Hepsaglik

Gebeliğin (Hamileliğin) 14. Haftası ve Ultrason Görünümü

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin (Hamileliğin) 14. Haftası ve Ultrason Görünümü
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Hamileliğin 14. Haftasında fetüsün yemek borusu, nefes borusu, boğazı ve ses tellerinin hepsinin gelişimi tamamlanmıştır. Ancak bebek amniyotik sıvının içerisinde bulunduğu için bebek henüz ses çıkaramaz. Bununla birlikte, hamilelik döneminde her hafta ilerledikçe, fetüsün yüzü gelişmeye son halini alıncaya kadar devam etmektedir. Gebeliğin 14. Haftası itibariyle, fetüsün gözleri yüzün üst kısmındaki normal yerini almış, kulakları da yüzün her iki yanındaki yerine yerleşmiş durumdadır. Fetüsün çene yapısı zaten belirli bir zamandır tamamlanmış haldeydi ve artık damağı da önden arkaya doğru kapanmaya başlamıştır. Hamileliğin 14. Haftası bebek ölçülerine gelirsek; bebekler bu dönemde yaklaşık olarak 55 gram ağırlığında olmalı ve boyu da 8 – 11 cm uzunluğuna erişmektedir. Bu dönemde bebeğin kasları ve sinirleri de işlemeye başladığı için kollarının ve bacaklarının hareketi de başlamaktadır.

14 haftalık hamilelik

Gebeliğin 14. Haftası için rahatlıkla anne adaylarının gebelik boyunca en çok rahat edecekleri dönemdir diyebiliriz. İkinci üç aylık döneme girilen bu dönemde, ilk üç aylık dönemde hissedilen aşırı bulantı ve kusma isteği artık yavaş yavaş azalmaktadır. Annenin iştahı da düzelmekte ve daha önceki dönemde kilo kaybetmiş olsa bile bu dönemden itibaren kilo almaya yeniden başlayacaktır. Hamile kadınların büyük bir kısmı bu dönemde sık sık burun tıkanıklığından ve rahat nefes alamamaktan şikayet etmektedir. Burun tıkanıklığının nedeni artmakta olan progesteron hormonudur ve buhar makinesi kullanmak ya da burun deliklerine vazelin sürmek bir miktar da olsa rahatlık sağlayacaktır. Hamileliğin 14. Haftası itibariye karın henüz belirgin bir şekilde şişmemiş olsa da, yine de rahat kıyafetler giymek bebeğin kan dolaşımının zarar görmemesi açısından önemlidir. Yine bu dönemde anne adayının ağır işler yapmaması ve kendisini yormaması gerekmektedir. Çünkü bu dönemde bel ve sırt ağrılarından şikayetçi olan birçok anne adayı bulunmaktadır. 14. Haftanın bir diğer önemli belirtisi de sindirim sisteminde yaşanan düzensizlikler olacaktır. Vücutta artan progesteron miktarı burun tıkanıklıkları ile birlikte kabızlık problemlerine de neden olabilmektedir. Bu nedenle anne adaylarının mutlaka bol lifli gıdalar tüketmesi gerekmektedir.

14 haftalık Gebelik Ultrasonu

Gebeliğin 14. haftasında Örnek Ultrason Görünümü

Hamilelik 14. Hafta görüntüsü ile kolayca görülebileceği gibi bu dönemde bebeğin göz kapakları hala kapalıdır. Saçları çıkmaya başlamıştır. Aynı zamanda nefes alma, nefes verme, emme ve yutma refleksleri de gelişmektedir. İkiz bebek bekleyen ebeveynler, bu dönemde ultrason ile yapılan görüntüleme ile müjdeli haberi kesin bir şekilde alabilirler, artık bebekler ultrasonda rahatlıkla görülebilmektedir.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir