Eylül, 2021


#EVDEKAL

Ana SayfaHastalıklarEnfeksiyon HastalıklarıGergedan virüsü veya Gergedan Gribi aslında var mıdır? İşte gergedan virüsü gerçeği

Gergedan virüsü veya Gergedan Gribi aslında var mıdır? İşte gergedan virüsü gerçeği

   
Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

Son zamanlarda basında ve birçok medya kaynağında gergen gribi veya gergedan virüsü ifadesine rastlamak mümkün. Domuz gribi, kuş gribi gibi toplumda korku yaratan viral hastalık çeşitlerine bir yenisi da eklenmeye çalışılmakta; toplumda korku ve tedirginlik yaratma çabaları aslında bilgisiz bazı kesimlerin olayı iyi anlayamaması, araştırmaması ve bunu basına yansıtmasının bir ürünüdür aslında gergedan gribi haberleri.

Gergedan virüsü olarak tabir edilen hastalık aslında yıllardır bilinen, masumane (benign) seyirli bir viral hastalıktır ve soğuk algınlığı etkeni olarak bilinir.

Peki Gergedan Virüsünün aslı nedir?

Toplumda şuan gergedan virüsü olarak atfedilen virus, aslında soğuk algınlığı etkeni olan Rhonivirusdür; esasında soğuk algınlığı etkenidir ve dünyada çocuk ve yetişkinde %40 oranında sıkça görülen bir viral enfeksiyon çeşididir. Tıpkı grip gibi, soğuk alğınlığı semptom ve bulgularıyla kendini gösteren nezle etkenidir. (Grip ve soğuk algınlığı farkları için bkz. : https://www.hepsaglik.net/grip-ile-soguk-alginligi-arasindaki-farklar-nelerdir/ )

Rhinovirus ifadesini gören ve bu terimi internette ve Google ortamlarında, translate araçlarını kullanarak arama yapan bazı kitleler çeviri sonucu olarak Gergedan (rhino) ifadesini gördüklerinde; bunu yeni bir virüs veya terim olarak algılayıp yanlış anlaşılmalara neden olmuştur. Halbuki bu rhinovirus yıllardır tıp literatüründe bilinmektedir ve soğuk algınlığı/nezle etkenidir.

Nezle; başağrısı, burun akıntısı ve kırgınlık gibi semptomlarla kendini gösterebilmektedir. Genellikle ateş eşlik etmez ve bu yönü itibariyle gripten ayrılır. İlaç kullanılmasa dahi genellikle kendi kendine regrese olmakta ve başarıyla hastalık atlatılmaktadır. Genellikle selim seyirlidir ve kendi kendine geçer, komplike olduğu durumlar ise nadir görülür.

Grip damlacık yoluyla ve nasal (burun) yolla bulaşır ve bu özelliği itibariyle rhino ismini almıştır. Rhino terimi virusun bu özelliğinden gelmektedir ve bu şekilde isimlendirilmesine neden olmuştur. Gergedan ile herhangi bir alakası yoktur.

Hapşırma, hijyen eksikliği, yakın temas veya insan ilişkileri ve toplu ortamlarda, tıpkı grip gibi bulaşıcılık artmakta ve hızla yayılmaktadır. Burunda kolonize olması ve insandan insana bulaşıcı bir karaktere sahip olması bulaşıcığı artırmaktadır.

Bulaşı Önlemek

Nezle, tıpkı grip gibi burun mukozasında kolonize olan ve bu yönüyle bulaşıcılığı bir hayli fazla olan bir viral hastalıktır. Yani toplumda soğuk algınlığı olarak bilinen bu hastalık (rhinovirus) insandan insana bulaşabilmektedir. Bu bağlamda korunmak içi dikkat edilecek bazı hususlar mevcuttur. Bunlar;

  • Elleri sık sık yıkamak
  • Hapşurma sırasında ağzı kol yardımı ile örtmek (çevreye bulaşı önler)
  • İnsan ilişkilerinde yakın teması azaltmaya çalışmak
  • Kapalı ortamları mümkün mertebe havalandırmak
  • Burna su verip çekme ve ara ara burun temizliği işlemi
  • Ortak tabak, çanak ve bardak kullanmamaya özen göstermek
  • Beslenmeye ve özellikle kış aylarında c vitamini alımına dikkat etmek (portakal, mandaline, kivi vb meyve tüketimi bol miktarda c vitamini içerir). Özellikle hasta olmadan c vitamini alımını hastalık bulaşını önlemektedir.

www.hepsaglik.net

Dr. F. İkiz
Dr. Fatih İkiz
 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Gündem ve Haberler

Kaş Dökülmesi Nedenleri ve Çözüm Önerileri

Kaş Dökülmesinin Nedenleri Kaş dökülmesi gerek psikolojik gerekse kozmetik açıdan herkesi rahatsız edebilen bir sağlık sorunudur. Seyrek kaş durumları sık görülen durumlar olup insanlar kaş...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...