Pazartesi, Mayıs 25, 2020


#EVDEKAL

Ana Sayfa KADIN Gebelik Gebeliğin (Hamileliğin) 33. Haftası ve Ultrason Görünümü

Gebeliğin (Hamileliğin) 33. Haftası ve Ultrason Görünümü

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

33 Haftalık Gebelik

 

Bebek artık doğum şeklinin belirlenmesi için başının doğum kanalına girdiği doğum pozisyonuna bu hafta itibariyle geçmelidir. Genellikle doğuma 4 hafta kala hareket tamamlanmakta ve doğumun ne zaman başlayacağı ise doğum pozisyonuna geçildikten sonra tam olarak tespit edilememektedir. Hamileliğin 33. Haftası bebeğin ihtiyacı olan demiri anneden en çok karşıladığı dönemdir. plasentadan demir geçişi sadece anneden bebeğe doğru olacak şekilde gerçekleştiği için anne kaybettiği demiri mutlaka gıdalarla, gerekirse hap kullanımı ile yerine koymalıdır. Özellikle demir açısından oldukça zengin olan besinlerin tüketilmesi bu dönemde son derece önemlidir. Annenin hamileliği boyunca mevcut kan volümü iyice artış göstermektedir. Bu kan miktarının bir kısmı doğum sonrasında meydana gelen kanama ile atılmaktadır. Vitamin ve mineral açısından gereken takviyeleri almış olan, sadece alması gereken kiloyu almış olan kadınların doğum sonrasında hem fiziksel hem de psikolojik olarak toparlanması çok daha çabuk olmaktadır. Bu nedenle hamilelik döneminde düzenli beslenme ve egzersiz son derece önemlidir.

gebelik 33. hafta
33 Haftalık Gebelik ve Ultrason Görünümü

Gebelik 33. Hafta görüntüsü hekim tarafından incelendiğinde, bebeğin boyu yaklaşık olarak 43 cm, kilosu ise 1800 gram olarak tespit edilebilmektedir. Artık bu dönemde, rahimdeki amniyo sıvısı olabileceği maksimum seviyeye ulaşmakta, bebeğin bağışıklık sistemi gelişimine devam etmektedir. Anneden bebeğe geçen antikorlar, bebek dünyaya geldiğinde mikroplardan korunmasını sağlamakta e böylece hasta olmasını engellemektedirler. Aynı zamanda hamileliğin 33. Haftası döneminde de bebeğin kafatası kemikleri hala kaynaşmamıştır. Bunun sebebi ise doğum kanalından geçişin rahat bir şekilde tamamlanabilmesini sağlamaktır. Doğum esnasında bebeğin kafasının üzerinde ciddi bir baskı olacaktır. Doğum sonrasında da kafatası kemikleri ilk birkaç yıl kaynamayacak ve böylece bebeğin beyin gelişimi devam edebilecektir.

gebelik 33. hafta

Hamileliğin artık 3. Dönemi sayılan gebeliğin 33. Haftası çoğu anne uykusuz geceler geçirmektedir. Ancak doğum esnasında ve doğum sonrasında enerjiye ihtiyacı olacak olan annelerin kendilerini rahat ettirerek, bu dönemi dinlenerek geçirmeleri önemlidir. Bu dönemde bebek sürekli olarak büyümeye devam etmekte ve artık anne sallanarak yürümek yerine paytak paytak yürüme evresine geçiş yapmaktadır. El ve ayak bilekleri de dahil olmak üzere vücudun pek çok bölgesinde ödem görülmekte, aynı zamanda da kilo alımı devam etmektedir. Bu dönemde kadınların toplamda 12 kilo alması beklenmektedir. Hamileliğin 33. Haftası diğer dönemlere göre çok daha hızlı ve fazla kilo alınan dönemdir. Kimi zaman 28 haftalık dönemden sonra hekimler bebeğin hareketlerinin sayılmasını hissedebilirler. Bunu yapmak için bebeğin aktif olduğu ve genelde uyanık olduğu bir saat seçilir ve belirli bir süre içerisinde belirli bir sayıda hareket yapması beklenir. Eğer her zaman olduğu gibi beklenen hareketleri yapmıyorsa da mutlaka hekime bunu bildirmek gerekmektedir. Bu hareket sayma işlemi hekimin tedbirine göre gebeliğin 33. Haftası içerisinde de devam etmelidir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADINerkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast..Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı YaşamSpor ve Egzersız
DiyetKadın Hast.
Kadın Hast.Jinekoloji
DoğumDoğum
Kısırlık - Tüp BebekBiyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast.Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H.Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast.Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast.Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast.Enfeksiyon Hast..
Göz Hast.Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahiliye)İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. HKalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast.Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H.Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve HastalıklarıRuhsal - Sinirsel H.

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi batması durumunda akla ilk gelen tetanozdur. Tetanoz olma endişesi taşıyan...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki kenarındaki lenf dokularının bir öğesidir. Bunlar vücudun enfeksiyonla mücadelesine yardımcı...