Hepsaglik

İyi Huylu – Kötü Huylu kanser ne demek?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

iyi ve kötü huy kavramları

Kanser; iyi ve kötü huy kavramları

Kanserde İyi Huy – Kötü Huylu Kavramları neyi ifade eder?

Kanser, kötü huylu hücrelerin vücutta hızla çoğalmaları ve kontrol dışı hareket etmelerine denilmektedir. Kanser kelimesi ise Latince kökenli bir kelime olup yengeç anlamına gelmektedir. Normal şartlarda hücrelerin artışı ve büyümesi belli bir düzen ve ortam içerisinde planlı olarak gerçekleşmektedir. Bununla birlikte ise organlar işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirmektedirler. Fakat hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz bir şekilde artış gerçekleşirse organlar işlevini yerine getiremez ve bu hangi organda gerçekleşmişse ona göre bir tümör adı verilir. Kanser adı konulmadan önce milyonlarca hücrenin çoğalması kontrolden çıkması gerekir.

Kanserin nasıl oluştuğuna değinelim. Öncelikle hücrelerim gelişimi çabucak tamamlanmaz. Kanserli hücre olabilmesi için hücrelerin DNA’sının değişmesi gerekmektedir. Hücreler yavaş yavaş normal olmayan bir biçimde artış gösterir. DNA’da oluşan bütün değişiklikler kanserli hücre olma yolunda bir adım daha arttırır. Kanser bazen çok hızlı bir şekilde kişiyi sağlığından edebilirken, bazen de çok yavaş bir biçimde ilerleyebilir. Kanser çoğunlukla kadınlarda rahim, meme ve kalın bağırsak organlarında nüksederken erkeklerde ise prostat, akciğer, mide bölgelerinde görülmektedir.

Tümörler iyi huylu ve kötü huylu diye ikiye ayrılmaktadır. İyi huylu tümörler “benign” adıyla da bilinmektedir ve bu tümörler kanser riski minimumdur. Vücudun diğer organlarına yayılmazlar. Alanları bellidir ve diğer organlara zarar vermezler.  Bu tümör hücreleri farklılaşmaya uğramışlardır ve mutasyon geçirmişlerdir. Vücuttan tamamen yok edildiği zamanlarda yeniden tekrarlamazlar. Siğiller, kistler, benler bu tümörlere örnek olarak gösterilebilirler.

Kötü huylu tümörlere ise “malign” adı verilemektedir ve kanser olarak bilinirler. Bu tümörler hızlı ve anormal şekilde büyüyen hücrelerden meydana gelmektedir. Bu zararlı hücreler diğer organlara yayılarak normal işlevini gören hücrelere zarar vererek yayıldığı organı da sağlıksız hale getirme yolundalardır. Bu sağlıksız hücreler hızla büyüyüp, yayılma özelliği taşımaktadırlar ve alanları çok geniştir. Bu hücreler kan ve doku yoluyla çok uzak organlara bile bulaşabilirler.  Bu hücrelerin genetik yapıları bozulmuştur, normal ve sağlıklı olmayan proteinler oluştururlar. Bu malign hücreler diğer hücrelerden bu özellikleri sayesinde kolaylıkla ayırt edilebilirler. Kanser histolojisi ile ilgilenen bölüm patolojidir. Kanser tedavisi ve kliniği ile ilgilenen bölüm ise onkolojidir.

     
    hs-yorum  

18 YORUM: İyi Huylu – Kötü Huylu kanser ne demek?

 1. Bilal Sarıkaya 27 Mart 2016 at 09:59

  Sağol kalça üzerinde yeşil mercimek büyüklüğünde siyah Mor renkli ufak bir leke var ğüç içerisinde genelde akşam ufak bir ağrı sinek ısırması ğiş tatlı bir kaşınma oluşturuyor acaba iyi huylu kansermi ilerde bana zararı olurmu

  Cevapla
  • F. İkiz 7 Nisan 2017 at 22:49

   Malign melanom gibi kötü huylu bir tümor olmadığından emin olunmalıdır. Mutlaka doktora başvurunuz. Renk değişikliği, büyüme, asimetri ve biçim değişikliği gibi durumlarda alert olunmalıdır.

   Cevapla
 2. esma 4 Nisan 2017 at 18:02

  Merhababenim sağ bacağmda iyi huylu kitle osteokondrom tespit edildi acaba kötü huyluolma riski yüksekmidir şikayetlerimde oluyordu şiddetli ağrı ve geceleri bacağimda hissizlik oluyodu ve morarmalar oluyordu sizce ne olabilir.. Teşekkürler…

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Nisan 2017 at 09:58

   İhtimal sıfır değildir ama yüksek de denemez. Bazı vakalarda malignite dönüşümü olabilir. Semptomatik seyretmesi doğaldır. Takip ettirmeniz, düzenli aralıklarla kontrole gitmeniz önem arz eder.

   Cevapla
 3. esma 6 Nisan 2017 at 21:08

  Benim birde bacağimda damar yumağı tespit edildi ve kalp cerrahisine yönlendirildim bana anjio olmam gerektiğini söylediler sizce olmalı mıyım

  Cevapla
  • F. İkiz 7 Nisan 2017 at 22:46

   Bir uzman doktor size zaten olmanız gerektiğini zaten söylemiş, olmalı mıyım diye başka bir doktora soruyorsunuz? Klinik muayene ve görüntüleme tekniklerini en iyi doktorunuz bilir. Bizim buradan bu şekilde yorum yapmamız doğru olmaz.

   Cevapla
 4. esma 7 Nisan 2017 at 21:05

  Cevabjnizi Merak ediyorum​

  Cevapla
 5. esma 9 Nisan 2017 at 06:11

  Dogruu soyluyorsunuz ama ben anjiodan korktugum için daha basit yöntemlerle olabilir mı diye danışmak istedim size

  Cevapla
 6. esma 9 Nisan 2017 at 06:44

  İlginizden dolayı çok teşekkür ederim…

  Cevapla
 7. Sd 9 Nisan 2017 at 14:25

  Erkeklerde yumurtaliklarda cikan kotu huylu kist kanser midir tamami temizlenmis ise yinede cok korkulmalimidir tedavi edilebilirmi

  Cevapla
  • F. İkiz 10 Nisan 2017 at 02:46

   Spermatosel testiste basit kistler olmakla beraber genellikle iyi huyludur ve sorun arz etmez. Kistler dokuda sıvı toplanması durumudur, kanser demek değildir. Kistlerin kanserojenik dönüşüm ihitmali düşüktür, fakat yine de mümkünüdür. Kistler nadiren kansere dönüşebilir. Kistlerin niteliği patolojik incelemeyle ortaya konabilir. Geçmiş olsun.

   Dr. Fatih İkiz.

   Cevapla
 8. Hüseyin 8 Ağustos 2017 at 13:12

  Oğluma rabdomiyosarkom teşhisi konuldu kemoterapi aldık ama ciddi bir küçülme olmadı ilaç değiştirildi yine küçülme olmadı yayılımda yok radyoterapisi ile küçüleceğinide düşünmüyorlar kitlenin içinde hem iyi hemde kötü huylu tümör olduğunu düşünüyorlar sorum şu bu durumda Nasıl bir tedavi uygulanabilir oğlum idrarını sonda ile yapıyor küçülme olmadığından başka hastanelere gitmemiz gerekir mi? 4 aydır tedavi görüyoruz ama değişen bir şey olmadı

  Cevapla
  • F. İkiz 12 Ağustos 2017 at 01:22

   Rabdomyosarkomda tedavi prognoz kriterleri, hastanın yaşı, tümörün yerleşim lokalizasyonu, tümörün histolojik özelliği, büyüklüğü, semptom ve klinik verilerine göre değişkenlik gösterir. Temelde radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi ekzisyon düşünülür. Geriye cerrahi seçenek kalıyor fakat cerrahi için ilgili verileren uygun olup olmadığının veya cerrahi gerekip gerekmeyeceğine konunun uzmanı doktorlarınız karar verecektir. Sadece verdiğiniz verilere göre buradan spesifik bir tedavi yöntemi belirtmek doğru olmaz. Konunun uzmanı doktorlardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

   Cevapla
 9. Fatma 7 Aralık 2017 at 02:13

  Benim kızım 2,5yasinda.bobreginde tümör var kötü huylu.milim kadarda bacaklarında var.soracagim soru şu.kizim bu tümörü atlatirmi yoksa yenilik düşer mi

  Cevapla
  • F. İkiz 7 Aralık 2017 at 05:36

   Bunu bilemeyiz. Acil şifalar diliyoruz.

   Cevapla
 10. Ecem 13 Temmuz 2018 at 01:36

  Merhaba ben de bir şey sormak istiyorum.

  Cevapla
 11. Ecem 13 Temmuz 2018 at 01:41

  Doktor anneme iyi huylu kanser var sende demiş. Annem 45 yaşında. Fakat ne ilaç ne de farklı bir tedavi başlattı. Ağrıları fazla olmasına rağmen ağrı kesici bile yazmadı. Ağrın için ağrı kesici iç demiş kafana göre ağrı kecisi kullan demiş oluyor yani. 6 ay sonra kontrole gel büyürse alırız ameliyatla demiş. Doktor değiştirmeli miyiz? Çok endişeliyiz.

  Cevapla
  • F. İkiz 5 Eylül 2018 at 01:37

   Doktorunuzun ne sebeple veya neye dayanarak o şekilde söylediğini bilmediğimiz için doktorunuzu değiştirin veya değiştirmeyin tarzı buradan yorum yapmamız hem etik olmaz, hem doğru olmaz. Ağrı kesici kullanımı için engel teşkil eden kontraendike bir durum*** yoksa (bunu da doktorunuzla istişare etmeniz gerekir) kullanabilir tabiki. Muhtmelen doktorunuz takip önerdi, gidişata göre operayson planlayıp planlanmayacağına karar verecektir. Geçmiş olsun.

   *** Böbrek veya karaciğer yetmezliği, kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmama durumu, gebelik – emzirme durumları veya ek hastalık durumları, ilaç allerjileri gibi birçok neden bazen belli ilaç veya ağrı kesicileri kullanmanıza engel teşkil edebilir. Bu bağlamda hangi ilaç veya hangi ağrı kesicilerin size uygun olacağı doktorunuzla istişare edilmelidir.

   Dr. F. İkiz

   Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir