Hepsaglik

Tüp Bebek Tedavisinde Ektopik Hamilelik Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisinde Ektopik Hamilelik Tedavisi
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

tüp bebek tedavisi

tüp bebek tedavisi

Tüp Bebek Tedavisinde Ektopik Hamilelik Tedavisi

       

                Günümüzde normal yollarla çocuk sahibi olamayan birçok çiftin başvurduğu yöntem olan tüp bebek tedavisi ile oldukça yüksek oranlarda başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. Tüp bebek tedavisi ile hamile kalmayı başaran kadınlar arasında ise % 2 oranında ektopik hamilelik yani halk arasında bilinen adıyla dış gebelik görülebiliyor. Tüp bebek tedavisi ile çocuk sahibi olması gereken çiftlerde meydana gelmiş olan anatomik yapı dış gebeliğe sebep olabiliyor. Özellikle tüplerinde hasar bulunan bayanların büyük bir kısmı dış gebelik ile karşı karşıya kalabiliyor. % 2 oldukça düşük bir oran olsa da ne yazık ki tüp bebek tedavilerinde henüz dış gebeliği önleyebilecek bir tedavi henüz geliştirilememiştir.

Tüp bebek tedavisi sonucunda dış gebelik yaşayan hastalar hekim tarafından yakın takibe alınırlar. Dış gebeliğin kendiliğinden geçebilme ihtimalinin ortadan kalktığı anda ise ilaç tedavisine başlanabilir ya da cerrahi müdahale yapılabilir. Tüp bebek tedavisi sonucunda oluşan dış gebelik ile normal bir şekilde oluşan dış gebelik arasında herhangi bir fark olmadığı için tedavi süreçleri de aynı şekilde ilerlemektedir.

Yeniden Tüp Bebek Uygulaması

                Dış gebelik geçirmiş olan kişiler vücudun birkaç ay dinlenerek kendisini toparlaması sonrasında yeniden tedavilerine başlayabilmektedirler. Dış gebelik tedavisi için yapılan cerrahi operasyonlarda kadınların tüplerinin alınmasının gebelik ihtimalini azaltacağı yönünde bir algı oluşmaktadır. Ancak tüp sayısının azalması tüp bebek tedavisi ile hamile kalmaya herhangi bir engel teşkil etmemektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir