Hepsaglik

Hamilelikte saç boyamak zararlı mıdır?

Makale Düzeyi:  2 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Hamilelikte saç boyamak zararlı mıdır?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Maalesef, hamilelikte saç boyamanın güvenilir olup olmadığına dair kesin bilgiler bulunmamaktadır. Genel kanıya göre saç boyandığında çok az bir miktar deri tarafından emilir. Bu durum bebeğe zarar vermez. Onlarca yıldır hamile kadınlar, herhangi bir ters etki olmaksızın hamilelik döneminde saçlarını boyamaktadır.

Teratoloji Uzmanları Örgütü’nün yaptığı bir araştırmada normal saç boyama uygulamasından 100 kat fazla dozda kimyasal ile hayvanlar üzerinde yapılan araştırmada fetal gelişim üzerinde bir değişiklik gerçekleşmemiştir. Deriyle temasın en az düzeyde olması gibi diğer unsurlar da hamilelikte saç boyamanın güvenilirliğine işaret etmektedir.

Ayrıca balyaj, ışıltı gibi bazı boya uygulamalarında kullanılan boya miktarı saçın tamamının boyanmasına göre çok daha azdır.

Saç boyasının kokusu zararlı mıdır?

       

Hamile olsanız da olmasanız da saç boyalarının kokusunu solumayınız. Bu koku saç boyalarında kullanılan amonyaktan kaynaklanmaktadır. Saçınızı boyayacaksanız havalandırması etkili olan bir odada işlem yapabilirsiniz. Ayrıca eczanelerde ve marketlerde satılan amonyaksız boyaları kullanabilirsiniz.

Saç düzleştirme ürünleri zararlı mıdır?

Saçınızı kimyasal maddeler kullanarak düzleştirmek tehlikeli değildir. Teratoloji Uzmanları Örgütü’nün yaptığı bir araştırmada kimyasal saç düzleştirmenin düşük kilolu doğuma veya erken doğuma yol açmadığı belirlenmiştir. Ancak bu çalışmada doğuştan bozukluklarla ilgili bir kontrol yapılmamıştır. Kimyasal madde kullanarak saç boyama uygulamasında da az miktarda boya deri tarafından emilir.

Kına veya bitkisel boyalar kullanabilir miyim?

Bitkisel boyalar ve kına hamilelikte diğer kimyasal boyalara iyi bir alternatif olarak görülmektedir. Ancak bu boyaların ambalajında “doğal” olduğu belirtilse de, içinde birçok kimyasal barındırmaktadır. Bunların hamileliğiniz için zararlı olup olmadığını araştırabilirsiniz. Kınanın dezavantajları ise uygulanmasının normal boyalara göre daha zor olması, doğal anlamda renk seçeneklerinin çok fazla olmaması ve boyayı saçtan temizlemenin güç olmasıdır.

Ancak kuaförlerde kına boyalarıyla saç boyama yapılabilmektedir. Bunun için bulunduğunuz bölgedeki kuaförünüze danışabilirsiniz.

Hamilelikte saç boyama ipuçları

  • Mümkünse saçınızı boyamak için 3. Aya kadar bekleyin. Hamileliğinizin 3. Ayına kadar bebeğin başlangıç fetal gelişimi tamamlanmış olacaktır.
  • Saçınızı kuaförde boyatacaksanız havalandırmasının iyi olduğuna dikkat edin.
  • Amonyaksız bir saç boyası kullanmaya gayret edin.
  • Kına kullanacaksanız saf kına olmasına dikkat edin.
  • Evde boyama yapacaksanız kutudaki talimatları dikkatlice okuyun ve belirtilen zamanda boyayı yıkayın.
  • Boyaları kullanmadan önce mutlaka alerji testini yapın.
  • Saç boyarken mutlaka eldiven kullanın.
  • Mümkünse saçınızı çok sık boyamayın.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir