Aralık, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaDiyetİştahı Bastıran 10 Doğal Besin

İştahı Bastıran 10 Doğal Besin

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

İştah hem fiziksel hemde psikolojik bir olaydır. Karşımıza iyi görünümlü güzel kokan bir tabak geldiği zaman vücudumuz fizyolojik olarak uyarılır. Kişinin sağlıklı bir şekilde iştahlı olması iyidir ama gereksiz iştah artışı birçok soruna neden olabilir.

Birden  çok sebepten dolayı iştah artışı olabilir. Sağlıksız yaşam tarzı, ruh hali, depresyon, sıkıntı, korku, gerilim, stres ve duygusal faktörler. Ayrıca adet öncesi sendromu, kan şekerinin düşmesi tiroid bezlerinin aşırı çalışması, diyabet ve gebelik gibi durumlarda iştahın açılmasına sebep olabilir.

İştah artışı sebeplerine bağlı olarak, bir kaç gün veya daha uzun sürebilir. İştah artışı, sağlıksız beslenme, kilo alımı ve birçok sağlık problemlerine yol açabilir.

İştahı Bastıran Besinler

1. Yulaf ezmesi

Bir kase yulaf ezmesi yiyerek uzun süre tokluk hissi duyabilirsiniz. Yulaf lif içerdiği için iştahı düzenleyen hormonları artırmaya yardımcı olur.

Ayrıca, yulaf vücudun yağ yakma sürecini de hızlandırır ve kötü kolesterolu düşürür.

Yulaf ezmesinin doyurucu etkisini artırmak için biraz tarçın tozu eklenebilir.

2. Elma

Elma lif bakımından zengin yiyeceklerdendir. İştahı kontrol altında tutmaya yardımcı olur.

Ayrıca elma  kilo vermeye de yardımcı olan yiyeceklerdendir. Kan şekerinin aniden düşmesine engel olur. Aynı zamanda enerji seviyesini de artırır.

Elmanın tüm çeşitlerini yiyebilirsiniz. Elmayı kabuğuyla tüketmek gerekir.

3. Yoğurt

Yoğurt mükemmel bir protein kaynağıdır. İştahımızı bastırmak için de süper bir yardımcıdır. Gün boyu açlığımızı kontrol altında tutmamıza yardımcı olur.

Ayrıca yağ yakma potansiyeline de sahiptir. Tennessee Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre günde en az 3 porsiyon yoğurt yemek kilo kaybını hızlandırmıştır.

Yoğurdunuzu eviniz de yağı azaltılmış sütle kendinizde yapabilirsiniz. İçerisine sevdiğiniz meyveleri de ekleyebilirsiniz.

4. Keten tohumu

Lif, omega-3 yağ asitleri ve protein açısından zengin olan keten tohumu da iştahımızı bastırmak için önemli  yardımcılardandır. Keten tohumu uzun süre tokluk hissi yaratır.

Keten tohumunu yoğurt ve salatalarımızın üzerine serpebiliriz veya sabah aç karnına alabiliriz.

5. Avokado

Avokado iştahı bastırarak açlık hissini engeller. Avokadoyu yedikten sonra vücudun avokadoyu sindirmesi uzun zaman alır, bundan dolayı uzun bir süre kendimizi tok hissederiz.

New York’taki Yeshiva Üniversitesi Albert Einstein Tıp Kolejinin yeni yaptığı bir çalışmada avokadoda yüksek miktarda bulunan  oleik asitin (tekli bir doymamış yağ asidi) iştahı bastırmaya yardımcı olduğu ve kilo kaybını desteklediği bulunmuştur.

Avokadodaki kalori ve yağ oranı yüksek olduğundan aşırıya kaçmadan tüketilmelidir.

6. Yeşil Çay

Yeşil çayı sıcak veya soğuk olarak öğün aralarında tüketebilirsiniz. Yeşil çay içtikten sonra vücudumuz yoğun miktarda Leptin (tokluk hormonu) salgılar buda daha az açlık hissi duymamıza sebep olur. Yeşil çay kan şekerimizi de düzene koyar. Kan şekerinin yükselmesini engeller.

Ayrıca yeşil çay;  c vitamini, Karotenoid , çinko, selenyum, krom gibi minerallerle  doludur.

Günlük olarak 2-3 bardak içeceğimiz yeşil çay iştahı kontrol altında tutmanın yanı sıra kilo vermemize de yardımcı olacaktır.

7. Badem

Badem fazla yemek yememizi engelleyebilir. Badem çoklu doymamış ve tekli doymamış sağlıklı yağların zengin bir kaynağıdır. Bu sağlıklı yağlar da kolesterolümüzü dengede tutar. Badem yedikten sonra sindirimi zaman aldığı için uzun süre kendimizi tok hissederiz. Bu yüzden iştahımızı kapatmak için iyi bir lif kaynağıdır.

Badem ayrıca 2006 Obezite Derneği Yıllık Bilimsel Toplantısında sunulan bir araştırmaya göre kilo vermek için ideal bir yardımcı besin olarak gösterilmiştir.

Gün içerisinde açlık hissi duyduğunuzda birkaç badem yiyerek açlığınızı bastırabilirsiniz.

8. Acı Biber

Acı biber gibi baharatlı yiyecekler vücuda uzun süre tokluk hissi verir. Ayrıca metabolizma hızını arttırarak hızlı kilo vermenize olanak sağlar.

İştahınızı kontrol altında tutmak için biberi kurutulmuş, pişirilmiş veya toz olarak yiyebilirsiniz. Acı biber çiğde yenilebilir. Ayrıca bir bardak sıcak suya bir tutam acı biber ekleyerek acı biberin çayını da içebilirsiniz.

9. Yeşil Yapraklı Sebzeler

Yeşil yapraklı sebzeler, beynin yaydığı açlık sinyallerini azaltır. Lif ve su bakımından zengin zengin olduğu için hem iştahı bastırır hemde hızlı kilo vermenize yardımcı olur.

Ispanak, pazı, hardal yeşillikleri, lahana ya da kuşkonmaz ile çorba yaparak içebilirsiniz. Bu sebzeler hem besleyicidir hem doyurucudur hemde çok lezzetlidir.

10. Yumurta

Öğün aralarında atıştırmalık olarak yumurta yemek iştahı anında frenler. Yumurtanın içerisinde bulunana yüksek protein miktarı sayesinde saatlerce tok ve enerjik hissedersiniz.

Yapılan araştırmalara göre kahvaltısını yumurta ile yapanlar tahıl ile yapanlara nazaran daha uzun süre tok kalırlar.

Eğer iştahınızda ani ve kalıcı bir artış varsa kesinlikle doktorunuza başvurmanız gerekir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...