Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 29. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 29. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

29 Haftalık Gebelik

 

Bebeğin kasları ve akciğerleri büyük bir hızla gelişmeye bu hafta içerisinde de devam ediyor. Aynı zamanda bu hızlı gelişmeye kafasının büyümesi de dahil oluyor. Bebek büyüdükçe, doğal olarak gelişimini devam ettirmek için ihtiyaç duyduğu vitamin ve minerallerin miktarında da bir artış yaşanıyor. Bu nedenle hamileliğin 29. Haftası içerisinde annenin, bebeğin artan ihtiyaçlarını karşılamak için daha fazla C vitamini, folik asit, protein ve demir alması gerekliliği de ortaya çıkıyor. Aynı şekilde kalsiyum ihtiyacını karşılamak için mutlaka bol miktarda süt, yoğurt ya da peynir gibi kalsiyum açısından zengin besinleri tüketmek de önemlidir. Özellikle hamileliğin son 3 aylık döneminde bebek günlük yaklaşık 250 mg kadar kalsiyuma ihtiyaç duymaktadır ve bu ihtiyacın karşılanması son derece önemlidir. Hamilelik 29. Hafta görüntüsü incelendiğinde bebeğin boyunun 38 cm ve ağırlığının da 1130 gram civarında olduğu görülmektedir. İlerleyen dönemlerde, bebek doğuma kadar yaklaşık olarak bu haftanın iki katı kadar büyüyecektir. Bebeğin büyümesi devam ettikçe rahim de büyüyecek ve şu anda hafif olan tekmeler çok daha şiddetli bir şekilde hissedilecektir.

gebelik 29. hafta

29 Haftalık Gebelik ve Ultrason Görüntüsü

Bebeğin hareketlerinin artık eskisine göre daha net bir şekilde hissedildiği gebeliğin 29. Haftası içerisinde anne karnın altı kısmında ağrı, kabızlık, mide yanması, burun tıkanması, burun kanaması ya da gaz gibi şikayetlere sahip olacaktır, bunlar son derece normal şikayetlerdir. Bu dönem itibariyle aynı zamanda yalancı doğum sancısı olan Braxton Hicks kasılmalarının da yaşanma ihtimali bulunmaktadır. Aynı zamanda anne kendisini aşırı bir şekilde yorgun ve dalgın da hissedecektir. Bu zamana kadar aşağı yukarı 11 kilo alınmış olması oldukça normaldir. Kilo alımı bu haftadan sonra daha da artacaktır. Hamileliğin 29. Haftası itibariyle, bebeğin görsel ve işitsel duyularının yanı sıra artık tat alma duyusu da iyice gelişmiş olur. Beyin, solunum hareketlerini rahat bir şekilde düzenlemektedir. Cilt altı yağ dokusu her hafta daha da artar ve böylece cildin izlenmesini kolaylaştırır. Yağ dokusu aynı zamanda bebek için enerji kaynağıdır da.

gebelik 29. hafta

Hamileliğin 7 aylık dönemi kadınların genellikle izne ayrılmayı tercih ettikleri bir dönemdir. Ancak tabii ki bu konuda kesin bir kural da yoktur. Kadınların bir kısmı eğer çalışmalarının bebeğe herhangi bir şekilde zararı bulunmuyorsa 8 aylık döneme ya da doğuma kadar da çalışmayı tercih edebilmektedirler. Ancak izne ayrılmayı düşünen kadınların gebeliğin 29. Haftası itibariyle artık izin planını yapmaya başlamaları mantıklı olacaktır. Eğer hekim yatak istirahatı verirse ve doğuma kadar çalışmayı yasaklarsa, kadınların mutlaka hekimin bu uyarılarını dikkate almaları ve evde dinlenmeyi tercih etmeleri gerekmektedir. Aksi halde beklenmeyen komplikasyonlar oluşabilir. Doğum izni konusunda öncelikle hekimin tavsiyesi göz önünde bulundurulmalı ve eğer tıbbi açıdan bir sakınca yoksa izin konusu kadın tarafından tercih edilmelidir.

 

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir