Pazar, Mart 29, 2020
Ana Sayfa Doğum Doğum Öncesi Hamile Bayanlar Nasıl Beslenmelidir?

Hamile Bayanlar Nasıl Beslenmelidir?

   

Hamile Bayanlar Nasıl Beslenmelidir?

Hamilelik ve Beslenme
hamile bayanlar nasıl beslenmeli

Hamilelik döneminde beslenme bebeğin anne karnındaki gelişim süreci adına oldukça önemli olmaktadır. Bebek dünyaya geldikten sonra sahip olduğu hastalıkların veya gelişememesinin nedeni %90 annenin beslenme tarzı ile alakalı olmaktadır. Bundan dolayı bebeğinin sağlığını ve gelişim sürecini düşünen anne adayları beslenmelerine oldukça dikkat etmeli ve özen göstermelidir.

Sağlıklı bebek dünyaya getirmek adına hamile bayanların beslenmesi çok önemli bir süreç olmaktadır. Çünkü karnında bir can daha taşıyan bayanlar sadece kendileri adına değil bebekleri adına da beslenmeli ve onun gelişim sürecini desteklemelidir. Hamilelik döneminde tüketilen kalori miktarı normal beslenme döneminden daha fazla olmaktadır. Bundan dolayı protein ve karbonhidrat oranlarında artış olmakta ve anne daha çok protein tüketmektedir. Özelikle süt ürünleri bebeğin kemik gelişimi adına önemlidir. Hamile bayanlar mutlaka balık tüketmeli ve bol vitaminli meyvelerden vitamin kaybını önlemek adına yardım almalıdır. Anne karnındaki bebek anne yeterince kaliteli beslenmediğinde gelişmemekte ve çeşitli sağlık sorunları ile dünyaya gelmektedir. Özellikle hamileliğin ilk aylarında mide bulantıları yaşayan bayanlar hiçbir şey yemek istememekte böylece daha halsiz ve bitkin olmaktadır.

4.aydan sonra mide bulantıları azalacağından dolayı kahvaltı öğünü atlanmadan çok sağlıklı bir şekilde yapılmalı, sürekli meyve tüketilmeli, ceviz, fındık, badem gibi kuruyemişlerin yanı sıra kara üzüm gibi kan yapıcı ve bebeğin gelişimini arttırıcı besinlerin tüketilmesine dikkat edilmelidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

entübasyon - hava yolu

Entübasyon nedir, entübe hasta ne demek?

0
Entübasyon kavramı ve entübe hasta tanımı şu sıralar en çok merak edilen sorular arasında. Peki entübasyon nedir? Entübe hasta kavramı neyi ifade...