Hepsaglik

Kilo Almak İçin

Kilo Almak İçin
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Kilo almak için neler yapılmalıdır?

 Hiç böyle bir konu üzerinde yazı yazabileceğimi düşünmezdim. Çünkü ben klasik bir Türk bayanı hafif balıketli ama en azından Avrupa standartlarında upuzun biriyim. Ve evet çevremde çok az olmakla birlikte kilo almak için çaba harcayan birileri parmakla gösterilecek kadar az olsa da var.

Zayıf kalmak için ömür boyu katı diyetler uygulayan zihniyetler bilmelidir ki; size de özenen insanlar var. Kilo vermek kadar almanın da ne kadar zor olduğu bilimsel olarak açıklanmıştır. Ta çocukluğunuza gidebiliriz. Çocukluğunuzda yaşadığınız bir travma, şok edici bir durumla karşılaşıp atlamamak sizde psikolojik sorunları karşı karşıya getirebilir. Ve siz daha o yaşlarda yemek yemeyi bırakabilirsiniz. Metabolizmanız normal insanlara göre daha iyi çalışıyordur tiroit beziniz gereğinden fazla çalıyorsa bu kilo alımınıza engel olacaktır. Yiyeceklerden sağladığınız enerjiyi vücut fazladan atıyor demektir. Sigara içiyorsanız bu da kilo alımınızı engelleyecektir. Vücuda verdiği zarar ve ağızda bıraktığı tat yüzünden uyanır uyanmaz sigara yakan insanları hepimiz tanıyoruz. Bağırsaklarınızda bir sorun adına parazit dedikleri kurtçuklardan vardır ki; sizinle beraber siz ne yiyorsanız onu yer kısacası sizden beslenir. Az önce de bahsettiğim gibi tiroit bezleriniz fazla çalışıyorsa endokrin bölümünden randevu alıp kan testi yaptırmanızda hiçbir sakınca yoktur. En azından hapla tedavi uygulanıp normal değerlerine düşmesi sağlanabilir. Baş etmeniz gereken ciddi rahatsızlarınız varsa da kilo alamazsınız.

Neden alamadığınızı anlattım şimdi de nasıl kilo alabiliriz onu konuşalım.

       

İlk aklıma gelen bir şey oldu. Yatmadan önce bir şeyler atıştırın. Mide rahatsızlığınız yoksa kuruyemiş, şerbetli tatlı, ballı kaymaklı ekmek öğütmeye fırsatı olmayacağı için enerjiye dönüşemeden kalori olacaktır. Şeker hastalığınız yoksa (şeker şişmanlıkla ilgili değildir) muz ve üzüm yemeye gayret edin. Her iki meyvenin de yüksek şeker taşıdığı düşünüldüğünde yemememiz için bir bahanemiz kalmıyor. Yemeklerle içtiğiniz içeceğinin içine pekmez koyabilirsiniz hem vücut ısınızı yükseltecek hem zinde tutacak, hem de kalori sağlayacaktır. Tadını beğenmeseniz de balık yağı kapsülü kullanın. Balık Yağı küçük yaşlardan itibaren çocuklara da önerilmektedir. Eğer alışkanlığınız yemeklerden önce salata tüketmekse bu huyunuzdan vazgeçin. Yediğiniz salatalar doymanıza sebep olacaktır. Günde 9 öğün düzenli olarak yemek yemeye çalışın. Atıştırın. Ceviz tüketin ki beyniniz içinde faydalı olacaktır. Kayısıda tüketin bağırsaklarınız ve cildiniz için faydalı olacaktır. Çorbayı yemeğin sonunda tüketin. Soğuk su için. Salatalarınızı hardal, mayonez, balzamik sirke, gibi soslarla zenginleştirin. Ne kadar bilimsel gerçekliği ispatlanamamış dahi olsa yemeklerinize acı pul biber kullanın. Ben gözlerimle gördüm. Adana da yaşayan insanların zengin mutfaklarında kullandıkları acı biberi yedikleri muhteşem yemekleri kaldı ki sebzeci bir şehir olmamakla beraber ben orada yediğim gâvur dağı salatasını hiçbir yerde yemedim.

İlk önce vücudunuzu tanıyın. Sonra hiç tatmadığınız yörelerin yemeklerinden yemeye başlayın. Bir şey kaybetmezsiniz.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir