlar vermesi öngörülmektedir.

 

Zika Virüs Nedir?

 

ZIKV
Flavivirüs ailesi: ZİKA Virus

Zika virüsü (ZIKV) Flaviviridea ailesinde yer alan, Flavivirüs cinsinin bir üyesidir ve ssRNA virüsüdür. zoonoz orjinlidir. Daha önce maymunlarda tespit edilmiş, ilerleyen zamanda da insanlarda (özellikle Nijerya) tespit edilmiş, insanlar ve özellikle gebeler için son derece tehlikeli olarak kabul gören teratojen etkili bir virüs çeşididir. Bu virüsün cinsel yolla yayılıyor olmasıda önemli riskler arasındadır. Zika virüsüne maruz kalmış annelerden doğan bebeklerde ciddi oranda mikrosefali durumları görülmüştür. Virüs zamanla Afrika, Amerika, Asya ve Pasifike yayılmış ve Pandemik hale gelmiştir.

Brezilya hükümeti konu ile ilgili muzzam bir bütçe ayırırak aşı geliştirme çalışmalarına başlamıştır. Bu konuyla ilgili çözüm çalışmaları halen devam etmektedir.

ABD Zika Virus Vaka bildirimleri:

 • 5,074 Zika virus vakası bildirilmiştir:
  • 4,779 vaka; etkilenen bölgelere seyahat edip dönüş yapmış kişilerden oluşmaktadır.
  • 221 vakada Florida and Texas bölgelerinde sivrisinek ile kazanılmış,
  • 74 vakada ise cinsel yolla bulaş sonucu kazanılmıştır.

Zika Virüsünün Belirtileri Nelerdir?

 

Zika virüsü hastalığı olan kişiler de çeşitli komplikasyonlar görülür. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve TC Sağlık Bakanlığının yaptığı açıklamaya göre özellikle merkezi sinir sistemini etkileyen bu virüs;

 • Hafif ateş
 • Kas ve eklem ağrıları
 • Deri döküntüleri
 • Alerjik göz rahatsızlıkları
 • Halsizlik veya baş ağrısı

gibi semptomlarla kendini gösteriyor. Bu belirtiler normal olarak 2-7 gün arasında sürmektedir.

 

ZİKA virüsü öldürür mü?

 

Zika virüsüne maruz kalmış gebelerde, fetüsün Merkesi sinir sistemi (MSS) ciddi oranda etkilenmekte ve doğan çocuklarda mikrosefali görülmektedir. Bebekler için son derece mortal bir hastalıktır. Diğer taraftan Zika virusunun yetişkinlerde de ölümlere yol açtığına dair vakalar bildirilmiştir. Özellikle Kolombiyada Zika Virüs ile ilişkili Guillen Barre Sendromu (GBS) bildirilmiş; bu vakalar ölümle sonuçlanmıştır. Dolayısıyla Zika virusu yetişkinler için de ölümcül seyredebilmektedir.

 

Zika Virüsünün Tedavisi Var mıdır?

 

Zika virüsünün şuan için herhangi bir tedavisi mevcut değil. Özellikle hamilelerde ciddi doğum kusurlarına yol açan bu hastalık için tedavi çalışmalarına devam edilmektedir.  Zika virüsü bulaşan insanlar bol bol dinlenmeli, yeterince sıvı almalı ve dehidrasyon önlenmeli; ateş – ağrı gibi semptomlar ise semtomatik tedavilerle geriletilmelidir. Konuyla ilgili halen aşılama çalışmaları hızla devam etmektedir.

 

 Zika Virüsünden Nasıl Korunmak Gerekir?

 

Bu konuda basit tedbirler almak özellikle hastalığın yayılmasını ve bulaşmasını ciddi derecede önleyeceği öngörülmektedir. Bu tedbirler:

 • Seyahat edilecek ülkelerde bu virüsün bulunması durumunda uzun kollu kıyafet tercih edilerek sinek ısırıklarının önüne geçilmeli,
 • Özellikle zika görülen bölgelerde ek olarak sinek kovucu spreyler ve kremler kullanılmalı haşerat vücuttan uzak tutulmalı,
 • Bu bölgelerde cinsel birliktelikler yapılırken korunulmalı ve temas ile virüsün geçebileceği akılda tutulmalıdır.

 

 

Zika Virüsü Şüphesi Taşıyorsanız Ne Yapmalısınız?

 

Öncelikle doktora başvurarak kan testi yaptırmalı ve sonuca göre doktor kontrolünde belirttiğimiz tedavi adımlarını uygulayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken konu böyle bir ihtimalin varlığında Zika virüsü enfeksiyonunu bulaşmasını önlemek için altı aylık süre boyunca cinsel ilişkiye girerken dikkatli olmalısınız. Özellikle riskli bölgelerde seyahat ettiyseniz, bu bölgelerde cinsel temas veya sivrisineğe maruz kaldıysanız ve ilgili semptomlar sizde belirdi ise mutlaka doktorunuza başvurunuz.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Cilt İçin En Etkili Bakımlar

Cilt, gün içinde en yorgun düşen dışarıya karşı en fazla savaş veren yerdir. Güneşli havalarda koruma, soğuk havalarda dikkat ve özen gerektiren cilt bakımı,...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...