Haziran, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarRuhsal - Sinir HastalıklarıNevrasteni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Nevrasteni Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Nevrasteni sinir sisteminin fazla çalışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bitkinlik durumudur. Nevrasteni günümüzde sıkça karşılaşılan ruhsal bir hastalık olmasının yanı sıra ilk olarak 1869 yılında keşfedilmiş bir hastalıktır. Aşırı derecede çalışmaya ve bunun sonucunda ruhen ve bedenen yorgun düşme neticesinde pek çok kişi nevrasteni teşhisi ile karşı karşıya kalmaktadır. Çok çalışmanın yanı sıra aşırı üzüntü ve istirahate yeterince zaman ayırmamak gibi nedenlerden dolayı bu hastalık gelebilmektedir. Ayrıca sindirim sisteminin güçsüzlüğü ve bakteri kaynaklı bazı hastalıklarda nevrasteniye neden olmaktadır. Gerçekte yorgunluğun olmasına karşın kişinin sürekli yorgun olmasından yakınması gibi belirtiler ilk olarak nevrasteniyi akla getirmektedir. Sinir hücrelerinin aşırı uyarılmasından kaynaklandığını öne süren Beard aynı zamanda nevrasteni terimini ilk olarak bu belirtiler için kullanan kişidir.

Nevrasteni Nedenleri Nelerdir?

Sinirsel hastalıkların tedavisi için kullanılan ağır antidepresan ilaçların sonucu olarak sinir sisteminin tahribata uğraması, nevrasteninin başlıca nedenleri arasında sayılmaktadır. Ayrıca kişinin dinlenmeye vakit ayırmaması ve çok çalışmaya bağlı olarak entelektüel bir yaşam sürmesi gibi faktörler nevrasteni olarak karşımıza çıkmaktadır.  Günümüzde sürekli yorgun ve halsiz hisseden kişilere detaylı tedavi yöntemleri uygulamak yerine kolayca depresyon teşhisi koyan pek çok doktor bulunmaktadır. Bunun sonucunda hastalığına ilişkin doğru tedavi görmeyen kişilerdeki sürekli yorgunluk ve hazımsızlık şikâyetleri kaçınılmaz olmaktadır. Steni hastalığının ileri boyutunda olan kişilerin yalnız kalma istekleri doğrultusunda kendilerini bir odaya hapsetmeleri konusu olabilmektedir.

nevrasteni

Nevrasteni Belirtileri Nelerdir?

Ruhsal açıdan kendini bitkin ve yetersiz hissetme gibi duygular nevrasteni hastalığının başlıca belirtileri arasındadır. Bu belirtilerin yanında sürekli kendi ile ilgilenme eğiliminde olan nevrasteni hastaları, hisseleri her ağrı için ayrı bir doktora görünme isteğinde bulunurlar. Genel anlamda motive olmakta güçlük çekmeleri, uykusuzluk ve gün boyunca huzursuz hissedilmesi gibi belirtilerde mevcuttur. İstirahat ile geçmesi mümkün olmayan yorgunluk hissi, hastaların sürekli doktor doktor dolaşmalarına neden olmaktadır. Bunun nedeni yorgunluk ve halsizlik hissinin fiziksel bir hastalıktan kaynaklandığı düşünülmesidir. Ancak tüm bu yorgunluk ve benzeri hislerin kaynağı psikolojik sorunlardan kaynaklanmakta ve kişinin kendine gerekli özeni göstermemesinden kaynaklanmaktadır. Sinir sisteminin alt üst olmasından dolayı, beslenme ve dolayısıyla sindirim sisteminde de birçok sorun nevrasteni hastalarını beklemektedir.

Nevrasteni Tanısı Nasıl Konur?

Hastalığa neden olan etkenlerin uzman doktorlar tarafından etkili bir şekilde ele alınması ile birlikte nevrasteni teşhisinin konulması oldukça kolaydır. Dış etkenlerden dolayı edinilen nevrasteni hastalığında çeşitli iç hastalıklar ve aşırı üzüntü gibi nedenler oldukça etkili olmaktadır. Doğuştan edinilmiş olan hastalık için aileden gelen kalıtsal yatkınlıktan dolayı nevrasteni rahatsızlığı kaçınılmaz bir hal almaktadır. Sinir yıpranmasına bağlı olarak gelişen hastalıkta ise, kişide sürekli sinirlilik hali ve çabuk yorulma gibi etkiler mevcuttur. Ruh yapısındaki dalgalanmalara bağlı olarak gelişen nevrasteni hastalığında belirtiler ve nedenler kişiden kişiye göre değişkenlik göstermektedir.

Nevrasteni Nasıl Tedavi Edilir?

Yorgunluğa ve aşırı sinirliliğe olan durumların ortadan kaldırılması, nevrasteni tedavisi için atılacak ilk adımlardan biridir. Bu noktada yorgunluk hissinin geçmesi için çalışılan işin bırakılması ters tepkimelere neden olabilir. Ayrıca fiziksel hastalık teşhis için hasta kişinin kendi için doktora gitmesi önle ve bu konuda mutlaka ikna edilmeye çalışılmalıdır. Sürekli olan ağrı şikâyetleri için hafif dozlarda olan ilaçların kullanılmasında bir sakınca yoktur. Doktorun uygulayacağı tedavi yöntemlerinin yanı sıra, günlük yaşamı daha yaşanılır kılmak için vereceği önerilere de kulak vermek gerekir. Bunlar arasında ılık duş almak ve kısa yürüyüşlere çıkmak gibi önerile kişiye kendini iyi hissettirecektir. Kendine yeni uğraş edinmesi ve kalabalık ortamlarda bulunmaya özen göstermesi de ayrıca önemlidir.

 

 

1 Yorum

  1. Yazınızı bir makalemde dile getirmiş olup kayna olarak sayfanızın linkini de bulundurdum . Ve paylaşmak istiyorum sitenizin ismi makalede kaynak olarak geçmektedir . Arz ederim .

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Gebelikte ağrı kesici kullanılır mı?

Gebelik, bilindiği gibi hem anne sağlığı hem de bebek sağlığı için özel koşulları barından ve bazı özellikleri itibariyle hassas davranılması gereken dönemlerdendir. Hamilelik; beslenme...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...