Hepsaglik

Yanlış Uygulanan Egzersizlerin Vücuda Verdiği Zararlar

Yanlış Uygulanan Egzersizlerin Vücuda Verdiği Zararlar
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Yanlış Uygulanan Egzersizlerin Vücuda Verdiği Zararlar

Yanlış Egzersizlerin Verdiği Zararlar

Yanlış Egzersizlerin Verdiği Zararlar

       

Sağlıklı yaşam adına günlük hayatta doğru egzersizleri yapmak oldukça önemli olmaktadır. Egzersiz yapan kişiler eğer fazla kiloları varsa bunları rahatlıkla verebilir veya ideal kilolarını koruyabilir. Özellikle ilerleyen yaşlarda vücudun daha sağlıklı olması adına erken dönemlerde mutlaka egzersiz yapılmalı ve vücut desteklenmelidir.

Egzersizin doğru yapıldığında vücuda yararlı olmasının yanı sıra yanlış yapılan egzersizler vücuda bir takım zararlar verebilmektedir. Yanlış uygulanan egzersizlerin vücuda verdiği zararlara örnek olarak; öncelikle yanlış yapılan egzersiz hareketleri eklemlerde çeşitli ağrılara ve bağlarda çeşitli kopmalara neden olabilmektedir. Bunun dışında kilo vermek veya kas yapmak isteyen insanlar yapılan yanlışlar ile tam tersi durumlar ile karşılaşabilmektedir. Ayrıca yapılan yanlışlar ölümcül sonuçlara da neden olabilmektedir. Kişinin nabzı egzersiz yaparak çok yükselirse, kalp krizi veya felç gibi istenmeyen sonuçlar yaşanabilmektedir. Bu gibi nedenlerden dolayı egzersiz yapılmadan önce kişinin herhangi bir hastalığı olup olmadığı belirlenmeli, vücudundaki yağ ve kas oranı ölçülmeli ve en önemlisi yaşı dikkate alınmalıdır. Belli yaşlardan sonra yapılan ağır egzersizleri vücut kaldıramamaktadır. Egzersizin fazlası da vücuda zarar vermektedir. Egzersiz günün belli saatlerinde en fazla 2 saat ve belirli aralıklar ile yapılmalıdır.

Kilo vermek ve sağlıklı yaşam standartlarına sahip olmak isteyen kişiler mutlaka kendi bünyelerine uygun olan egzersizleri yapmalı, vücutlarının dinç, diri ve sağlıklı olmasını sağlamalıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir