Hepsaglik

Grip ile Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?

Makale Düzeyi:  4 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Grip ile Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir?
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Grip ve Nezle (Soğuk Algınlığı)

 

Farklı hastalıklar olmasına rağmen çok sık karıştırılan grip ve soğuk algınlığı (nezle) arasındaki en önemli fark, soğuk algınlığının gribe göre çok daha hafif geçmesi ve yüksek ateş gibi tehlikeli belirtilerin rastlanmamasıdır. Ancak doğru şekilde bu hastalıkları ayırt edebilmek için her iki hastalığı da iyi tanımalı ve ona göre tedavi yoluna başvurmalısınız. Soğuk algınlığı halk arasında daha çok nezle olarak da bilinir.

Grip Belirtileri Nedir?

       

 

İnfluenza adı verilen bir virüsün oluşturduğu grip, genellikle yüksek ateş ile kendini göstermekte ve hızlı bir şekilde ateşin artması sebebiyle tedirginlik oluşturmaktadır. Öksürük, kas ağrısı gibi belirtileri de bulunan grip hastalığı, aynı zamanda başta ve boğazda da ağrıların artmasına, burun tıkanıklığına ve yolsuzluk, halsizlik gibi belirtilere sebep olmaktadır. Doğru şekilde tedavi edildiğinde 1 haftada iyileşme görülen grip hastalığının sebep olduğu halsizlik ise genellikle 2 hafta sürmektedir.

Grip ile Soğuk Algınlığı Arasındaki Farklar Nelerdir 1

Soğuk Algınlığı Belirtileri Nedir?

 

Gribe göre çok daha hafif bir hastalık olan soğuk algınlığının sebebi soğuğa mağruz kalmak ve akabinde üzerine binen viral etkenlerdir.  İlk olarak kuru öksürük ve boğazdaki ağrı ve yanma ile kendini gösteren soğuk algınlığı, burun tıkanıklığı ve akıntısı ile devam eder ve halsizlik de oluşur. Düzenli bakım ve doktor tedavisi gerektiren soğuk algınlığında birkaç günde iyileşme görülmekte ve halsizlik etkisini kısa sürede yok etmektedir.

Grip ve Soğuk Algınlığı (Nezle) Arasındaki Farklılıklar Nelerdir?

 

İki hastalık arasındaki en belirgin fark gribin kendini yüksek ateş ile göstermesi, ancak soğuk algınlığında yüksek ateşin çok nadir görülmesidir. Grip hastalarında oldukça sık rastlanan boğaz ağrısı, soğuk algınlığına sahip hastalarda daha seyrek görülmektedir. Gribin oldukça önemli bir belirtisi olan baş ağrısı ise soğuk algınlığında daha hafiftir. Soğuk algınlığında halsizlik, yorgunluk gibi belirtiler etkilerini gripteki kadar ağır göstermez ve hastalık daha hafif şekilde atlatılmış olur. Soğuk algınlığının en net belirtisi olan burun tıkanıklığı ve akıntısı, gripte daha hafif bir şekilde atlatılmakta ve nadiren hastalarda rastlanmaktadır. Yüksek oranda öksürük oluşması hastanın grip olduğunu işaret ederken, sebepsiz yere oluşan kuru öksürükler, kısa süreli olması durumunda soğuk algınlığı belirtisi olarak sayılmaktadır. Şunu belirtmek gerekir nadiren de olsa zaman zaman soğuk algınlığı gripten daha şiddetli seyredebilmektedir.

 

Grip ve Soğuk Algınlığı Tedavileri Nasıl Olmalıdır?

 

Her iki hastalığa da genellikle kış aylarında rastlanması ve viral etkenlerin etyolojiden sorumlu olması tedaviyi zorlaştırmaktadır. Özellikle gripten korunmak için düzenli olarak her sene yapılması gereken bir aşının olması bir nebze koruyucu olmaktadır. Lakin aşı olunduğu halde virüslerin genetik yapılarını değiştirmelerinden dolayı yine de koruyuculuk hiçbir zaman %100 olamamaktadır. Ancak aşı olmak bu olasılığı azaltacaktır veya hastalık daha hafif atlatılacaktır.

Soğuk algınlığı ise gripten daha hafif bir hastalık olması sebebi ile daha kolay atlatılır. Soğuk algınlığı tedavisi olarak yalnızca destek tedavisi temin edildir. Spesifik bir tedavi veya iksir söz konusu değildir. İyi beslenmek, akıntı varsa sinüsleri boşaltıcı smeptomatik tabletler, ateş varsa ateş düşürücüler ve ağrı kesiciler tedavinin ana mantığını oluşturur. Kişinin gribi uzun süre atlatamaması veya gribe bağlı çok komplikasyon gelişmesi durumunda ise özel medikal yaklaşımlar mevcuttur. Lakin bunlar enfeksiyon hastalıkları uzmanlarınca reçete edilir ve kontrollü kullanılmalıdır. Grip veya soğuk algınlığında tedavinin mantığı hastalığı geçirmek değil şiddetini azaltmak; semptomları hafifletmektedir. Hastalığa yakanlanmamak adına hasta kişilerle mesafe koymak, sık el yıkamak, düzgün beslenmek ve meyve yemek koruyuculuk adına en önemli noktalardır.

Nezle Etkenleri Nelerdir?

*Rhinovirüs (%30-80)
*Respiratuar Sinsityal Virüs
*Adenovirüsler
*Enterovirüsler
*Metapnömo virüsü

Grip etkeni nedir?

*İnfluenza

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir