Çarşamba, Mayıs 27, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Deri (Cilt) Hastalıkları Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur? Yağ Bezeleri ve Tedavisi

Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur? Yağ Bezeleri ve Tedavisi

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Yağ Bezeleri Oluşumu ve Yağ Bezelerine Müdahale

 

 

Yağ Bezeleri Nasıl Oluşur?

 

Yaygın olarak görülen siyah noktalar ve sivilceler yüzümüzle ilgili tek cilt problemi değildir. Yüze ilişkin başka problemler de görülmektedir. İlk akla gelenlerden biri yağ bezeleridir.

Yüzümüzdeki yağ bezelerinden nasıl kurtulacağımız sorusunu cevaplandırmadan önce yağ bezesinin ne olduğuna bakmalıyız. Yağ bezelerinin tıbbi adı lipomadır. Lipoma yağ dokusu hücrelerinin birikimiyle deri altında oluşur. Bu dokular vücudun hemen hemen her bölgesinde bulunduğundan lipoma vücudun her yerinde oluşabilir.

Yağ bezeleri ağrıya neden olmaz. Bu genellikle estetik ve psikolojik yönden kişileri etkilemektedir. Genel olarak 1-2 mm ile birkaç santimetre arasında boyutlara ulaşabilirler.

Küçük boyutlardaki lipoma insan sağlığı için tehlikeli değildir. Ancak büyük boyutlara ulaştığında dolaşım rahatsızlıklarına ve bazen ölüme sebebiyet verebilir.

Sebase Bezleri ve Kanallarının Şeması
Sebase Bezleri ve Kanallarının Şeması

Peki yağ bezeleri niçin oluşur? Doktorlara göre bu konu hala tartışmalıdır. Ancak en bilinen nedeni sebasöz kanallarının tıkanmasıdır. Lipoma hem erkeklerde hem kadınlarda görülebilir. Ancak istatistikler yağ bezelerinin son yıllarda arttığını göstermektedir.

Yağ Bezeleri ve Tedavisi

 

Boyut olarak büyük olan yağ bezelerinin tedavi edilmesi gerekir. Bu boyutta bir yağ bezesinin kendiliğinden geçmesi beklenmemelidir. Yağ bezeleri için tek etkili tedavi yöntemi cerrahi müdahaledir.

Yağ bezelerinin kötü huylu tümör niteliğinde olması pek olası değilse de özellikle yüzdekilerin tedavi edilmeksizin bırakılması anlamsızdır. Özellikle bezenin büyüdüğü fark edildiğinde derhal muayene olunmalıdır. Bu yağ bezesi ise ve küçük boyutlardaysa alınması kolay olacak ve herhangi bir iz bırakmayacaktır.

Tespit edilen bezenin boyutu küçükse lokal anestezi ile birkaç dakika içerisinde küçük bir operasyon gerçekleştirilir. Sonrasında hastanın yalnızca pansuman ve muayeneye gelmesi gerekebilir. Büyük boyutlardaki lipoma vakalarında nadiren de olsa hastanın bir-iki gün hastanede kalması gerekebilir.

Tıbbın gelişmesiyle birlikte yağ bezelerinin alınması için yeni yöntemler geliştirilmiştir. Örneğin yağ bezelerinin çözülmesini sağlayan özel enjeksiyonlar bulunmaktadır. Ancak bunlar yalnızca küçük boyutlu bezelerde uygulanmaktadır.

Son yıllarda lazer ameliyat gibi yeni yöntemler de kullanılmaktadır. Bu yöntemler ciltte yara izi kalmamasını sağlamaktadır.

 

 

2 YORUM

    • Yağ bezelerinin boyut ve kıvamında değişiklikler olması durumunda cerrahi olarak alınması gerekebilir. Lakin stabil yapıdaki bezeler alınmasada risk teşkil etmez. Boyut artışı ve kitlenin nitelik değiştirmesi durumunda yağ bezesinin alınması uygun olacaktır. Bu konuda doktora danışmanız ve doktorunuzun tavsiyelerine kulak vermeniz en doğru adım olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...