Hepsaglik

Vitiligo Nedir?

Vitiligo Nedir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Vitiligo

Vitiligo

Vitiligo Nedir?

       

                Deri ve kıl renginin oluşmasını sağlayan madde melanosit adı verilen bir pigmenttir. İşte derinin bazı yerlerinde melanositin bulunmamasına bağlı olarak beyazlıklar oluşmaya başlar aynı zamanda bu yerlerde bulunan kıllar da beyazlaşır. Bu hastalığa vitiligo denir. Genellikle boyun,  yüz, dudak, el, kol, dirsek, diz ve genital bölgelerde görülür.

Oluşma Nedenleri

                Yarı albinoluk olarak da bilinen vitiligonun oluşmasında hem çevresel hem de kalıtsal faktörler etkilidir. Tetikleyen faktörler bilinse bile ortaya çıkış nedeni hala bilinmiyor. Güneş yanması, stres, çarpma ve geçirilen bazı hastalıklar sonucu yaşanan pigment kaybı tetikleyen faktörler arasında. Vitiligo başka hastalıklarla birlikte görülebilir fakat bu hastalık sonucunda başka sağlık problemleri ya da hastalık görülmez.

Vitiligo Tedavisi

                Tedavide amaç melanosit pigmentinin çalışmasının normal seyrine döndürülmesidir. Genellikle ilaç ve krem tedavisi uygulanır. Son zamanlarda ortaya çıkmış en etkili tedavi yöntemi ise lokal ultraviyole B (UVB) ışık tedavisidir. Bu ışınlar sadece lekelerin olduğu bölgelere uygulanır böylece sağlıklı deri ışının yan etkilerinden korunmuş olur. Tamamen faydalı olması için haftada 2-3 kez toplam 10 seans alınması gerekir.

Vitiligoyu yenmek için doktor tedavisinin yanında hastanın da dikkatli olması gereken durumlar bulunmaktadır. Özellikle güneşe maruz kalınmamalı en az 15 faktör güneş kremi kullanılmalıdır.

Tedavinin ne derecede ve nasıl uygulanacağı hastanın yaşı, maddi durumu ve vitiligonun derecesine göre değişir. Zaten genellikle tedaviye en hızlı cevap veren yüz lekelerinin giderilmesi odaklı tedavi uygulanır. Psikolojik açıdan da yüzde olumlu tedavi hastaları memnun eder. El ve ayaklardaki lekeler geç iyileşme gösterir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir