Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Allerji Vücudumuzdaki Alerjik belirtiler ve Alerjik Durumlar

Vücudumuzdaki Alerjik belirtiler ve Alerjik Durumlar

   

Alerji Belirtileri
Alerji Belirtileri

Son yüzyıl da tıbbın hızla gelişmesi ile birlikte vücudumuzu daha iyi tanımaya başladık. Vücudumuzu tanıdıkça da onu etkileyen alerjik semptomları daha iyi öğrendik. İnsanları etkileyen çeşitli alerjik hastalıklar vardır bunlardan bir kısmı bizi hapşurturken bir kısmı vücudumuzu kabartır. Değişik kişiler de değişik belirtiler verir. İnsanlar da görülen çeşitli alerjiler ve sebepleri şunlardır; arı sokması, tüylü evcil hayvanlardan kaynaklanan alerji, ilaç kullanımı, polen, bitkilerden kaynaklanan alerji, saman nezlesi, gıda alerjisi, güneş ışınlarından kaynaklanan alerji, alerjik astım.

Arı sokması alerjisi; Bu alerji herkes de görülmez. Ayrıca bu alerji kişiden kişiye etkisini de artırmaktadır. Vücudun çeşitli bölgelerin de şişmelere neden olur mesela el ve yüz hızlı bir şekilde şişer. En kısa süre de bir doktora gitmek gerekir.

Evcil hayvanlardan kaynaklanan ale,rji; Sırf bu alerji yüzünden birçok kişi bir hayvana dokunmamıştır ve evin de hayvan beslememiştir. Bu alerjiye neden olan şeyler hayvanlardan dökülen tüy, ölü deri hücresi döküntüleri, hayvan pisliği ve hayvan salyası. Ne yazık ki bu alerjiyi tetikleyen etmenlerden hayvanlardan uzak durarak korunamayız. Çünkü alerjiyi tetikleyen şeyler genellikle yapışkandır veya hava yolu ile sizi bulabilir. Belirtileri nefes darlığı (astım),göz kaşınması ve gözde sulanma.

İlaç alerjisi; Ne zaman hastalansak veya başımız ağrısa hemen ilaçlara sarılırız. Peki, vücudumuzun her ilaca aynı tepkiyi vermemeciğini biliyor musunuz? Çünkü ilaçların içinde ki koruyucu maddeler veya boyalar bazı hassas vücutlarda alerjik reaksiyonlara neden olur.

Polen alerjisi; En sık görülen alerji türlerindendir. Bahar mevsiminde daha sık görülür.

Saman nezlesi; Genellikle genç insanlar da görülür. Doğuştan kaynaklanan bir alerji değildir ilerleyen süreçte diğer alerjik etkenler ile ortaya çıkar. Belirtiler hapşırma, göz yaşarması, gözde kaşınma ve burunda kaşınma.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...