Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 30. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 30. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır

30 Haftalık Gebelik

 

Bebeğin beyin gelişimi büyük bir hızla bu hafta içerisinde de devam ediyor ve artık kendi vücut ısısını ayarlayabildiği için bu güne kadar bebeği sıcak tutan vücudundaki tüyler artık dökülmeye başlıyor. Görme yeteneği de diğer duyuları ile birlikte gelişmeye devam ediyor ancak henüz yeteri kadar keskin bir görme yeteneğine de sahip değil. Bebekler doğduktan sonra bile günün büyük bir bölümünde gözlerini kapalı tuttukları için görme yeteneğinin çok fazla gelişmemiş olması da onlar için bir problem yaratmıyor. Doğum sonrası gözleri açıldığında da ışığa tepki verecek olmasına rağmen sadece % 5’lik bir görme açısı olacaktır. Bu açıyla sadece çok yakınındaki objeleri fark edecektir ve görme gelişiminin tamamlanması da zaten 2 yaşına kadar devam edecektir. Hamilelik 30. Hafta görüntüsü incelendiğinde bebeğin boyunun yaklaşık olarak 40 cm ve ağırlığının da 1300 gram civarında olduğu kolayca görülebilmektedir. Bebeğin sağlıklı gelişimi ve güvenliği için onu çevreleyen amniyo sıvısı da henüz çok fazla büyümediği için bebeği çevrelemeye devam etmektedir. Ancak bebek büyüdükçe ve rahimde daha fazla yer kaplamaya başladıkça amniyo sıvısının da miktarı azalacaktır.

gebelik 30. hafta

       

30 Haftalık Gebenin Ultrason Görünümü

Gebeliğin 30. Haftası mide yanmaları ve mide asidi şikayetinin oldukça yoğun olduğu bir dönemdir. Mide yanmalarının en önemli sebebi ise, rahat bir doğum yapılmasını sağlamak amacıyla pelvik kaslarının gevşemesini sağlamak amacıyla salgılanan hamilelik hormonlarıdır. Bu dönemde mide yanmasının yanı sıra uykusuzluk şikayetleri de hamile kadınların en çok sıkıntı çektikleri konular arasında gelir. Aynı zamanda gebeliğin 30. Haftası içerisinde de kilo alımı ve rahim büyümesi devam ettiği için vücudun ağırlık merkezi de değişmekte ve bu da sırt ve bel ağrılarına neden olmaktadır. hormonal değişiklikler nedeniyle eklemlerin gevşemiş olması sakarlıkların artmasına da neden olmakta, aynı zamanda denge kurmakta da sıkıntılar yaşanmaktadır. Tüm bunlarla birlikte hem fiziksel olarak çekilen sıkıntılar hem de değişen hormon düzeyi psikolojik olarak da sıkıntılı bir dönem yaşanmasına neden olabilmektedir. Hamileliğin 30. Haftası dünyaya gelecek olan bebek ve ebeveynlikle ilgili endişelerin yoğun olarak yaşanabildiği normal bir dönem olarak adlandırılmaktadır.

gebelik 30. hafta

Bebeğin, gebeliğin 30. Haftası içerisinde beyin kıvrımları artar, genetik özelliklerine göre saçları şekillenmeye başlar. Gözünün iç kısmında bulunan iris, bu dönemde ışık reflesi olarak adlandırılır. Fazla ışıkta küçülmekte ve az ışıkta da büyüme özelliğine sahiptir. Hamileliğin 30. Haftası annenin yapacağı kısa yürüyüşler ve uzmanlar eşliğinde yapılan gebelik egzersizleri ile şikayetlerin kolaylıkla azaltılabildiği bir dönem olabilir. Büyüyen karın, artan kilolar ve değişen hormonlar nedeniyle bu dönemler hamile kadınlar için sıkıntılı olabilmektedir. Bu nedenle özellikle beslenme ve egzersizlere bu dönemde son derece özen göstermek ve bol bol dinlenmek gerekmektedir. Bu dönemde aynı zamanda gün içerisinde çok fazla tekrarlayan kasılma ve ağrılara da dikkat etmek gerekir. Gebeliğin 30. Haftası erken doğumun yaşanabilme ihtimali olan haftasıdır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir