Temmuz, 2024

Güvenilir medikal portalınız.

Mantar Zehirlenmesi Belirtileri, Tanı...

Mantar Zehirlenmesi   Mantar Zehirlenmesi, mantar tüketimi sonrası meydana gelen, çeşitli klinik belirtilerle kendini gösteren...

Dış Kulak İltihabı Yaz...

Yaz Aylarının Kabusu: Dış Kulak Yolu İltihabı Yaz ayların adım atmamızla birlikte tatil planlarımız...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin...

Yazın Sağlıklı Beslenmek İçin Neler Yapılmalıdır? Beslenme yaz kış fark etmeksizin sağlık için yılın...

İdrar yolu enfeksiyonu ve...

İdrar yolu enfeksiyonu bulguları ve tedavisi Bu makalede gençlerde ve yetişkinlerde idrar yolları enfeksiyonu...
Ana SayfaKanserİyi Huylu - Kötü Huylu kanser ne demek?

İyi Huylu – Kötü Huylu kanser ne demek?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?
iyi ve kötü huy kavramları
Kanser; iyi ve kötü huy kavramları

Kanserde İyi Huy – Kötü Huylu Kavramları neyi ifade eder?

Kanser, kötü huylu hücrelerin vücutta hızla çoğalmaları ve kontrol dışı hareket etmelerine denilmektedir. Kanser kelimesi ise Latince kökenli bir kelime olup yengeç anlamına gelmektedir. Normal şartlarda hücrelerin artışı ve büyümesi belli bir düzen ve ortam içerisinde planlı olarak gerçekleşmektedir. Bununla birlikte ise organlar işlevlerini sağlıklı bir biçimde yerine getirmektedirler. Fakat hücrelerin düzensiz ve kontrolsüz bir şekilde artış gerçekleşirse organlar işlevini yerine getiremez ve bu hangi organda gerçekleşmişse ona göre bir tümör adı verilir. Kanser adı konulmadan önce milyonlarca hücrenin çoğalması kontrolden çıkması gerekir.

Kanserin nasıl oluştuğuna değinelim. Öncelikle hücrelerim gelişimi çabucak tamamlanmaz. Kanserli hücre olabilmesi için hücrelerin DNA’sının değişmesi gerekmektedir. Hücreler yavaş yavaş normal olmayan bir biçimde artış gösterir. DNA’da oluşan bütün değişiklikler kanserli hücre olma yolunda bir adım daha arttırır. Kanser bazen çok hızlı bir şekilde kişiyi sağlığından edebilirken, bazen de çok yavaş bir biçimde ilerleyebilir. Kanser çoğunlukla kadınlarda rahim, meme ve kalın bağırsak organlarında nüksederken erkeklerde ise prostat, akciğer, mide bölgelerinde görülmektedir.

Tümörler iyi huylu ve kötü huylu diye ikiye ayrılmaktadır. İyi huylu tümörler “benign” adıyla da bilinmektedir ve bu tümörler kanser riski minimumdur. Vücudun diğer organlarına yayılmazlar. Alanları bellidir ve diğer organlara zarar vermezler.  Bu tümör hücreleri farklılaşmaya uğramışlardır ve mutasyon geçirmişlerdir. Vücuttan tamamen yok edildiği zamanlarda yeniden tekrarlamazlar. Siğiller, kistler, benler bu tümörlere örnek olarak gösterilebilirler.

Kötü huylu tümörlere ise “malign” adı verilemektedir ve kanser olarak bilinirler. Bu tümörler hızlı ve anormal şekilde büyüyen hücrelerden meydana gelmektedir. Bu zararlı hücreler diğer organlara yayılarak normal işlevini gören hücrelere zarar vererek yayıldığı organı da sağlıksız hale getirme yolundalardır. Bu sağlıksız hücreler hızla büyüyüp, yayılma özelliği taşımaktadırlar ve alanları çok geniştir. Bu hücreler kan ve doku yoluyla çok uzak organlara bile bulaşabilirler.  Bu hücrelerin genetik yapıları bozulmuştur, normal ve sağlıklı olmayan proteinler oluştururlar. Bu malign hücreler diğer hücrelerden bu özellikleri sayesinde kolaylıkla ayırt edilebilirler. Kanser histolojisi ile ilgilenen bölüm patolojidir. Kanser tedavisi ve kliniği ile ilgilenen bölüm ise onkolojidir.

 

 

18 YORUM

 1. Sağol kalça üzerinde yeşil mercimek büyüklüğünde siyah Mor renkli ufak bir leke var ğüç içerisinde genelde akşam ufak bir ağrı sinek ısırması ğiş tatlı bir kaşınma oluşturuyor acaba iyi huylu kansermi ilerde bana zararı olurmu

  • Malign melanom gibi kötü huylu bir tümor olmadığından emin olunmalıdır. Mutlaka doktora başvurunuz. Renk değişikliği, büyüme, asimetri ve biçim değişikliği gibi durumlarda alert olunmalıdır.

 2. Merhababenim sağ bacağmda iyi huylu kitle osteokondrom tespit edildi acaba kötü huyluolma riski yüksekmidir şikayetlerimde oluyordu şiddetli ağrı ve geceleri bacağimda hissizlik oluyodu ve morarmalar oluyordu sizce ne olabilir.. Teşekkürler…

  • İhtimal sıfır değildir ama yüksek de denemez. Bazı vakalarda malignite dönüşümü olabilir. Semptomatik seyretmesi doğaldır. Takip ettirmeniz, düzenli aralıklarla kontrole gitmeniz önem arz eder.

 3. Benim birde bacağimda damar yumağı tespit edildi ve kalp cerrahisine yönlendirildim bana anjio olmam gerektiğini söylediler sizce olmalı mıyım

  • Bir uzman doktor size zaten olmanız gerektiğini zaten söylemiş, olmalı mıyım diye başka bir doktora soruyorsunuz? Klinik muayene ve görüntüleme tekniklerini en iyi doktorunuz bilir. Bizim buradan bu şekilde yorum yapmamız doğru olmaz.

  • Spermatosel testiste basit kistler olmakla beraber genellikle iyi huyludur ve sorun arz etmez. Kistler dokuda sıvı toplanması durumudur, kanser demek değildir. Kistlerin kanserojenik dönüşüm ihitmali düşüktür, fakat yine de mümkünüdür. Kistler nadiren kansere dönüşebilir. Kistlerin niteliği patolojik incelemeyle ortaya konabilir. Geçmiş olsun.

   Dr. Fatih İkiz.

 4. Oğluma rabdomiyosarkom teşhisi konuldu kemoterapi aldık ama ciddi bir küçülme olmadı ilaç değiştirildi yine küçülme olmadı yayılımda yok radyoterapisi ile küçüleceğinide düşünmüyorlar kitlenin içinde hem iyi hemde kötü huylu tümör olduğunu düşünüyorlar sorum şu bu durumda Nasıl bir tedavi uygulanabilir oğlum idrarını sonda ile yapıyor küçülme olmadığından başka hastanelere gitmemiz gerekir mi? 4 aydır tedavi görüyoruz ama değişen bir şey olmadı

  • Rabdomyosarkomda tedavi prognoz kriterleri, hastanın yaşı, tümörün yerleşim lokalizasyonu, tümörün histolojik özelliği, büyüklüğü, semptom ve klinik verilerine göre değişkenlik gösterir. Temelde radyoterapi, kemoterapi ve cerrahi ekzisyon düşünülür. Geriye cerrahi seçenek kalıyor fakat cerrahi için ilgili verileren uygun olup olmadığının veya cerrahi gerekip gerekmeyeceğine konunun uzmanı doktorlarınız karar verecektir. Sadece verdiğiniz verilere göre buradan spesifik bir tedavi yöntemi belirtmek doğru olmaz. Konunun uzmanı doktorlardan detaylı bilgi alabilirsiniz. Geçmiş olsun.

 5. Doktor anneme iyi huylu kanser var sende demiş. Annem 45 yaşında. Fakat ne ilaç ne de farklı bir tedavi başlattı. Ağrıları fazla olmasına rağmen ağrı kesici bile yazmadı. Ağrın için ağrı kesici iç demiş kafana göre ağrı kecisi kullan demiş oluyor yani. 6 ay sonra kontrole gel büyürse alırız ameliyatla demiş. Doktor değiştirmeli miyiz? Çok endişeliyiz.

  • Doktorunuzun ne sebeple veya neye dayanarak o şekilde söylediğini bilmediğimiz için doktorunuzu değiştirin veya değiştirmeyin tarzı buradan yorum yapmamız hem etik olmaz, hem doğru olmaz. Ağrı kesici kullanımı için engel teşkil eden kontraendike bir durum*** yoksa (bunu da doktorunuzla istişare etmeniz gerekir) kullanabilir tabiki. Muhtmelen doktorunuz takip önerdi, gidişata göre operayson planlayıp planlanmayacağına karar verecektir. Geçmiş olsun.

   *** Böbrek veya karaciğer yetmezliği, kan sulandırıcı ilaç kullanıp kullanmama durumu, gebelik – emzirme durumları veya ek hastalık durumları, ilaç allerjileri gibi birçok neden bazen belli ilaç veya ağrı kesicileri kullanmanıza engel teşkil edebilir. Bu bağlamda hangi ilaç veya hangi ağrı kesicilerin size uygun olacağı doktorunuzla istişare edilmelidir.

   Dr. F. İkiz

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Ortodontist Nasıl Seçilir?

Ortodonti, dişlerin ve çenelerin düzgün hizalandığı ve uyumlu bir yapıya sahip olduğu bir diş hekimliği dalıdır. Bu alanda uzmanlaşmış olan diş hekimlerine ortodontist denir....

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...