Hepsaglik

KOAH Alevlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
KOAH Alevlenmesi Nedir? Nedenleri Nelerdir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı olarak bilinen rahatsızlığın kısa açıklaması uzun vadede ortaya çıkmış olan bronşlardaki tıkanıklıktır. Özellikle sigara kullananlarda görülen rahatsızlık, son zamanlarda sigara tüketenlerin artmasıyla çok daha yaygın bir hastalığa dönüştü. Hastalık sinsi bir şekilde ilerler. Her gün tüketilen bir paket sigara hiçbir sıkıntı yaratmıyor gibi görünse de en geç 15 yıl içerisinde KOAH olarak geri dönecektir.

Koah Alevlenmesi

Koah hastalığını bünyesinde taşıyan kişilerin; soğuk hava, şiddetli enfeksiyon ve tıkanıklığa sebep olacak hava kirliliklerinde atak geçirmesi durumuna koah alevlenmesi adı verilir. Koah, insan bünyesinde nefes alışverişini zorlaştıran, tıkanıklıklara sebep olan ve ilerleme gösteren bir rahatsızlıktır. Alevlenmelerin en temel nedeni olarak hava kirliliği ve akciğer enfeksiyonları olarak gözlemlenmektedir. Bu nedenle koah hastaları her zaman temiz havada bulunmaya dikkat etmeliler. Özellikle kış aylarında kendini sıkça tekrar eden atakları hafifletmek için ılık su içilmesi ve oksijen takviyesi alan hastaların da oksijen alma sürelerinin uzatılması gerekmektedir. Koah alevlenmesi; öksürüklerde sık artış, nefes darlığında ağırlaşma olarak kendini göstermektedir. Başlayan ve tıbbi müdahale edilmeyen şiddetli ataklarda yaşamsal tehlike arz edebilir.

Koah Alevlenmesinin Belirtileri

       

Koah alevlenmesi ya da atağı olarak bilinen süreçte hasta bazı belirtiler taşır. Bunlardan en önemlisi öksürüklerdeki şiddetli artıştır. Koah alevlenmesinde hastanın öksürüğü genellikle kuru öksürük şeklinde değildir. Balgamlı öksürüklerdei enfeksiyon açısında değerlendirme yapabilmek adına balgam renginin de takip altında tutulması gerekmektedir. Bunun dışında bir diğer belirti de nefes alış verişlerde problemlerin ortaya çıkmasıdır. Nefes alma ve verme durumu ağırlaştığında ve daralma daha ağır geçirildiğinde atak başlamış kabul edilmektedir. Koah alevlenmeleri, acil doktor müdahalesi gerektiren ataklardır. Aksi halde hastanın hayati tehlikesi ortaya çıkabilir. Belirtilerin fark edilmesi ile birlikte tedavi süreci de başlatılmalıdır.

KOAH atak - KOAH alevlenmesi

Koah Alevlenmesi ve Koah Tedavisi

Hastalığın teşhis edilmesi aşamasında solunum testleri yapılmaktadır.  Erken teşhis her hastalıkta olduğu gibi bu hastalıkta da önemlidir. İhmal edildiğinde ciddi kayıplara neden olan hastalığın temel tedavisi erken dönemde sigaranın bırakılmasıdır. Sigara içen insanların ciddi bir kesiminde, koah hastalığı görülmektedir. Tedavi süreci devamlılık gerektiren ilaçları kapsamaktadır. Sürekli kullanılacak olan ilaçların ihmal edilmesi alevlenme adı verilen atakların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Koah ataklarının tedavisinde temel olarak Oksijen, nebülizasyon (genellikle salbutamol içerikli) ve teofilin gibi medikal ajanlar kullanılır. Rahatlamayan ataklarda yatış endikasyonu söz konusudur. Hasta hospitalize edilmelidir.

Koah Hastalarının Dikkat Etmesi Gerekenler

Koah hastalığı egzersiz temelli bir hastalıktır. Ne kadar çok egzersiz yapılırsa o kadar çok vücut rahatlayacaktır. Sık nefes alıp vermeyi gerektiren ağır egzersizlerden kaçınılmalıdır.  Havanın çok soğuk olduğu saatlerde dışarda bulunulmamalıdır. Bununla beraber yenilen gıdalarda de dikkat edilmelidir. Hastaların daha çok sulu gıdalar yemelerinde yarar var. Asitli içeceklerden kaçınılmalıdır.  Ne kadar zayıf kalınırsa o kadar sağlıklı olunacaktır. Fazla kilo rahatsızlığı ve alevlenmeleri tetiklemektedir. Koah hastalarının düzenli olarak grip aşısı yaptırmaları gerekmektedir.  Doktorların önerdiği solunum egzersizleri hastalıkla baş etmeyi kolaylaştıracaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir