Mayıs, 2022
Ana SayfaKadın HastalıklarıPolikistik Over Hastalığı (PCOS)Polikistik Over Sendromu belirtileri ve tedavisi

Polikistik Over Sendromu belirtileri ve tedavisi

POLİKİSTİK over SENDROMU (PCOS)

 

Polikistik over Sendromunda Yardımcı Tedaviler

                Günümüzde, kadınların karşı karşıya kaldığı endokrin bozuklukları arasında bulunan ve kısırlığın önemli sebepleri arasında gösterilen polikistik over sendromu toplumun genelinde yaklaşık 100 kadından 6’sında görülen bir rahatsızlık. Hastalığın en önemli belirtisi ise yumurtlamanın düzenli bir şekilde gerçekleşmemesi. Sağlıklı bir kadının vücudunda her ay ortalama olarak birkaç yüz adet yumurta gelişir ve o yumurtalar zaman içerisinde sperm tarafından döllenmeye hazır olacak şekilde büyümeleri gerekir. Bu yüzlerce ufak yumurta arasından ise bir tanesi gelişmeye devam eder ve diğer yumurtaların büyümesini engeller. Polikistik over sendromu bulunan kadınlarda ise bu döngüde bazı aksaklıklar yaşanmakta ve yumurtaların hepsi aynı anda gelişmeye başlar, ancak hiçbir zaman gerekli olan büyümeyi sağlayamaz. Yumurtalığın içerisinde bir kesede bulunan bu yumurtalar, ultrason ile bakıldıklarında birer tesbih tanesi büyüklüğünde görülebilmektedirler. Bu nedenle hastalığa içinde sıvı dolu çok sayıda kesecik bulunan yumurtalık anlamına gelen polikistik over adı verilmektedir. Bu kesecikler aynı zamanda erkeklik hormonu olan testosteron da salgıladıkları için polikistik over belirtileri meydana gelmektedir.

Polikistik over sendromu belirtilerine gelirsek, bu belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Uzun bir süre yumurtlamanın olmaması
  • Kısırlık
  • Adet düzensizliği ( İki adet dönemi arasında 35 günden fazla zaman geçmesi ya da adet sayısının yılda 10’dan az olması )
  • Tüylenme
  • Saç dökülmesi
  • Akne
  • Ciltte yağlanma
  • İlerleyen aşamalarda ise göğüs ortasında, karnın alt kısmında ve diz üstlerinde tüylenme

Yapılan araştırmalara göre hastalığın genetik faktörler sebebiyle meydana geldiği düşünülmektedir ve hem anneden hem de babadan geçebilme ihtimali bulunmaktadır. Hastalık genetik olduğu için hemen hemen tam olarak tedavi edilmesi pek mümkün olmasa da hastaların yaşam kalitelerini yükseltmek ve şikayetlerini azaltmak için uygulanan tedaviler bulunmaktadır. Bu tedaviler genellikle ilaç kullanımının yanı sıra yaşam tarzında yapılması gereken değişikleri ve yardımcı tedavileri de kapsamakta ve böylece polikistik over sendromu bulunan kadınların yaşam kalitesi yükselmekte hatta çocuk sahibi bile olabilmektedirler.

Polikistik over sendromu bulunan kadınlar, genellikle hormon düzensizliği sebebiyle fazla kilo sahibi olurlar ve bu kiloları vermekte sıkıntı çekebilirler. Bu nedenle bu hastalara yaşam boyu kilo kontrolü programı oluşturulması gerekir. Dengeli beslenme ve düzenli olarak yapılan egzersizler, bol sebze ve meyve ağırlıklı hazırlanan beslenme programı polikistik over sendromu hastalarının yaşam tarzı haline gelmelidir. Kiloda kontrol sağlamak, hormon düzeyinin de kontrol altına alınmasını ve hastanın büyük oranda rahatlamasını sağlayacağı için oldukça önemlidir.

Son dönemlerde “ akupunktur “ da bu rahatsızlığın tedavisinde tercih edilmektedir. Akupunktur tedavisi vücutta hormon seviyesinin düzenli bir hale gelmesi ve vücutta yumurtlamanın gerçekleşmesi konusunda büyük oranda etkilidir ve bu tedavinin doğum kontrol hapları gibi yan etkileri de yoktur.

 

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Saç Ekimi Yöntemleri

İstanbul saç ekim fiyatları çokça merak edildiği için bu yazımızda saç dökülmesi ve saç ekimi hakkında bazı prosedürel bilgileri sunmak istedik. Saç dökülmesi her yıl...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...