Hepsaglik

Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur? Yağ Bezeleri ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur? Yağ Bezeleri ve Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Yağ Bezeleri Oluşumu ve Yağ Bezelerine Müdahale

 

 

Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur?

 

Yaygın olarak görülen siyah noktalar ve sivilceler yüzümüzle ilgili tek cilt problemi değildir. Yüze ilişkin başka problemler de görülmektedir. İlk akla gelenlerden biri yağ bezeleridir.

Yüzümüzdeki yağ bezelerinden nasıl kurtulacağımız sorusunu cevaplandırmadan önce yağ bezesinin ne olduğuna bakmalıyız. Yağ bezelerinin tıbbi adı lipomadır. Lipoma yağ dokusu hücrelerinin birikimiyle deri altında oluşur. Bu dokular vücudun hemen hemen her bölgesinde bulunduğundan lipoma vücudun her yerinde oluşabilir.

Yağ bezeleri ağrıya neden olmaz. Bu genellikle estetik ve psikolojik yönden kişileri etkilemektedir. Genel olarak 1-2 mm ile birkaç santimetre arasında boyutlara ulaşabilirler.

Küçük boyutlardaki lipoma insan sağlığı için tehlikeli değildir. Ancak büyük boyutlara ulaştığında dolaşım rahatsızlıklarına ve bazen ölüme sebebiyet verebilir.

Sebase Bezleri ve Kanallarının Şeması

Sebase Bezleri ve Kanallarının Şeması

Peki yağ bezeleri niçin oluşur? Doktorlara göre bu konu hala tartışmalıdır. Ancak en bilinen nedeni sebasöz kanallarının tıkanmasıdır. Lipoma hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilir. Ancak istatistikler yağ bezelerinin son yıllarda arttığını göstermektedir.

Yağ Bezeleri ve Tedavisi

 

Boyut olarak büyük olan yağ bezelerinin tedavi edilmesi gerekir. Bu boyutta bir yağ bezesinin kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Yağ bezeleri için tek etkili tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Yağ bezelerinin kötü huylu tümör niteliğinde olması pek olası değilse de özellikle yüzdekilerin tedavi edilmeksizin bırakılması anlamsızdır. Özellikle bezenin büyüdüğü fark edildiğinde derhal muayene olunmalıdır. Bu yağ bezesi ise ve küçük boyutlardaysa alınması kolay olacak ve herhangi bir iz bırakmayacaktır.

Tespit edilen bezenin boyutu küçükse lokal anestezi ile birkaç dakika içerisinde küçük bir operasyon gerçekleştirilir. Sonrasında hastanın yalnızca pansuman ve muayeneye gelmesi gerekebilir. Büyük boyutlardaki lipoma vakalarında nadiren de olsa hastanın bir-iki gün hastanede kalması gerekebilir.

Tıbbın gelişmesiyle birlikte yağ bezelerinin alınması için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Örneğin yağ bezelerinin çözülmesini sağlayan özel enjeksiyonlar bulunmaktadır. Ancak bunlar yalnızca küçük boyutlu bezelerde uygulanmaktadır.

Son yıllarda lazer ameliyat gibi yeni yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemler ciltte yara izi kalmamasını sağlamaktadır.

     
    hs-yorum  

2 YORUM: Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur? Yağ Bezeleri ve Tedavisi

 1. berk 19 Nisan 2015 at 16:43

  Benim vücudumda 2 tane yağ bezesi var. Boyutları çok değil ve beni rahatsız etmiyor. Bunları aldırmazsam ilerde sorun olur mu ?

  Cevapla
  • F.ikiz 25 Nisan 2015 at 02:08

   Yağ bezelerinin boyut ve kıvamında değişiklikler olması durumunda cerrahi olarak alınması gerekebilir. Lakin stabil yapıdaki bezeler alınmasada risk teşkil etmez. Boyut artışı ve kitlenin nitelik değiştirmesi durumunda yağ bezesinin alınması uygun olacaktır. Bu konuda doktora danışmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermeniz en doğru adım olacaktır.

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir