Mart, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarBeyin-Nörolojik HastalıklarıUlnar Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Ulnar Sinir Sıkışması Nedir? Belirtileri Ve Tedavisi

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Kolda bulunan dirsek üzerindeki Ulnar sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkan hastalığa Ulnar sinir sıkışması adı verilmektedir. Dirsekte bulunan üç ana sinirden biri olan Ulnar sinirin sıkışması sonucu kol ve el hareketlerinde ciddi derecede kısıtlanma yaşanabilmektedir. Bu noktada yaşanan sıkışma sonucunda hastalar sıkma ve tutma gibi eylemler sırasında büyük güçlükler yaşamaktadır.

Ulnar Sinir Sıkışması Nasıl Ortaya Çıkar?

Fazla ağır kaldırılması sonucu veya düzenli ve sert hareketler ile dirseğin zorlanması nedeni ile sinir kanalı sıkışarak bu hastalığa neden olur. Eklemin darbe alması ve travmatik kas hareketleri de sinir sıkışmasına yol açabilmektedir. Sinir sıkışmasının ortaya çıkmasının ardından hastanın günlük hayatında ciddi değişiklikler ve zorluklar meydana gelebilir. Bez sıkmak şişe açmak gibi basit günlük işlerin bile güçlükle tamamlanması veya tamamlanamaması Ulnar sinir sıkışmasının sonuçları arasında yer almaktadır.

Ulnar Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

Ulnar sinir sıkışmasının başlıca belirtisi el parmaklarının bir kısmında uyuşma ve karıncalanma hissedilmesidir. Bu hissi kasların çekiliyor olması hissi takip eder ve parmaklardan dirseğe kadar ağrı duyumsanabilir. Ayrıca hastalar elleri ile yapmaları gereken oldukça basit işleri bile yerine getiremezler. Kolun zorlandığında ağrıması ve şişmesi de Ulnar sinir sıkışmasının belirtileri arasında yer almaktadır. Sinir sıkışması nedeni ile kolda yer yer morarmalar bile görülebilir. Çok ileriki safhalarda kolun şişmesi ve kullanılamaz hale gelmesi mümkündür. Yazı yazmak için kalem tutmak bile hastalar için önemli bir durum haline gelebilir. Ulnar sinirin sıkışması günlük hayatı oldukça olumsuz etkiler.

Ulnar Sinir Sıkışması

Ulnar Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Koyulur?

Sinir sıkışması tanısı hastanın hikâyesinin dinlenmesinin ardından ilk olarak fizik muayene yöntemi ile hekim tarafından koyulabilir. Konusunda uzman bir doktor belirtileri değerlendirdiğinde doğru teşhise ulaşacaktır. Ancak röntgen ve MR gibi yöntemlere başvurmak teşhisin doğruluğunun kanıtlanması açısında önem taşımaktadır. Bu noktada gerçekleştirilecek tetkikler ile hastanın şikayetleri bir araya getirilerek tanının koyulmasının ardından ağrıların ve hastanın durumunun şiddetine göre tedaviye acilen başlanması gerekmektedir. Ulnar sinir sıkışması görülen bir kolun tedavi altına alınmadan kullanılmaya devam edilmesi ve yanlış hareketler ile kullanılması sinir sıkışmasının ilerleyerek etkilerinin büyümesine ve olumsuz sonuçlar doğurmasına neden olabilmektedir.

Ulnar Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ulnar sinir sıkışmasının tespit edilmesinin ardından ilk olarak bileği desteklemek amacı ile bandajlardan yardım alınabilir. Uzman bir doktorun önerisi ile kullanılacak ağrı kesiciler ise sinir sıkışmasının neden olduğu ağrı ve acının azaltılmasında etkili rol oynar. Bunun yanı sıra yine konusunda uzman bir fizik tedavi uzmanı gözetiminde egzersizler yapılarak sıkışmanın gerçekleştiği bölgenin rahatlatılması mümkündür. Bütün bunlar ile beraber tedavi sürecinde en önemli görev yine hastanın kendisine düşmektedir. Hasta rahatsızlık hissettiği kolu hiçbir şekilde zorlamamalı ve ağrıya neden olan her türlü hareketten kaçınmalıdır. Uygulanan tedavi ve egzersiz programına harfiyen uymalı ve gerekirse yaşam koşullarını tedavinin gerektirdiği şekilde düzenlemelidir. Aksi takdirde hastalığın çözümsüzlüğe varacak derecede ilerlemesi olasılıklar arasında yer almaktadır. Eğer hastalık bu aşamaya gelmiş ise cerrahi operasyon ile tedavi de mümkündür. Ancak cerrahi operasyona gerek kalmadan yalnızca fizik tedavi ile hastalığın iyileştirilmesi de güçlü bir ihtimal olarak her zaman göz önünde bulundurulmalıdır.

Ulnar Sinir Sıkışmasının Nedenleri Nelerdir?

Ağır günlük işler, vücudun kaldırabileceğinden fazla yoğunlukta yapılan spor, kollara zarar verecek şekilde ağırlıklar kaldırmak gibi eylemler Ulnar sinir sıkışmasının en önemli nedenleridir. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması Ulnar sinir sıkışmasının da önlenmesi için ön koşuldur. Kol hiçbir zaman zorlanmamalı ve spor doğru teknikler ile gerekirse uzman eğitmenler eşliğinde yapılmalıdır.

Ulnar Sinir Sıkışmasının Önlenmesi İçin Neler Yapılır?

Eklem daima dinlendirilerek kullanılmalı ve bir seferde gereğinden fazla güç sarf etmekten kaçınılmalıdır. Ayrıca ayrıntılı ev işlerinin düzenli ve kola zarar verecek şiddette yapılaması da Ulnar sinir sıkışmasının engellenmesi için faydalı olabilmektedir. Eğer bahsedilen işlemler gerçekleştirilmez ise hastalık dirsekte baş göstererek ilerleyecek ve gündelik basit harekeler bile yapılamaz hale gelebilecektir. Uzun ve yorucu bir tedavi süreci bulunan bu hastalığın önlenmesi ve vücudun sağlıklı kalması için kişiler her türlü özeni göstermelidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...