Eylül, 2023

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaHastalıklarRomatizmal Hastalıklar

Romatizmal Hastalıklar

Romatizma; kaslar, kemikler, eklemler ve bu yapıların birleştiği bağlarda öncelikli olarak ağrı ve hareke kısıtlığına bazen de şişlik ve şekil bozukluğuna neden olan hastalıkların genel adıdır. Romatizmal hastalıklar iltihap kaynaklı olanlar ve iltihap kaynaklı olmayanlar olarak sınıflandırılabilir. En sık görülen romatizmal hastalıklar aşağıda sıralanmıştır.

Romatizmal Hastalıklar
Romatizmal Hastalıklar

OSTEOARTRİT (Eklemlerde Kireçlenme): En sık görülen eklem rahatsızlığıdır. Eklem kıkırdağının yapısının bozulması ve zamanla kaybolması bu hastalığa neden olur. Diz, kalça ve el parmak eklemlerinde sıkça görülür. Kilo kontrolü, düzenli egzersiz, süt ve süt ürünlerinin tüketimi hastalığın önlenmesinde son derece önemli olaylardır.

ROMATOİD ARTRİT: Halk arasında iltihaplı romatizma olarak da bilinir. Erişkin insanlarda görülme sıklığı %1’dir. Hastalık iltihap kaynaklı olmasında ötürü eklemler dışında iç organlara da zarar verebilir. Erken tanı son derece önemlidir. Erken tanı konulup tedaviye başlandığında şekil bozukluğu ve fonksiyon kaybı gibi etkilerin önüne geçilebilir.

ANKİLOZAN SPONDİLİT: Genellikle omurgada meydana gelen ağrılı, ilerleyici olan kronik romatizmal bir hastalıktır. Hastanın belinin bükülmesine ve öne doğru eğilmesine neden olur. Hastalık genellikle 20’li yaşlarda başlar. Erkeklerde görülme olasılığı daha yüksektir. Bu hastalığa yakalanan hastalarda egzersiz son derece önem arz etmektedir. Özelikle yüzmek omurganın öne doğru eğilmesini engelleyici etkiye sahiptir.

BEHÇET HASTALIĞI: Ağızda ve cinsel bölgede ağrılı ülser, gözlerde iltihaplanma ve deri dökülmesi şeklinde seyreden bir hastalıktır. Hastalık deriyle sınırlıymış gibi gözükse de ilerleyen evrelerinde akciğere ve beyine hasar vererek ölümcül seviyelere erişebilir.

AİLESEL AKDENİZ ATEŞİ (FMF): Birkaç ayda bir nöbetler şeklinde tekrarlayan ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçen karın ağrısı, ateş, göğüs ağrısı, eklem ağrısı ve şişlikler şeklide cereyan eden bir hastalıktır. Genellikle çocuklarda ve gençlerde sık olarak görülür. kalıtsal özellikli bir hastalıktır. Tanı konulması zor olmakla beraber hastaya FMF değilsin demek oldukça zordur. Tanı koymada klinik belirtilere ilaveten  kolşisine yanıt beklenir. Akut appandisit ile ayırıcı tanısı iyi yapılmalıdır.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Bebek Yağının Faydaları

Bebek yağı, birçok kültürde bebeklerin cildine ve sağlığına yönelik olarak kullanılan doğal bir üründür. Bitkisel yağlardan elde edilen bu yağ, özellikle bebek cildi için...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...