Salı, Nisan 7, 2020

Vitiligo Nedir?

   

Vitiligo
Vitiligo

Vitiligo Nedir?

                Deri ve kıl renginin oluşmasını sağlayan madde melanosit adı verilen bir pigmenttir. İşte derinin bazı yerlerinde melanositin bulunmamasına bağlı olarak beyazlıklar oluşmaya başlar aynı zamanda bu yerlerde bulunan kıllar da beyazlaşır. Bu hastalığa vitiligo denir. Genellikle boyun,  yüz, dudak, el, kol, dirsek, diz ve genital bölgelerde görülür.

Oluşma Nedenleri

                Yarı albinoluk olarak da bilinen vitiligonun oluşmasında hem çevresel hem de kalıtsal faktörler etkilidir. Tetikleyen faktörler bilinse bile ortaya çıkış nedeni hala bilinmiyor. Güneş yanması, stres, çarpma ve geçirilen bazı hastalıklar sonucu yaşanan pigment kaybı tetikleyen faktörler arasında. Vitiligo başka hastalıklarla birlikte görülebilir fakat bu hastalık sonucunda başka sağlık problemleri ya da hastalık görülmez.

Vitiligo Tedavisi

                Tedavide amaç melanosit pigmentinin çalışmasının normal seyrine döndürülmesidir. Genellikle ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Son zamanlarda ortaya çıkmış en etkili tedavi yöntemi ise lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Bu ışınlar sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır böylece sağlıklı deri ışının yan etkilerinden korunmuş olur. Tamamen faydalı olması için haftada 2-3 kez toplam 10 seans alınması gerekir.

Vitiligoyu yenmek için doktor tedavisinin yanında hastanın da dikkatli olması gereken durumlar bulunmaktadır. Özellikle güneşe maruz kalınmamalı en az 15 faktör güneş kremi kullanılmalıdır.

Tedavinin ne derecede ve nasıl uygulanacağı hastanın yaşı, maddi durumu ve vitiligonun derecesine göre değişir. Zaten genellikle tedaviye en hızlı cevap veren yüz lekelerinin giderilmesi odaklı tedavi uygulanır. Psikolojik açıdan da yüzde olumlu tedavi hastaları memnun eder. El ve ayaklardaki lekeler geç iyileşme gösterir.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...