Perşembe, Nisan 2, 2020
Ana Sayfa KADIN Gebelik Gebeliğin (Hamileliğin) 28. Haftası ve Ultrason Görünümü

Gebeliğin (Hamileliğin) 28. Haftası ve Ultrason Görünümü

   
Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10?

28 Haftalık Gebelik

 

Bebeklerin oldukça hareketli olduğu bu hafta içerisinde artık cilt altı yağ dokusu bol miktarda artmış ve kasları da iyice güçlenmiştir. Göz kapakları da yavaş yavaş açılmaya başlamış, kaşları ve kirpikleri çıkmıştır. Aynı zamanda emme ve yutma refleksleri de iyice gelişmiştir. Hamilelik 28. Hafta görüntüsü incelendiğinde bebeğin boyunun yaklaşık olarak 35 – 40 cm arasında, kilosunun da 1000 gr civarında olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Bebeklerin yarısı hamileliğin 28. Haftası içerisinde makat adı verilen ters duruştadırlar. Doğum haftasına kadar % 90 oranda normal doğum pozisyonuna geçilmektedir. Bebekler makat pozisyonundayken, idrar kesesine baskı yaptıkları için annenin sık sık idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkar. Bununla birlikte yine makat pozisyonundan kaynaklı olarak alt karın ağrıları da hissedilebilmektedir. Vajene doğru bir baskı hissedilir. Ancak bebeğin normal doğum pozisyonuna geçmesi ile birlikte bu şikayetler genellikle ortadan kalkmakta ya da azalmaktadır. Annede aynı zamanda bacaklarda ödem ve mide kapasitesinin azalması ile birlikte reflü de bu dönemde sık sık karşılaşılan semptomlar arasında yer almaktadır. Gebeliğin 28. Haftası artık vücutta artan kilo miktarına bağlı olarak eklemlere binen yükün artması sebebiyle bel ve sırt ağrılarının çoğunlukta olduğu bir dönemdir. Kimi zaman halsizlik, baygınlık, çarpıntı ve nefes almada güçlük çekmek gibi sıkıntılar da olabilir.

gebelik 28. hafta
28 Haftalık Ultrason Görüntüsü

Bu hafta içerisinde yaşanan şikayetlerin önüne geçebilmek için öncelikle düzenli ve sistemli bir şekilde beslenmek son derece önemlidir. Az az ve sık sık, bol bol taze meyve ve sebze tüketmeli, posalı gıdalara ağırlık verilmeli, boş kalori içeren besinlerden uzak durarak hızlı kilo alımı engellenmelidir. Aynı zamanda tuz tüketimi azaltılmalı ve bol su içilerek vücudun ödem tutması engellenmelidir. Hamileliğin 28. Haftası için anne artık uzun süre ayakta durmamalı ve yorucu işlerden uzak durarak mümkünse bol bol dinlenmelidir. Mide yanması şikayetleri için ise hekime başvurarak anti asit tedavisi uygulanabilir. Bu dönemde hissedilebilen bacak krampları için mümkünse bol miktarda kalsiyum içeren besinler tüketilmeli, egzersizlere özen gösterilmelidir. Dinlenme esnasında da ayaklar yüksekte tutulmalıdır.

gebelik 28. hafta

Gebeliğin 28. Haftası artık annenin vücudunda yaklaşık olarak 8 kilogramlık bir fazla yük olması ve değişen hamilelik hormonları yüzünden sırt ağrıları hissedilmektedir. Bu dönemde aynı zamanda yüksek tansiyon ve idrarda protein kaçırma olarak belirtilebilecek olan pre – eklampsi de görülebilmektedir. Kadınların büyük bir kısmında doğuma yakın bir zamanda ortaya çıkan ve hafif bir şekilde atlatılan pre – eklampsi, böyle bir durumda bebeği etkilememektedir. Ancak yoğun bir pre – eklampsi durumunda tek çözüm bir an önce bebeği dünyaya getirmek olacaktır. Aksi halde bebeğin organları bu durumdan etkilenecektir. Ancak hamileliğin 28.haftası için erken teşhis edilmesi durumunda herhangi bir sıkıntıya yol açmamakta ve önceden önlemi alınabilmektedir.

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Genel Sağlık Kategorileri
kadınKADIN erkekERKEK
Çocuk Sağlığı ve Hast.. Aile ve Toplum Sağlığı
Sağlıklı Yaşam Spor ve Egzersız
Diyet Kadın Hast.
Kadın Hast. Jinekoloji
Doğum Doğum
Kısırlık - Tüp Bebek Biyokimya
Hastalıklar
Ağız Hast. Akc. - Solunum Hast.
Bağırsak - Sindirim H. Bel Hastalıkları
Beyin/Nörolojik Hast. Böbrek Hast.
Bulaşıcı Hast. Kalp-Damar Hast
Deri/Cilt Hast. Enfeksiyon Hast..
Göz Hast. Hormonal Bozukluklar
İç Hastalıklar (Dahili) İdrar Yolu Hast.
İskelet - Kas sist. H Kalıtsal (Genetik) H.
Hematolojik (Kan) Hast. Karaciğer Hast.
Kemik - Ortopedik H. Kulak-Burun-Boğaz H.
Meme ve Hastalıkları Ruhsal - Sinirsel H.
çocuk-kategorisi
    0-12 ay
   12-18 ay
   18-24 ay

Must Read

koronavirüs

Türkiye’de İl İl Covid-19 Vaka Sayıları

0
1 Nisan 2020 tarihinde T.C Sağlık Bakanı Fahrettin Koca basın açıklamasında il il Koronavirüs vaka sayılarını açıkladı. Türkiye geneli vakalar göz...

Ayağa Çivi Batınca Ne Yapmalı?

102
Dikkatsiz atılan adımlar sonucu yaşanabilecek en tehlikeli kazalardan biri de ayağa çivi batmasıdır. Çivi...

Akut Tonsillit Bulguları, Tanı ve Tedavisi

53
Akut Tonsillit     Tonsilit bademciklerde görülen enfeksiyon veya inflamasyondur. Bademcikler dilin üzerine ve arkasında, boğazın iki...