Hepsaglik

Gebelik Döneminde Mutlaka Yenilmesi Gereken Besinler

Gebelik Döneminde Mutlaka Yenilmesi Gereken Besinler
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

Gebelik Döneminde Mutlaka Yenilmesi Gereken Besinler

Beslenme her dönemde ayrı bir önem taşımaktadır. Ancak gebelik döneminde beslenme alışkanlıklarına daha fazla dikkat edilmelidir. Gebe kalan her kadının aklında nasıl beslenmesi gerektiği ile alakalı sorular oluşur. Hamilelik döneminde sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek çok iyi bir tercihtir. Ancak gebelik döneminde bazı gıdaların mutlaka alınması gerekir. Gebelik döneminde her anne adayının hangi gıdaları yemesi gerektiğini bilmesi ve bu yönde bir beslenme programı oluşturması, hem gebeliğin seyri hem de bedeninde taşıdığı mucizevi varlık için son derece önemlidir. Gebelik döneminde dengeli ve düzenli beslenmek hem anne adayının aşırı kilo almasını önler hem de bebeğini daha sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmesini sağlar.

Gebelik Döneminde Mutlaka Yenilmesi Gereken Besinler Nelerdir?

Yumurta: Tam bir protein deposu olan yumurta, gebelik döneminde düzenli tüketilmelidir. Çünkü yumurta, anne adayının fazla kilo almasını önleyen, anne karnındaki bebeğin gelişimine katkıda bulunan oldukça faydalı vitaminler barındırır. Yumurtanın içerdiği omega-3 anne karnındaki minik varlığın beyin ve göz gelişimi için çok önemli olan yararlı yağlar içerir.

       

Havuç: Gebelik döneminde anne adayları ara öğünlerini havucu dahil edebilir. Çünkü havuç anne karnındaki miniğin göz, diş ve kemik gelişimi için müthiş vitaminler barındırır. Havuç sade tüketilebileceği gibi, salata, çorba ya da yemeklere ilave edilerek de tüketilebilir.

Kuruyemiş: Gebelik döneminde bilinçli ve düzenli bir şekilde beslenmek hamileliğin en baş kurallarındandır. Gebelikte gün içinde tüketilecek bir avuç, fındık, fıstık, ceviz ya da badem hem anne adayı hem de bebek için oldukça yararlı olacaktır. Kuruyemiş sayesinde vücuda alınan vitaminler anne karnındaki bebeğin beyin gelişimine önemli ölçüde katkıda bulunur.

Kırmızıbiber: A, C ve B6 vitaminleri yönünden oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Kırmızıbiberde bulunan vitaminler anne adayı ve bebeğin ihtiyaç duyduğu vitaminlerdir. Salatalarda, yemeklerde ya da hafif yağda peynir ile sotelenerek gönül rahatlığı ile tüketilebilir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir