Hepsaglik

Gebeliğin 3. Haftası

Makale Düzeyi:  3 / 10
Düzey Filtrele: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
?
Gebeliğin 3. Haftası
Decrease Font Size Increase Font Size Yazı Boyutu Makaleyi Yazdır
       

Hamilelik döneminde ilk 3 hafta bebek henüz rahmin içerisine yerleşmemiştir. Dördüncü hafta ile bebeğin rahme yerleşmesi ile hamileliğin başladığı kabul edilmektedir. Yani gebeliğin 3. Haftası içerisinde herhangi bir şekilde hamilelikten söz edilmemektedir. Ancak 3. Hafta tabii ki yine de bebek için önemli bir haftadır. Bu hafta içerisinde sperm, rahim içerisine doğru yol almaktadır. hamileliğin gerçekleşebilmesi için spermin, yumurta hücresine girebilmesi gerekmektedir. işte yumurta ve spermin birleşmesi hamileliğin 3. Haftası içerisinde gerçekleşmektedir. Bu hafta içerisinde en güçlü olan sperm yumurta hücresinin içerisine girebilmek için büyük bir mücadele verir ve yumurta ile spermin birleşmesinin tamamlanması ile hücre kendisini kapatır. Kadınlar ise bedenlerinde yaşanmakta olan bu olağanüstü olayı hiçbir şekilde hissetmemektedirler ve bu duruma dair olarak da herhangi bir belirti yaşamamaktadırlar. Hamileliğe dair olan belirtiler, genellikle 5. haftadan itibaren yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlayacaktır.

hamileliğin 3. haftası

Tabii ki, anne adayının gebeliğin 3. Haftası içerisinde hiçbir belirti hissetmiyor olması, yaşam tarzına dikkat etmemesi gerektiği anlamına gelmiyor. Hamile kalabileceğini düşünen her kadının mutlaka düzenli ve dengeli bir şekilde beslenmesi, bol bol taze meyve ve sebze tüketmesi, sigara ve alkol kullanmaması, spor yapması bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişebilmesi için son derece önemlidir. Hamilelik döneminde yapılan egzersizler, anne adayının kan dolaşımını hızlandırdığı için hem annenin hem de bebeğin sağlığına oldukça olumlu bir katkısı olacaktır. Bu nedenle tüm hamile kadınların günde en az 15 dakika kadar spor yapması önerilmektedir. Genellikle hamilelere önerilen aktiviteler arasında yüzme, yürüyüş ve yoga gibi hafif ancak etkili aktiviteler bulunmaktadır. ancak her yararlı şeyde olduğu gibi sporda da fazla aşırıya kaçmamak gerekmektedir. anne adayı spor yüzünden aşırı bir şekilde yorulmamalıdır. Bu durum bebeğin sağlığını tehlikeye atabilecek durumlara neden olabilir.

Gebeliğin 3. Haftası hormonal değişiklerin yaşandığı ve bedenin yepyeni bir sürece geçiş yaptığı bir dönem olduğu için bu dönemde anne adayının sinirli ve duygusal olması son derece normaldir. Stres bu duygusal gelgitleri daha da tetiklediği için bu süreç içerisinde anne adayının mümkün olduğu kadar stresten uzak durması gerekmektedir. hamileliğin ilk anlarından itibaren vücut ısısının çok fazla yükselmemesi gerekmektedir. yani jakuzi, hamam ve aşırı sıcak banyo bu süreçte hamile kadınlara yasaktır. Hamilelik 3. Hafta görüntüsü ise ne yazık ki ultrasonda görülememektedir. Çünkü rahimde henüz bir bebek bile bulunmamaktadır.

     
    hs-yorum  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir