Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 25. Haftası ve Ultrason Görünümü

Gebeliğin (Hamileliğin) 25. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

25 Haftalık Gebelik

Bebeğin artık buruşuk olan derisinin yavaş yavaş düzleşmeye başladığı ve daha fazla tüy çıkarmaya başladığı bu dönemde, derisinin altında bulunan kılcal damarları kanla dolarken bir yandan da ciğerlerindeki hava keseleri de nefes almak için hazırlanmaya başlıyor. Bebeğin cildi ise beyaz ve şeffaf iken kırmızı bir renk almaya başlayacaktır. Hamileliğin 25. Haftası itibariyle artık bebeğin el ve ayaklarındaki tırnakları oluşmakta, tırnakları da tırnak yatağında uzamaya başlamaktadır. Ay sonunda diş tomurcukları ve diş eti gelişimi tamamlanacak ve kapalı olan burun delikleri de haftanın sonunda artık açılacaktır. Eğer bebek, dışarıdan ani ve yüksek bir ses duyarsa bu sese irkilerek, sıçrayarak tepki verecektir. Aynı zamanda bebeği artık hıçkırık tutabilme ihtimali de vardır ve anneler bu hıçkırığı gün içerisinde karınlarında hissettikleri ritmik ve düzenli hareketlerle rahatlıkla fark edebilirler. Hamilelik 25. Hafta görüntüsü hekim tarafından incelendiğinde anne karnındaki bebeğin bu hafta içerisinde boyunun yaklaşık 34 cm, kilosunun ise 680 gr civarında olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir.

gebelik 25. hafta

25 Haftalık Gebeliğin Ultrason Görüntüsü

Bu dönemde anne özellikle sindirim sistemi problemleri ile sık sık karşılaşabilmektedir. Karında şişkinlik, hazımsızlık, mide yanması, geğirme, gaz problemleri ve kabızlık şikayetleri yaşanabilmektedir. Gebeliğin 25. Haftası içerisinde bu sindirim sistemi sıkıntılarını minimum düzeye indirebilmek için dengeli ve düzenli bir şekilde beslenmeye özen göstermeli, lif açısından zengin gıdalar tüketilmeli, gün içerisinde bol bol sıvı tüketilmeli ayrıca yemek esnasında da sıvı tüketimi minimum düzeye indirilmelidir. Ayrıca gece geç saatlerde yemek yememeli, yemek yerken az az ve sık sık yemeye özen gösterilmeli, düzenli olarak sebze ve meyve tüketilmelidir. Tabii ki mutlaka her gün düzenli olarak yürüyüş ya da yüzme gibi rahatlatıcı aktiviteler yapılmalı, uzun süre boyunca ayakta durmamalı ve yorucu işlerden de uzak durulmalıdır. Hamileliğin 25. Haftası beslenme programında konserve, hazır gıda ve dondurulmuş gıdalara kesinlikle yer verilmemelidir. Bu tarz gıdalar özellikle aşırı tuz içerdiği için hem ödem oluşumuna neden olacak hem de sindirim sıkıntılarına neden olacaktır. Bu dönemde ayrıca karbonhidrat tüketimi de azaltılmalı, şekerleme ve çikolata gibi bebeğin gelişimini olumsuz etkileyecek besinler kesinlikle tüketilmemelidir. Tatlı ihtiyacı mümkünse doğal bir şeker içeriği olan meyvelerle karşılanmalıdır.

gebelik 25. hafta

Gebeliğin 25. Haftası artık hamilelik döneminin ilerleyen safhalarından olduğu için hemoroit gibi sıkıntılı bir durumla karşı karşıya kalınabilir. Bu dönemde, tıpkı bacaklardaki damarlarda olduğu gibi makatta bulunan toplardamarlar da varis oluşumuna karşı eğilimli olmaktadırlar. Bu da hemoroit olarak karşımıza çıkmaktadır. Genellikle kabızlık bu duruma sebep olduğu için beslenme sistemine dikkat ederek hemoroitten kaçınılabilir. Hamileliğin 25. Haftası karın gerindikçe kaşıntı olacağı bir dönemdir. Cildi tahriş etmemek adına fazla kaşınmamalı ve bol miktarda nemlendirici losyon kullanarak kaşıntı giderilmeye çalışılmalıdır. Aynı zamanda eklemlerin gevşemesine bağlı olarak da sakarlıklar bu dönemde sıklıkla yaşanabilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir