Hepsaglik

Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Unutkanlığa Neden Olan Hastalıklar
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Günlük hayatın yoğunluğu içerisinde, bir dereceye kadar unutkanlık, son derece normaldir. Ancak, konuşurken kelimelerin unutulması, gidilecek yerin hatırlanamaması gibi unutkanlıklar, artma eğiliminde olduğundan, hastalık gibi ciddi bir sebepten kaynaklandığı düşünülebilir. Genç yaştaki insanların unutkanlıkları, çoğu zaman dikkat çekmekte ve sebebi araştırılmaktadır, ancak ileri yaştaki bireylerin unutkanlıkları, yaşına bağlandığından, normal karşılanabilmektedir. Oysaki ileri yaştaki bireylerin de, unutkanlıkları ciddiye alınmalı ve sebepleri araştırılmalıdır. Çünkü bu unutkanlıklar, ciddi bir hastalığın belirtisi olabilmektedir. Unutkanlık şeklinde kendini gösteren hastalık tedavi edilmediğinde, kişide kalıcı bilinç kaybına kadar uzanan ciddi tablolar gözlemlenebilir. Her yaştaki unutkanlık, titizlikle takip edilmeli, tehlikeli sınıra gelmeden, sebepleri araştırılmalı ve uygun tedavisine başlanmalıdır.

Unutkanlık Nedir?

Unutkanlık, kişinin günlük işlerini aksatmasına sebep olan bellek işlevlerindeki aksamadır. Gençlerde görülme sıklığı, geçmiş yıllara oranlar, hızla artış göstermektedir. Yaşa bağlı unutkanlıklar, sıkı takip edilmeli ve unutulan konunun hatırlatılması karşısında düzelme varsa, altında yatan bir hastalık olmadığı düşünülmelidir. Ancak, yaşa bağlı bile olsa, kişilerin isimleri ve kan bağları gibi çok ciddi konularda, hatırlatıldığı halde düzelme olmuyorsa, uzman doktorlara danışılarak, sebep olabilecek hastalıkların araştırılması gerekmektedir.

unutkanlık ve nedenleri

       

Genç nesildeki unutkanlık, çoğunlukla, günlük hayatın stresinden ve yoğun bilgi akışı nedeniyle olabilmektedir. Genç nesilde görülen unutkanlık da, çok iyi tetkik edilmeli ve artarak devam ediyorsa, uzman doktor yardımı alınarak, ciddi olabilecek hastalık sebepleri araştırılmalıdır.

Hangi Hastalıklar Unutkanlık Sebebidir?

En sık görülen ve en zor tedavi edilen unutkanlık sebebi hastalıkların başında; MS hastalığı gelmektedir. Bu hastalık, özellikle genç nüfus üzerinde etkili olmaktadır. Alzheimer hastalığı, kişinin kim olduğunu unutturacak kadar etkili ve geniş kitleleri etkileyebilen bir hastalıktır. Bu hastalık, aşamaları ve sebepleri çok iyi bilinmesine rağmen, kesin tedavisi bulunamamış hastalıklardandır. Beyin damarları hastalıkları, beyin tümörleri, epilepsi, kanser, şeker hastalığı, kalp krizi ve dışarıdan alınan kuvvetli darbeye bağlı travmalar gibi sebepler de, unutkanlığa sebep olabilmektedir. Tüm yaş gruplarını etkileyen ve tedavi edilmesi mümkün olan bir unutkanlık sebebi ise, B vitamini eksikliğidir. Özellikle B12 vitamini eksikliği, net olarak unutkanlığa sebep olmakta, basit kan testleri ile tespit edilerek, iğne ve ilaçlar ile tedavi edilebilmektedir.

Unutkanlıktan Sakınma Yöntemleri

Unutkanlığın sebepleri tespit edildikten sonra, tedavisi mümkün olmayan bir hastalık nedeniyle değilse, bazı basit tedbirler ile aşılabilmektedir. Örneğin; psikolojik bir hastalık nedeniyle yaşanan unutkanlık sorunu, ilaç takviyesi ile ortadan kaldırılabilir. Alzheimer hastalığı, erken teşhis edildi ise beyin aktivitelerinin artırılması ile yavaşlatılabilir ve tedavisi mümkün olmayan aşamaya gelmesi geciktirilebilir. B12 vitamin eksikliği sebebiyle yaşanan unutkanlık, gıda takviyesi ile çözülemeyecek bir aşamadaysa, B12 vitamini içeren iğneler ile tedavi edilebilir, çok kısa sürede olumlu sonuçlar alınabilir. Kalp-damar hastalıklarına bağlı hastalıklar sebebiyle yaşanan unutkanlık, doktor tarafından verilen ilaçların düzenli kullanılması ile ortadan kaldırılabilir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir