Pazartesi, Nisan 6, 2020
Ana Sayfa Hastalıklar Deri (Cilt) Hastalıkları Tırnak bozuklukları hangi hastalıkların belirtisidir?

Tırnak bozuklukları hangi hastalıkların belirtisidir?

   

TIRNAK BOZUKLUKLARI

Tüm diğer işaretçiler gibi tırnak sağlığıda vücudumuzun bize verdiği işaretlerden biridir. Örneğin pankreas, eklem veya ince bağırsak iltihapları tırnaklarda uzunlamasına çizgiler meydana getirmektedirler.

Kişilerin tırnak kırılmaları yaşamaları protein eksikliği veya tiroid bezlerindeki herhangi bir aksaklığın belirtisi olabilmektedir ve sürekli tırnak kırılması yaşayan bireyler bu durumun sebebini öğrenmeleri için hekimlere başvurmaları gerekmektedir. Yapılan tahkikler sonucu bu tırnak kırılmalarının sonucunu öğrenip hemen tedaviye başlamaları gerekmektedir.

Vücut işaretçilerinden biri olan tırnağımızdaki bazı rahatsızlıklar vücudun işlevini normal bir şekilde yerine getiremiyor anlamına gelebilmektedir. Psikolojik ve ruhsal sarsıntılar ve cerrahi operasyonların tırnaklarda bazı uyarı işaretleri oluşturdukları tıp tarafından kabul görmüş bir olgudur.

Bunların yanı sıra bazı tırnak problemleri ne anlama gelmektedir? Bunları inceleyecek olursak;

Tırnak kırılmaları; tiroid bezlerinin işlevlerindeki aksaklık veya kişinin protein eksikliğinin bir belirtisi olabilir.

Tırnağın renginde beyazlaşmalar; bir anda oluşan tırnakta beyaz renklenmeler böbrek ve karaciğer rahatsızlıklarının habercisi olabilir.

Tırnakta oluşan enine yarıklar; belirgin bir şekilde olan yarıklar enfeksiyonel durumların habercisidir ve bunların arasında en önemlisi bağırsak enfeksiyonları olabilir.

Dışa bombeli tırnaklar; kalp ve dolaşım rahatsızlıklarının habercisi veya akciğer hastalığının belirtisi olabilir. Bunlara çomak parmak da denir. Çomak parmak belirtisi klinik olarak 6

Çomak Parmak
Çomak Parmak

aydan küçük çocuklarda görülmez.  6 ay ve üzeri çocuk veya yetişkinlerde görülmesi ciddi solunumsal veya kardiyolojik problemleri düşündürür. Baş parmak tırnakları sırt sırta veriliği zaman, tırnaklar arasındakı baklava dilimi benzeri açıklık/boşluk kaybolmuştır.

İçe çukur halinde tırnaklar; çok görülen bir durum olmamakla birlikte, bu duruma sahip bireylerde mide ve bağırsak hastalıkları, kansızlık veya demir eksikliği sorunları bulunabilir. Et yemeyen vejeteryanlarda, sağlıksız veya dengesiz beslenenlerde, vitamin emilim bozukluklarında görülebilir.

Genellikle el tırnaklarında görülen problemler bir hastalığın belirticisi olabilir. Kırılan, çizgilii veya rengini değiştiren tırnaklara sahip bireyler dikkatli olmalı ve doktorlarına bu durumu anlatıp tetkiklerini yaptırmaları gerekmektedir. Bunların dışında tırnaklarda sararmalarda meydana gelebilmektedir. Bunun sebebi ise sedef hastalığı başlangıcı olabilir.

Vücutta görülen hastalıklar dışında, tırnaklar ruhsal sıkıntılarında habercisi olabilmektedir. Tırnaklarda enlemesine çizgilerin oluşması durumu bireyler ruhsal çöküntülere uğramalarının bir sonucu olabilmektedir.

 

 

1 Yorum

  1. tırnak hastalıkları öncesinde sağlıklı bakım çok önemli. Tırnaklarınızı saf e vitamini ile besleyin. Ayrıca tırnak mantar sorunu olanlar da TCA ile mantara çözüm bulabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronaivirüs koku alma kaybı

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

0
Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...