Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 36. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 36. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

37 Haftalık Gebelik

Bebek artık dolaşım ve kas sistemleri de dahil olmak üzere tüm sistemleri ile birlikte dünyaya gelmeye hazır bir şekilde doğumun başlamasını bekliyor hamileliğin 36. Haftası itibariyle. Artık bebeğin hamilelik boyunca vücudunu kaplayan tüyleri ve verniksi dökülmeye başlıyor, bebek 37 haftanın sonunda artık prematüre bir bebek olmaktan çıkıyor. Bu hafta içerisinde bebek artık büyük ihtimalle doğum pozisyonuna girmiştir ancak kimi zaman doğum pozisyonuna geçmeyen bebekler de bulunmaktadır. Böyle bir durumda kimi zaman hekimler dıştan döndürme manevrası yapmayı ve bebeği doğum pozisyonuna sokmayı da tercih edebilirler. Bebeğin bağırsaklarında da mekonyum adı verilen ilk dışkısı oluşmuştur ve bebek anne karnının içerisinde herhangi bir şekilde sıkıntıya girmediği sürece dışkısını yapmaz. Bu ilk dışkı, doğumdan sonraki 24 saat içerisinde yapılmaktadır. Gebelik 36. Hafta görüntüsü hekim tarafından incelendiğinde, bebeğin boyunun 50 cm civarında, kilosunun ise 2500 – 2700 gr arasında olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Bebeğin başı bu dönemde, pelvise, doğum kanalına yerleşmeye başlayacağı için hamileliğin 36. Haftası artık annenin mide problemleri konusunda bir miktar da olsa rahatlamaya başladığı bir haftadır. Ancak bu durumda mide rahatlarken, bebeğin başının yarattığı basınç kasıklardaki ağrıyı daha da arttırabilmektedir. Mesanenin de kapasitesi azalmakta ve baskı nedeniyle idrara sık sık çıkma hatta kimi zaman kaçırma sorunları yaşanabilmektedir.

gebelik 36. hafta

Gebeliğin 37. Haftası ve USG Görüntüsü

       

Hamileliğin bu döneminde, hormonlar bağ dokularının gevşemesine ve yumuşamasına neden olduğu için anne artık hamile yürüyüşüne geçmiştir. Bu yürüyüş şekli, vücudun kendisini doğuma hazırlamak amacıyla yaşadığı gelişmeler arasında yer almaktadır. Bu bağ dokularındaki gevşeme ne yazık ki bel ve karın ağrılarına da neden olmakta ve bunun için dinlenmek dışında yapılabilecek çok fazla bir şey bulunmamaktadır. Gebeliğin 36. Haftası içerisinde bebek artık çok fazla yer işgal etmeye başladığı için anne yemek yemek konusunda da sıkıntı çekebilir. Bu nedenle az az ve sık sık öğünler halinde beslenmek, özellikle bu dönemde çok daha mantıklı olacaktır. Eğer bebek iyice aşağıya inmiş durumdaysa, anne vajinal bir baskı hissetmekte, bacaklarının arasında bir bowling topu taşıyormuş gibi rahatsız hissetmektedir.

gebelik 36. hafta

Hamileliğin 36. Haftası artık hem yalancı sancılar olan Braxton Hicks kasılmalarının sık sık yaşanabildiği hem de doğumun gerçekleşebilme ihtimalinin olduğu bir dönemdir. Bu nedene mutlaka hekim ile konuşarak gerçek doğum belirtileri hakkında bilgi almak gerekmektedir. Eğer sancılar 1 saat içerisinde 5 dakikada bir geliyorsa, 1 dakikadan fazla sürüyorsa, annenin suyunun gelmemiş olmasına rağmen bu doğumun kısa süre içerisinde başlayacağına işaret eder. Bu nedenle sancıların sıklığını ve süresini yakından takip etmek gerekmektedir. Aynı şekilde bebeği n hareketlerinde bir azalma, vajinal kanama ya da kalıcı bir karın ağrısı da varsa mutlaka hekime başvurmak gebeliğin 36. Haftası için oldukça önemlidir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir