Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 35. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 35. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

35 Haftalık Gebelik

Bebek bu hafta içerisinde de hızla büyümeye ve gelişmeye devam ediyor. Bebeğin hızlı bir şekilde büyüyen beyni, kafasını daha ağır bir hale getirdiği için annenin idrar kesesine daha çok baskı uygulanıyor ve bu da idrar yapma isteğini daha kısa aralıklarla anneye yaşatıyor. Gebelik 35. Hafta görüntüsü incelendiği zaman bebeğin boyu 46 cm.den uzun ve kilosu ise 2300 gram civarında olduğu görülmektedir. Rahim artık gittikçe büyümeye devam eden bebeğe dar geldiği için hareketleri belirli bir oranda kısıtlanmış olsa da tekme atmak konusunda herhangi bir sıkıntı çekmiyor. Hamileliğin 35. Haftası içerisinde bebeğin temel organları artık gelişimini tamamladı, hatta karaciğeri bazı atık besinleri bile işlemeye başladı. İlerleyen haftalarda bebek daha fazla kilo alacak. Bu haftanın en önemli dönüm noktası ise beyindeki gelişme. Ancak kafatası, doğum esnasında doğum kanalından rahatça çıkabilmesi için hala yumuşak bir yapıya sahip. Elleri ile tutma yeteneğine artık kavuşan bebek bu dönemde dışarıdan gelen tüm sesleri de net bir şekilde algılama kapasitesine artık sahip.

gebelik 35. hafta

35 Haftalık Gebelik ve Ultrasonografi

       

Gebeliğin 35. Haftası artık 37. Haftaya oldukça yaklaşmakta. 37 hafta ve sonrasında doğan bebekler, matur olarak adlandırılmaktadır. 37 haftadan önce doğan bebekler ise prematüre olarak adlandırılmaktadırlar. Eğer bebek anne karnında 2 hafta daha durabilirse matur olarak adlandırılacak ve prematüre olarak dünyaya gelmeyecektir. Özellikle, 37 hafta ve sonrasında doğan bebeklerde solunum yolu ile ilgili olarak yaşanan sıkıntılar fazla görülmemektedir. Hamileliğin 35. Haftası vajinal akıntının oldukça arttığı bir haftadır. Eğer bu akıntı kokulu, kanlı ise, vajinada yanma, renginde koyulaşma, sarı ya da yeşil akıntı, kasık ağrıları varsa mutlaka hekim tarafından incelenmeli gerekirse kültür alınmalıdır. Kimi zaman da şüpheli akıntı amniyo sıvısının akıyor olma ihtimalini de doğurmaktadır. Böyle bir durumda mutlaka gerekli kontrollerin yapılması gerekmektedir.

gebelik 35. hafta

Bebeğin kafası artık doğum pozisyonuna girdiği için gebeliğin 35. Haftası içerisinde annenin idrar torbasına olan baskı daha da artacaktır. Böyle bir durumda da anne gülerken ya da öksürürken bile idrar kaçırabilmektedir. Ancak tüm bunlara rağmen sıvı tüketimini azaltmamak son derece önemlidir. Ayrıca annenin pelvik kaslarının gelişimi için Kegel egzersizlerine de özen göstermesi gerekmektedir. Rahim artık hamileliğin 35. Haftası itibariyle şiştiği için idrarla birlikte mide – bağırsak problemlerinin de artmasına neden olmaktadır. Bu haftadan itibaren her hafta hekim ziyareti yapılması gerekli olacaktır. Bu dönem ayrıca doğum planı yapmak için de oldukça uygundur. Evet, doğum hiç beklenmedik bir anda gerçekleşebilmektedir. Ancak yine de annenin kendisini nelerin beklediğini iyi bir şekilde biliyor olması üzerinden bir stres etkenini yok edecektir. Aynı zamanda doğum esnasında acıyı azaltacak nefes alış teknikleri ve uygun pozisyonlar hakkında da bilgi sahibi olmak hatta mümkünse doğum esnasında anneye yardımcı olacak bir doula bulmak mantıklı olacaktır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir