Kasım, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa Hastalıklar Kadınlarda hormon bozukluğu ve tedavisi

Kadınlarda hormon bozukluğu ve tedavisi

   

Kadınlarda Hormon Bozukluğu ve Tedavisi

 

Kadınlarda vücut kimyasının bozulmasının sebebi her zaman menopoz değildir. İlaç tedavileri ve hamilelik de herhangi bir yaşta vücudunuzdaki hormon düzeylerini alt üst edebilir. Bu nedenle hormon bozukluğunun verdiği huzursuzluk ile yaşamak istemiyorsanız hormon bozukluğunun nedenlerini ve semptomları nasıl azaltabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Kadınlarda Hormon Bozukluğunun Nedenleri

 

Hormon problemleri oldukça yaygındır. Bu problemler yaşa bağlı olabileceği gibi (örneğin menopoz) adet döngüsü, tiroit problemleri ve diyabet de hormon bozukluğuna sebep olabilir. Hatta daha yaygın bir durum olan doğum kontrol gibi ilaç tedavileri de vücut kimyasını bozabilir. Bunun yanı sıra hamilelik de hormonlarda dengesizlik meydana getirir.

Bazı kadınlar hormon bozukluğuna genetik olarak daha yatkın olsa da vücut kimyanızdaki kontrol edebileceğiniz değişiklikler söz konusu olduğunda yaşam tarzınız belirleyici rol oynamaktadır. Düzensiz uyku, hareketsizlik ve kötü beslenme (aşırı yeme de buna dahildir) hormonlarınızı normal dengenin dışına taşıyabilir. Stres de hormon bozukluğunun önemli bir nedenidir.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu semptomları

 

Hormonlarınızda dengesizlik olduğunu nasıl anlarsınız? Kadınlarda hormon bozukluğu genellikle düzensiz ve ağır adet kanaması ile kendini gösterir. Ayın belirli zamanlarında belirgin duygusal değişiklikler de hormon bozukluğunun belirtisi olabilir. Ayrıca bu semptomlar adet öncesi sendrom veya adet öncesi disforik bozukluk göstergesi de olabilir.

Ayrıca anksiyete, iştah kaybı, uykuya dalamama, konsantrasyon bozukluğu, ani kilo alıp verme, cinsel isteksizlik, çarpıntı ve gece terlemeleri de hormon bozukluğu bulunan kadınlarda öne çıkan semptomlardır.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Tedavisi

 

Hormon bozukluğu semptomlarının şiddetine bağlı olarak bu semptomları tolere edebilen kadınlarda ilaç veya tedaviye gerek duyulmaz. Ancak yine de doktorunuz yaşam tarzınızda belirli değişiklikler isteyerek hormon bozukluğu semptomlarını hafifletmek isteyebilir. Ayrıca hormonlarınızın istenen düzeye getirilmesi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Hormon değerlerinize ve bozuk olan hormonun çeşidine göre tedavi yaklaşımlar farklılık göstermektedir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Hayatınızda gerçekleştireceğiniz bazı değişiklikler hormon dengesizliği riskini en aza indirir. Dikkatli beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli uyku vücut kimyasını korumanın en kolay yoludur.

İlaç Tedavisi: Hormon bozukluğu tedavisinde genellikle sentetik hormonlar kullanılır. Hayat tarzına bağlı olarak doğum kontrol hapları da önerilebilir. Ayrıca Celexa, Pristiq veya Effexor gibi antidepresanlar da hormon bozukluğu belirtilerini azaltır. Prempro kadınlarda menapoz semptomlarını azaltmak için kullanılır. En yaygın olan ise hormonları dengelemek için sentetik progesteron ve östrojen kullanılmasıdır.

Kadınlarda hormon bozukluğu semptomlarının saptanmasının zor olduğu durumlarda idrar, salya veya kan testleri uygulanabilir. Testler sonucunda ilaçlar, sentetik hormonlar ve yaşam tarzı değişikliklerinin birleşiminden oluşan bir tedavi planlanabilir. Hekim, lab. bulgularına göre uygun bir tedavi önerecektir.

 

 

5 YORUM

    • Yasmin kullanımı sonrası adet sikluslarında bozulmalar, gecikmeler, çekilme kanamaları ve ovulasyon tarihlerinde kaymalar olabilir. Diğer taraftan bazen anovulatuar sikluslar (yumurtlama olmaması) da olabilmektedir. Yasmin kullanımı sonrası fizyolojik değişiklikler kişiden kişiye değişiklik arz eder. Bu bağlamda kesin tarih verilemez. Sikluslarınızı takip etmeniz önemlidir. Bu konuda Kadın Doğum doktorunuzdan profesyonel destek alabilirsiniz.

  1. Ben 15 yaşımdayım ve vücudumda tüylenme oluyor.göbek çevremde boğazımda çene kenarımda göğüs çevremde tüylenme oluyor.Hormon bozukluğu olabilir mi ve hormon bozukluğunun tedavisi nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Bakan açıkladı: 28.351 yeni vaka. Bu durum ne anlama geliyor?

25 Kasım 2020 itibariyle itibariyle Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca vaka ve hasta sayılarını canlı yayında açıkladı. Peki bu rakamlar ne anlama geliyor? 25 Kasım 2020...

PCR testi sonucu ne kadar sürede çıkar?

Yurt dışına çıkacak kişiler için bazı ülkelerin son 48 saat içerisinde PCR testi şartı koyması da bazı soruları yeniden gündeme getirdi. PCR testi nedir?...

Yurtdışına çıkacak olanlar PCR testini nereden yaptırabilir?

Yurtdışına çıkacak vatandaşlardan bazı ülkeler PCR testi istemektedir. Bazı ülkelerin PCR testini zorunlu tutması PCR testi nedir? ve PCR test ücreti ne kadardır? gibi...

Konya’da Covid-19 vaka sayısı arttı, tüm hasteneler pandemi hastanesi ilan edildi

Konya'da son birkaç hafta içerisinde Covid-19 vaka sayılarında ciddi anlamda artış olması ve hastanelerin ciddi doluluk oranına ulaşması sonucu tüm hasteneler pandemi hastanesi ilan...

Koronavirüs koku ve tat alma duyusunda azalma yapar mı?

Koronavirüse bağlı koku alma kaybı ve tat alma duyusunda azalma gibi bulguların Covid-19 hastalığında görülüp görülmeyeceği konusu şu sıralar en çok merak edilen...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...