Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa Hastalıklar Kadınlarda hormon bozukluğu ve tedavisi

Kadınlarda hormon bozukluğu ve tedavisi

   

Kadınlarda Hormon Bozukluğu ve Tedavisi

 

Kadınlarda vücut kimyasının bozulmasının sebebi her zaman menopoz değildir. İlaç tedavileri ve hamilelik de herhangi bir yaşta vücudunuzdaki hormon düzeylerini alt üst edebilir. Bu nedenle hormon bozukluğunun verdiği huzursuzluk ile yaşamak istemiyorsanız hormon bozukluğunun nedenlerini ve semptomları nasıl azaltabileceğinizi öğrenmelisiniz.

Kadınlarda Hormon Bozukluğunun Nedenleri

 

Hormon problemleri oldukça yaygındır. Bu problemler yaşa bağlı olabileceği gibi (örneğin menopoz) adet döngüsü, tiroit problemleri ve diyabet de hormon bozukluğuna sebep olabilir. Hatta daha yaygın bir durum olan doğum kontrol gibi ilaç tedavileri de vücut kimyasını bozabilir. Bunun yanı sıra hamilelik de hormonlarda dengesizlik meydana getirir.

Bazı kadınlar hormon bozukluğuna genetik olarak daha yatkın olsa da vücut kimyanızdaki kontrol edebileceğiniz değişiklikler söz konusu olduğunda yaşam tarzınız belirleyici rol oynamaktadır. Düzensiz uyku, hareketsizlik ve kötü beslenme (aşırı yeme de buna dahildir) hormonlarınızı normal dengenin dışına taşıyabilir. Stres de hormon bozukluğunun önemli bir nedenidir.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu semptomları

 

Hormonlarınızda dengesizlik olduğunu nasıl anlarsınız? Kadınlarda hormon bozukluğu genellikle düzensiz ve ağır adet kanaması ile kendini gösterir. Ayın belirli zamanlarında belirgin duygusal değişiklikler de hormon bozukluğunun belirtisi olabilir. Ayrıca bu semptomlar adet öncesi sendrom veya adet öncesi disforik bozukluk göstergesi de olabilir.

Ayrıca anksiyete, iştah kaybı, uykuya dalamama, konsantrasyon bozukluğu, ani kilo alıp verme, cinsel isteksizlik, çarpıntı ve gece terlemeleri de hormon bozukluğu bulunan kadınlarda öne çıkan semptomlardır.

Kadınlarda Hormon Bozukluğu Tedavisi

 

Hormon bozukluğu semptomlarının şiddetine bağlı olarak bu semptomları tolere edebilen kadınlarda ilaç veya tedaviye gerek duyulmaz. Ancak yine de doktorunuz yaşam tarzınızda belirli değişiklikler isteyerek hormon bozukluğu semptomlarını hafifletmek isteyebilir. Ayrıca hormonlarınızın istenen düzeye getirilmesi için ilaç tedavisi uygulanabilir. Hormon değerlerinize ve bozuk olan hormonun çeşidine göre tedavi yaklaşımlar farklılık göstermektedir.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Hayatınızda gerçekleştireceğiniz bazı değişiklikler hormon dengesizliği riskini en aza indirir. Dikkatli beslenme, düzenli egzersiz ve düzenli uyku vücut kimyasını korumanın en kolay yoludur.

İlaç Tedavisi: Hormon bozukluğu tedavisinde genellikle sentetik hormonlar kullanılır. Hayat tarzına bağlı olarak doğum kontrol hapları da önerilebilir. Ayrıca Celexa, Pristiq veya Effexor gibi antidepresanlar da hormon bozukluğu belirtilerini azaltır. Prempro kadınlarda menapoz semptomlarını azaltmak için kullanılır. En yaygın olan ise hormonları dengelemek için sentetik progesteron ve östrojen kullanılmasıdır.

Kadınlarda hormon bozukluğu semptomlarının saptanmasının zor olduğu durumlarda idrar, salya veya kan testleri uygulanabilir. Testler sonucunda ilaçlar, sentetik hormonlar ve yaşam tarzı değişikliklerinin birleşiminden oluşan bir tedavi planlanabilir. Hekim, lab. bulgularına göre uygun bir tedavi önerecektir.

 

 

5 YORUM

    • Yasmin kullanımı sonrası adet sikluslarında bozulmalar, gecikmeler, çekilme kanamaları ve ovulasyon tarihlerinde kaymalar olabilir. Diğer taraftan bazen anovulatuar sikluslar (yumurtlama olmaması) da olabilmektedir. Yasmin kullanımı sonrası fizyolojik değişiklikler kişiden kişiye değişiklik arz eder. Bu bağlamda kesin tarih verilemez. Sikluslarınızı takip etmeniz önemlidir. Bu konuda Kadın Doğum doktorunuzdan profesyonel destek alabilirsiniz.

  1. Ben 15 yaşımdayım ve vücudumda tüylenme oluyor.göbek çevremde boğazımda çene kenarımda göğüs çevremde tüylenme oluyor.Hormon bozukluğu olabilir mi ve hormon bozukluğunun tedavisi nedir?

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronavirüs

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

0
1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...